Muzeum Indian w Spytkowie

Czy na Mazurach można znaleźć ślady po Indianach? Owszem, można… w Spytkowie koło Giżycka! Właśnie tam znajdziesz prawdziwych pasjonatów kultury Indian Ameryki Północnej i największą w Polsce, prywatną kolekcję indiańskich muzealiów. Jednak Muzeum Indian w Spytkowie to nie wyłącznie kolekcja eksponatów. W tym miejscu poczujesz prawdziwy klimat, bliskość natury i trudy życia rdzennej ludności Ameryki.

Jak dojechać do muzeum?

Muzeum Indian znajduje się w Spytkowie. Wieś Spytkowo leży w powiecie Giżyckim i oddalona jest od Giżycka o 5 km. Jadąc drogą numer 63 z Giżycka w stronę Pozezdrza, w miejscowości Spytkowo należy skręcić w lewo. Po prawej stronie drogi dostrzeżesz baner, który poprowadzi Cię w odpowiednim kierunku. Następnie piaskową drogą kieruj się cały czas prosto, po 300m będziesz na miejscu. Na terenie obiektu dostępny jest bezpłatny parking dla gości.

Historia powstania

Wioska Indiańska w Spytkowie powstała z miłości do kultury i sposobu życia Indian Ameryki Północnej. Założyciele muzeum, Karolina i Bogdan Zdanowicz, określają siebie pasjonatami indiańskiej kultury. Pasja ta przekształciła się w sposób na życie, a prywatna kolekcja szybko rozrosła do pokaźnych zbiorów. Oprócz oryginalnych przedmiotów właściciele sami odtwarzają elementy indiańskiej kultury.

Historia muzeum sięga 2003 roku. Właściciele stworzyli pierwszą Indiańską Wioskę w Wolisku w Puszczy Boreckiej. Ówcześnie w przygotowanej scenografii obejrzeć można było repliki indiańskich strojów, rękodzieła oraz przedmiotów wykorzystywanych do obrzędów.

Twórcy indiańskiej wioski na początku jej istnienia sami zamieszkiwali tipi. Jednak wraz z powiększaniem się kolekcji, konieczne było znalezienie nowego miejsca. Tym sposobem w 2006 roku wioskę przeniesiono do Spytkowa, miejscowości położonej 5 km od Giżycka. Kamienne, poniemieckie budynki stwarzały idealne warunki do przechowywania zgromadzonych zbiorów.

Muzeum Indian w Spytkowie

Obiekt podzielony jest na dwie części. Większość przedmiotów zebrana jest w formie tradycyjnego muzeum, w kamiennym budynku. Jednakże oprócz pokaźnej kolekcji eksponatów, na miejscu można przenieść się do indiańskiej wioski i na własnej skórze poczuć się jako członek plemienia rdzennej ludności Ameryki. Zwiedzając replikę wioski, zapoznasz się z przedmiotami związanymi z codziennym życiem Indian. Zobaczysz czego członkowie plemion używali do gotowania czy polowania. Przekonasz się jak wyglądały narzędzia, ubrania oraz przedmioty wykorzystywane w obrzędach. Sercem indiańskiej wioski jest oczywiście ognisko, przy którym wieczorami zbiera się całe plemię.

Muzeum w Spytkowie to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Warto wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Dzieci nauczą się samodzielnie wypiekać chleb, ręcznie tworzyć mydło oraz nauczą się, które rośliny dostępne w naturze można wykorzystywać w posiłkach lub ziołolecznictwie. Dla miłośników aktywnych zabaw również przygotowano atrakcje. Jedną z nich jest strzelanie z tradycyjnego, indiańskiego łuku do tarczy.

Wizyta w obiekcie to także spora dawka wiedzy, którą przewodnicy bardzo chętnie się dzielą. Dzięki temu najmłodsi poznają wiele ciekawostek o życiu Indian i obalą kilka z popularnych mitów.

Po przygodzie w muzeum można przywieźć do domu pamiątkę. Na miejscu dostępny jest sklepik, a w nim ręcznie tworzone repliki indiańskich przedmiotów. Wśród drobiazgów kupić można między innymi biżuterię, breloczki, łapacze snów oraz pióropusze.

Muzeum przyjmuje gości od początku maja do końca września w godzinach 8.00 – 18.00.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz