Ratusz w Mrągowie

Z Mrągowem nierozerwalnie kojarzy się Mrongoville i Jezioro Czos, jednak miasto to kryje wiele ciekawych perełek architektonicznych. Takich jak Ratusz z początku XIX wieku!

Ratusz w Mrągowie

Widok z przodu – Ratusz w Mrągowie

W ratuszu mieści się obecnie Muzeum Ziemi Mrągowskiej, Urząd Stanu Cywilnego oraz Ewidencja Ludności.

Znajduje się przy ulicy Ratuszowej, jest centralnym punktem Mrągowskiego rynku i sąsiaduje z Mrągowskim Deptakiem prowadzącym na Molo w Mrągowie.

Ratusz Miejski w Mrągowie w 2009 roku certyfikat w konkursie „Perła w Koronie województwa warmińsko-mazurskiego” w kategorii najbardziej niezwykłych budowli i pereł architektury.

Architektura

Ratusz w Mrągowie – W ratuszu mieści się urząd stanu cywilnego i Muzeum Ziemi Mrągowskiej

Budynek położony przy ulicy Ratuszowej i góruje nad okolicą. Jest to kamieniczka z wieżą, wybudowana na planie prostokąta. Dwukondygnacyjny budynek posiada podpiwniczenie i użytkowe poddasze. Poddasze to jest pokryte naczółkowym dachem.

Choć budynek wybudowano w 1825 roku, to stale go rozbudowywano i remontowano. Na przykład pośrodku kalenicy dachowej mieści się późniejsza, bo pochodząca z roku 1908 wieżyczka w stylu neobarokowym. Jest to czworoboczna sygnaturka, z tarczami zegarowymi z każdej strony. Zwieńczona hełmem oraz iglicą z metalową chorągiewką.

Historia Ratusza

Ratusz w Mrągowie jest budynkiem pokrytym naczółkowym dachem na planie prostokąta

Według historyków, pierwotny ratusz wzniesiono już w XV wieku. Niestety spłonął on 24 czerwca 1698 roku podczas dużego pożaru miasta. Pożogą objęte było aż 130 budynków.

Odbudowując miasto ze zgliszczy, nie zdecydowano się na budowę nowego ratusza ze względu na ograniczone możliwości finansowe ówczesnych władz miejskich.

Nowy ratusz wybudowano dopiero kiedy po raz kolejny zabudowa miasta spłonęła. Pożar ten miał miejsce w marcu 1822 roku. Władze postawiły na całkowitą przebudowę układu zabudowy, podjęto też decyzję o budowie gmachu władz miejskich. Budynek oddano do użytku już trzy lata później, a konkretnie 3 sierpnia 1825.

Niedługo później wymagany był pierwszy poważny remont. Ze względu na przebudowę śluzy, wody jeziora Czos się obniżyły a to z kolei spowodowało pękanie ścian budynku.

W budynku mieścił się nie tylko zarząd miejski, ale również Sąd Miejski. Ten otrzymał swój własny budynek w roku 1898.

W latach 1906 – 1908 budynek został gruntownie przebudowany. Zyskał między inny wspomnianą wieżyczkę.

Ostatni przeprowadzony generalny remont miał miejsce w latach 90 XX wieku.

Okolica

Gmach ratusza sąsiaduje bezpośrednio z mrągowskim deptakiem. Wokół znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i miejsca noclegowe.

W niedalekiej odległości od dawnej siedziby władz położone są molo, promenada, a także Jezioro Magistrackie z fontanną.

Ratusz w Mrągowie
Z lotu ptaka – Ratusz w Mrągowie
Ratusz w Mrągowie
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz