Jezioro Mikołajskie – stolica polskiego żeglarstwa

Wielką zaletą jeziora Mikołajskiego jest jego połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. W tej lokalizacji praktycznie każdy większy pensjonat dysponuje własną przystanią. Na jeziorze Mikołajskim uprawianych jest wiele różnych sportów wodnych, wśród których prym wiedzie żeglarstwo. 

Jakie jest jezioro Mikołajskie

Jezioro Mikołajskie leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Połączone jest z trzema akwenami: z jeziorem Śniardwy od strony południowej, z jeziorem Bełdany przez cieśninę Przeczka, a z Tałtami od strony północnej. Linia brzegowa akwenu jest słabo rozwinięta, brzegi są przeważnie wysokie i strome, a ich wschodnią stronę zajmują zabudowania Mikołajek. Nad jeziorem, głównie w północnej części akwenu, znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i przystanie żeglarskie.

Jezioro Mikołajskie w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę tego jeziora, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 5 km²,
  • średnia głębokość – 11,20 m,
  • maksymalna głębokość –  25,9 m,
  • szerokość maksymalna – 1,6 km,
  • długość maksymalna – 5,8 km.

Mikołajki – stolica polskiego żeglarstwa

Mikołajki określane bywają jako stolica polskiego żeglarstwa. Bez wątpienia wielkim atutem tego akwenu są jego połączenia z innymi jeziorami. Przebiega tędy jeden z najpopularniejszych szlaków żeglarskich na Mazurach: Mikołajki Ruciane-Nida, szlak ten prowadzi przez dwa jeziora: Mikołajskie i Bełdany. Można stąd także wyruszyć w rejs po pobliskich Śniardwach. 

Na tym akwenie panuje  największy ruch żeglugowy na całych Mazurach. W szycie sezonu na jezioro Mikołajskie wpływa znaczna liczba jachtów, w tym bardzo dużo motorówek oraz liczne statki turystyczne. 

Jezioro Mikołajskie atrakcje

Nad jeziorem Mikołajskim na turystów czeka wiele atrakcji. Kąpieliska publiczne przygotowane zostały na przyjęcie dużej ilości urlopowiczów, a w sezonie letnim nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa kadra ratownicza. Można tu także uprawiać różnorodne sporty wodne. Na zachodniej stronie jeziora znajduje się Puszcza Piska, gdzie panują doskonałe warunki do długich wędrówek pieszych. W wodach jeziora wędkarze znajdą zaś takie gatunki ryb jak: leszcz, okoń, węgorz, sandacz czy szczupak.

Coś dla miłośników historii

Niedaleko jeziora Mikołajskiego odkryto pozostałości bogatej osady z okresu wpływu rzymskiego. W tym miejscu znaleziono łącznie 1246 wyjątkowych obiektów archeologicznych.

Odkryto jamy zasobowe, w których dawni mieszkańcy osady magazynowali żywność, a także pracownie metalurgiczne z formami odlewniczymi i piecyki kotlinkowe do wypału rudy darniowej. Naukowcy podkreślają, że to jedyne takie stanowisko odkryte na terenie Polski północno-wschodniej.

Jezioro Mikołajskie z uwagi na swoje połączenia z innymi akwenami tworzy wymarzone wręcz warunki dla żeglarzy. W tym miejscu przyjemny urlop spędzą także plażowicze i miłośnicy sportów wodnych. 

WRÓĆ DO WPISÓW