Ta miejsko-leśna trasa poprowadzi Cię przez Mrągowo i jego najbliższe okolice. Trasa wokół jeziora Czos w Mrągowie choć łatwa, wcale nie jest nudna. Każda prosta odkryje przed Tobą nowy widok, a każdy podjazd to okazja do podziwiania mazurskiej scenerii. Ta malownicza trasa wokół jeziora zapewnia nie tylko wspaniałe widoki, ale także wiele ciekawych miejsc do odkrycia.

Propozycja trasy – start przy plaży miejskiej

Trasa jak sama nazwa wskazuje prowadzi wzdłuż jeziora Czos, a jej dystans wynosi ok. 15 km.

Rowerową przygodę możesz rozpocząć przy plaży miejskiej na ulicy Jaszczurcza Góra, gdzie znajduje się punkt startowy niebieskiego szlaku rowerowego „Duża pętla mrągowska”.

Po opuszczeniu plaży, kieruj się promenadą wzdłuż jeziora Czos. Podziwiaj piękne krajobrazy i ciesz się świeżym powietrzem, jadąc szutrową drogą pod górkę. Po dotarciu do asfaltu, skręć w lewo i kierujemy się w stronę jeziora Czos.

Jadąc brzegiem jeziora, dotrzesz do zarośniętej sitowiem zatoczki jeziora. Ten fragment trasy zapewnia nie tylko piękne widoki, ale także unikalne doświadczenia związane z naturą. Przejedź przez asfaltową drogę łączącą ulicę Wojska Polskiego z ulicą Dziękczynną i skręć w lewo w stronę ulicy Wojska Polskiego.

Podążając ulicą Wojska Polskiego, dojdziesz do szerokiej drogi z czerwonej kostki polbrukowej. Po jednej stronie zobaczysz domki jednorodzinne, a po drugiej osiedle Sienkiewicza, usytuowane na skarpie. Skręć w lewo na drogę szutrową i kontynuuj podróż wzdłuż ogródków działkowych.

Jadąc wzdłuż brzegu jeziora, będziesz podziwiać piękne lasy po jednej stronie i kolejne osiedle po drugiej. Przed wiaduktem kolejowym skręć w lewo w dróżkę prowadzącą w stronę jeziora Czos. Przejdź przez przejście nad rzeką Dajną i kontynuuj podróż po asfalcie.

Góra Czterech Wiatrów

Twoja trasa doprowadzi cię do Góry Czterech Wiatrów, gdzie możesz zjechać z niebieskiego oznakowanego szlaku rowerowego. W tym miejscu warto zatrzymać się na dłużej i podziwiać wspaniały widok na jezioro Czos. To idealne miejsce na przerwę i regenerację sił.

Kiedy będziesz gotowy, kontynuuj podróż drogą piaszczystą przez pola uprawne. Gdy dotrzesz na szczyt wzgórza, skręć w lewo. Przejeżdżając przez teren byłego ośrodka domków letniskowych w Troszczykowie, skręć w lewo na dróżkę prowadzącą wzdłuż jeziora.

Podążając cały czas wzdłuż jeziora Czos, mijasz malowniczo położone „Źródełko miłości”. To idealne miejsce na romantyczną przerwę i chwilę relaksu. Po dotarciu do promenady, kontynuuj podróż wzdłuż jeziora aż do centrum miasta.

Twoja przygoda rowerowa dookoła jeziora Czos dobiega końca, gdy dotrzesz do centrum. Polecamy również wycieczkę po Mrągowie. Do zobaczenia jest między innymi ratusz w Mrągowie, wieża Bismarcka. Skorzystać możesz również z mniej typowej atrakcji – przeprawy promowej na jeziorze Czos.

Podsumowanie

To bardzo często wybierana propozycja trasy w okolicach Mrągowa. Nic dziwnego! Trasa rowerowa i piesza wokół jeziora Czos to niezapomniana przygoda, która pozwoli ci odkryć piękno przyrody na dwóch kółkach. Jadąc Brzegiem j. Czos podziwiaj malownicze krajobrazy i delektuj się spokojem jeziora.

Po dojechaniu do asfaltu skręcamy w lewo w stronę Góry Czterech Wiatrów.
Widoki na szczycie wzgórza koło całorocznego Ośrodka Sportowego „Góra Czterech Wiatrów”
Najpierw udajemy się na plażę miejską
Jezioro Czos – po prawej stronie ścieżka rowerowa
Góra Czterech Wiatrów – w tym miejscu zjeżdżamy z niebieskiej oznakowanej trasy rowerowej