7 wyjątkowych miejsc na Mazurach
Co zobaczyć na Mazurach? To trudne pytanie, bo w tej pięknej krainie jest naprawdę wiele miejsc, które warto odwiedzić. Czeka tu na Was przepiękna przyroda i malownicze jeziora, ale także wyjątkowe pomniki historii. Tworząc nasze zestawienie, staraliśmy się uchwycić to, jak różnorodne są atrakcje na Mazurach i pokazać, że każdy, niezależnie od gustów i upodobań, znajdzie tu coś dla siebie.
Jezioro Śniardwy
Śniardwy przez niektórych zwane są mazurskim morzem, to największe i jedno z najpiękniejszych jezior na całych Mazurach. Czekają tu na Was silne wiatry, ukryte pod powierzchnią wody głazy i zarośnięte szuwarami brzegi. I co z tego? Będąc na Mazurach, Śniardwy po prostu trzeba zobaczyć. Choćby po to, żeby stojąc na jednym ich brzegu, bezskutecznie wypatrywać drugiego.
Wielką przygodą będzie także żegluga po tym akwenie, ale ostrzegamy: Śniardwy bywają zdradliwe. Dlatego wyprawiając się na nie łodzią, warto mieć przy sobie kogoś doświadczonego. Kto wie, może w czasie żeglugi uda Wam się wypatrzyć Rybiego Króla – ten legendarny władca Mazur, na swoją siedzibę wybrał właśnie Śniardwy. I na pewno wiedział, co robi.
Wyspa Upałty na jeziorze Mamry
Zlokalizowana na jeziorze Mamry wyspa Upałty ma to coś. Coś, co sprawia, że o tym miejscu nie zapomina się łatwo. Co to takiego? Może historia. Znajdowała się tu niegdyś elegancka restauracja i leśniczówka, a na wyspę można się było dostać drewnianym pomostem. Dziś z tych miejsc nie zostało już wiele, ale na Upałtach licznie występują za to łosie i wodne ptactwo. Bogactwo lokalnej fauny sprawiło, że wyspa jest dziś rezerwatem przyrody, a przed wycieczką w to miejsce, należy zaopatrzyć się w specjalne pozwolenie.
Jezioro Święcajty
W Krainie Tysiąca Jezior czeka na Was wiele wyjątkowych akwenów. Każdy z nich ma własny charakter i urok i to od Was zależy, które będzie tym, do którego wciąż będziecie chcieli powracać. My polecamy pamiętać o jeziorze Święcajty. Dlaczego? Bo to niezwykle malownicze miejsce, gdzie zatopić można się w mazurskiej przyrodzie, a przy tym znajdziecie tu wiele atrakcji. Wystarczy wspomnieć o wspaniałych kąpieliskach, rozsianych po okolicy pięknych miejscowościach czy zawodach bojerowych.
Puszcza Borecka
Jeśli kochacie przyrodę, a na Mazury przyciąga Was zwłaszcza możliwość kontaktu z naturą, to obowiązkowo zajrzyjcie do Puszczy Boreckiej. Ulokowany na pojezierzu Ełckim niezwykły rezerwat przyrody jest domem dla żyjących na wolności żubrów, łosi, wydr czy wilków. Spotkacie tu nie tylko zwierzęta, na terenie Puszczy występuje także ok. 300 gatunków roślin w tym aż 38 gatunków objętych ochroną.
Piramida w Rapie
Czy na Mazurach można zobaczyć piramidę? Tak! Czeka na Was w Rapie. Niestety historia, jaka kryje się za tą wyjątkową budowlą, jest dosyć smutna. Budynek powstał na polecenie pruskiego barona Friedricha von Fahrenheida. Był on wykształconym i światowym człowiekiem, który z jednej ze swoich podróży przywiózł posążek Anubisa. Baron nie przejmował się opowieściami, które twierdziły, że posążek ten ma moc sprowadzania nieszczęścia. Tak się jednak stało, że wkrótce po jego powrocie do domu trzyletnia córka podróżnika poważnie zachorowała i zmarła. Zrozpaczony ojciec zatrudnił słynnego duńskiego architekta Bertela Thorvaldsena, aby ten zbudował na jego ziemiach piramidę – grobowiec dla tragicznie zmarłego dziecka.
Dzisiaj piramida uważana jest za jedną z najbardziej tajemniczych budowli w kraju. W jej wnętrzu obserwować można bowiem wyraźne zakłócenia pola energetycznego, a owady nawet się do niej nie zbliżają.
Kanał Mazurski
Kanał Mazurski to jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna, która przyciąga amatorów mocnych wrażeń z całego kraju. Widok fragmentów kanału i nieukończonych śluzy, na których do dziś zachowały się ślady po hitlerowskich orłach, może naprawdę wstrząsnąć. Pozostałości Kanału Mazurskiego otoczone są dzisiaj gęstym lasem, ale pamiętać należy, że był on niegdyś wyjątkowo ambitnym przedsięwzięciem niemieckich inżynierów. Zgodnie z ich planami Kanał łączyć miał Mazury z Bałtykiem. Kres tym ambicjom położyły dwie wojny i zmiana granic państw.
Mamerki
Mamerki to miejsce, którego nie mogą ominąć pasjonaci historii, ale także osoby, które choćby luźno interesują się tym tematem. W czasie II wojny światowej w Mamerkach właśnie swoją siedzibę miała Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. W tamtym czasie miejsce to funkcjonowało jako samodzielne miasteczko, a na jego terenie znajdowało się ok. 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, ale także poczta, kino, sauna, szpital, kasyno i stajnie.
Dzisiaj w Mamerkach znajduje się wyjątkowe na skalę europejską Muzeum, a obowiązkowymi punktami do zwiedzania są budynki transformatorowni i kotłowni oraz schron. Warto także zobaczyć replikę Bursztynowej Komnaty.
Przemierzając Mazury, natkniecie się na wiele wyjątkowych miejsc. Niektóre z nich są już pewnie znane na całą Polskę i co roku przyciągają rzesze turystów. Inne to lokalne perełki, o których wie stosunkowo niewiele osób, dzięki czemu pozostają ciche i odludne. Jeśli wędrując po Karinie Tysiąca Jezior, znaleźliście miejsce, które was oczarowało i o którym chcecie opowiedzieć, napiszcie do nas.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.