Czarny Szaniec – Pozezdrze

Kwatera wojenna Himmlera „Czarny Szaniec” w Pozezdrzu jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Tajemnicza, ukryta w lesie budowla ma interesującą historię, która z pewnością zaciekawi zwiedzających interesujących się okresem II Wojny Światowej.

Kwatera wojenna Himmlera w Pozezdrzu

Kwatera wojenna Himmlera kryptonim „Hochwald” (Wysoki las), nazywana również Czarnym Szańcem, powstała w Pozezdrzu w 1941 roku. Budową obiektu zajmowała się Organizacja Todta. Służyła ministrowi spraw wewnętrznych III Rzeszy, dowódcy SS, Gestapo i niemieckiej policji, Heinrichowi Himmlerowi. Często określanego prawą ręką Hitlera.

Pierwotnie składała się z 9 obiektów: 5 schronów o stropach i ścianach 2-metrowej grubości, podziemnego garażu, 2 ceglanych wartowni oraz schronu specjalnego Himmlera.

Ulokowana w gęstym lesie, była świetnie zamaskowana. Teren wokół kwatery otoczono płotem z drutem kolczastym oraz zaminowano. Lokalizacja budowli nie była przypadkowa. Dzięki bliskości torów kolejowych kwatera miała połączenie z kwaterą polową Hitlera w Gierłoży, Twierdzą Boyen w Giżycku oraz kwaterą główną Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach.

Obiekt nigdy nie był bombardowany. W 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły w powietrze opuszczoną kwaterę. Niemal wszystkie obiekty uległy zniszczeniu, najlepiej zachował się schron Himmlera.

Kwatera Himmlera- jak dojechać

Polowa kwatera Himmlera znajduje się we wsi Pozezdrze w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Miejscowość leży przy drodze krajowej numer 63, na trasie Węgorzewo-Giżycko. Jadąc od strony Giżycka, w Pozezdrzu zjeżdżamy w lewo na parking naprzeciwko cmentarza. Stamtąd kierujemy się drogą leśną, około 600m.

W okolicy kwatery znajdują się ławki i miejsce na ognisko
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz