5 pięknych szlaków w Krainie Tysiąca Jezior

Mazury to prawdziwy raj dla żeglarzy. Znaleźć tu można rozległą i bogatą sieć szlaków, którymi pływać mogą, zarówno doświadczeni, jak i ci początkujący wodniacy. W Karinie Tysiąca Jezior każdy miłośnik żagli znajdzie coś dla siebie. W naszym artykule przedstawimy te najchętniej wybierane szlaki, które co roku ściągają do siebie miłośników jachtingu z całego kraju.

Szlak Żeglarski Giżycko Węgorzewo

Szlak żeglarski Giżycko – Węgorzewo biegnie przez północną część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a swój początek ma w Giżycku – mazurskiej stolicy żeglarstwa.

Płynąc tym szlakiem, można do woli cieszyć się przepięknymi mazurskimi widokami oraz korzystać z lokalnych atrakcji turystycznych. Możliwe jest także „zbaczanie z kursu” i „odbijanie w bok”. Decydując się na ten szlak, należy pamiętać, że długość trasy liczy ok. 25 km, a jej przebycie zajmie minimum siedem dni.

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych punktów na szlaku żeglarskim Giżycko – Węgorzewo:

Jeśli masz zamiar wyruszyć na szlak spod Giżycka, koniecznie sprawdź najlepsze oferty czarteru jachtów.

Szlak Żeglarski Giżycko Mikołajki

Kolejny wyjątkowy szlak żeglarski swój początek również bierze w Giżycku. Prowadzi on w kierunku południowym, przebiegając przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przemierzając szlak Giżycko – Mikołajki, przyjdzie nam żeglować przez jezioro Niegocin oraz kilka innych, mniejszych akwenów, połączonych ze sobą kanałami. Łączna długość całego szlaku wynosi 37,2 km.

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych punktów na szlaku żeglarskim Giżycko – Mikołajki:

Szlak żeglarski Mikołajki – Ruciane-Nida

Szlak żeglarski Mikołajki – Ruciane-Nida jest dość krótki, bo liczy zaledwie ok. 19 km. Dzięki temu może być wspaniałą alternatywą, dla tych żeglarzy, który nie dysponują zbyt wielką ilością czasu lub dla tych, którzy chcą się wprawić i przed wyruszeniem w dłuższą podróż, sprawdzić się na krótszej trasie.

Szlak prowadzi w kierunku południowym i przebiega przez kilka jezior, niemal na całej jego długości rozciągają się lasy Puszczy Piskiej. Dodatkową atrakcją może być fakt, że nad jeziorem Bełdany zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe i duży Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu.

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych punktów na szlaku żeglarskim Mikołajki – Ruciane-Nida:

Szlak żeglarski Mikołajki – Pisz

Szlakiem żeglarskim Mikołajki – Pisz prowadzi przez Śniardwy – największe polskie jezioro oraz Kanał Jegliński. Cała trasa liczy ok. 25 km  i znajduje się na niej najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym całych Wielkich Jezior Mazurskich.

Szlak żeglarski Mikołajki – Ryn

Przepłynięcie całego szlaku żeglarskiego Mikołajki – Ryn zajmie nie więcej niż cztery dni, liczy on bowiem jedynie ok. 20 km. Płynąc tą trasą, ma się jednak możliwość dokładnego poznania jeziora Mikołajskiego i nieśpiesznego cieszenia się mijanymi po drodze widokami. Wielu żeglarzy wybiera tę trasę także dlatego, że daje ona możliwość zawitania do miasteczka Ryn z pięknym zamkiem krzyżackim.

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych punktów na szlaku żeglarskim Mikołajki – Mikołajki – Ryn:

Wypływając na wody Krainy Tysiąca Jezior, możesz być pewien, że czeka Cię wspaniała przygoda. Czekają na Ciebie sprawdzone i polecane szlaki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samemu zdecydował, czy chcesz płynąć zgodnie z wytyczonym kierunkiem trasy, czy „odbijał w bok”, szukając wyjątkowych miejsc i widoków.

Przed wyruszeniem pamiętaj, że wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na naszym portalu. W sekcji czarter jachtów zebraliśmy polecane firmy czarterowe a w naszej bazie portów na Mazurach mariny.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz