Szlak żeglarski Giżycko – Mikołajki
Mazury mają najwięcej do pokazania, kiedy ogląda się je z wody. Żeglowanie po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich ułatwia rozbudowana sieć kanałów łączących najpiękniejsze akweny. Ilość jezior oraz piękno tego obszaru powoduje, że konfiguracja szlaków żeglownych jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie, nawet najbardziej wybredni żeglarze. Poznaj szlak żeglarski Giżycko – Mikołajki.
Jednak jeziora to nie wszystko, warto czasem zejść na ląd. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was opis szlaku łączącego dwa miasta, które od lat walczą o miano żeglarskiej stolicy polski – Giżycko i Mikołajki. Tym samym rozpoczynamy cykl artykułów o najciekawszych mazurskich szlakach żeglownych!
Gdzie czarterować jacht?
Wybieramy czarter jachtu w Giżycku idealnym portem na początek rejsu po Mazurach jest port Stranda – to właśnie tu siedzibę ma Twist Czarter Czarter Jachtów na Mazurach. Bez problemu znajdziesz tu czarter jachtu bez patentu i zaczniesz swoją przygodę z żeglarstwem po mazurskich jeziorach. Giżycko przyciąga nie tylko ze względu na udogodnienia dla żeglarzy, ale również z powodu licznych atrakcji. W sezonie odbywa się tu wiele koncertów szantowych i rodzinnych wydarzeń. Podziwiać można także zabytki, a do najważniejszych giżyckich atrakcji zalicza się Twierdza Boyen, Zamek Krzyżacki z XIV wieku oraz most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Warto zobaczyć również wieżę ciśnień z tarasem widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta i jeziora.
Szlak Żeglowny Giżycko – Mikołajki
Ten szlak żeglowny ma długość niemal czterdziestu kilometrów, ale po drodze znajduje się wiele portów idealnych na krótki wypoczynek lub nocleg. Minimalny potrzebny czas na pokonanie tego szlaku to 4 godziny, jednak wyprawę można rozłożyć nawet na 7 dni. Kierując się na południe, prowadzi przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak żeglowny Giżycko – Mikołajki obejmuje wiele kanałów i jednocześnie jest bardzo malowniczy. Wyprawę zaczynamy wypływając z jeziora Kisajno na jedno z największych polskich jezior – jezioro Niegocin. Akwen może być niebezpieczny dla niewprawnych żeglarzy – skrywa bowiem duże kamienie przy wschodnim brzegu oraz rozległą mieliznę na środku jeziora oraz kolejną zlokalizowaną przy brzegu w okolicach Mariny Lester Club. Podczas przepływania przez zbiornik należy więc trzymać się szlaku wyznaczonego przez boje. Będąc na jeziorze Niegocin, tuż przy Giżycku, warto zwrócić uwagę na piękną panoramę tego miasta.
Z jeziora Niegocin w Giżycku wpływamy przez cieśninę na jezioro Boczne. Nad tym akwenem leży niewielka wieś. Rydzewo, bo niej mowa, to jedna z bardziej znanych wsi wypoczynkowych na Mazurach. Port Marina Gospody pod Czarnym Łabędziem to świetne miejsce na krótki przystanek. Sama gospoda zdobyła tytuł najlepszej restauracji Warmii i Mazur i łączy w sobie funkcje restauracji oraz muzeum. W Rydzewie Znajduje się również kościół św. Andrzeja Boboli z XVI wieku. Przy porcie natkniemy się również na znaną Gospodę Pod Czarnym Łabędziem.
Po przystanku w Rydzewie płyniemy dalej, szlakiem żeglownym Giżycko – Mikołajki, kanałem Kula na jezioro Jagodne. Następnie na 19 kilometrze przez kanał Szymoński przedostajemy się na Jezioro Szymon. Zbiornik ten otoczony jest gęstymi szuwarami, dzięki czemu jest świetnym miejscem do obserwowania ptactwa wodnego. Z Jeziora Szymon kierujemy się kanałem Mioduńskim do niewielkiego jeziora Kotek Wielki, a następnie przez kanał Grunwaldzki do jeziora Tałtowisko. Kanałem Tałckim wpływamy na jezioro Tałty. Na tym jeziorze, około trzydziestego kilometra trasy, znajduje się rozwidlenie szlaków wodnych. Prawy szlak prowadzi do Rynu, więc wybieramy szlak lewy – do Mikołajek i dzięki temu docieramy do jeziora Mikołajskiego.
Wioska żeglarska w Mikołajkach
Co oczywiste, szlak żeglowny kończy się w Mikołajkach. Tam warto zawinąć do Wioski Żeglarskiej, gdzie niemal codziennie odbywają się koncerty szantowe z muzyką na żywo. Dodatkowo wioska ma szeroką ofertę restauracyjną oraz imprezową. W mieście również odbywają się liczne wydarzenia, jednym z najsłynniejszych jest festiwal szantowy, który co roku przyciąga szerokie rzesze wielbicieli żeglarskich pieśni. Jednak Mikołajki to nie tylko koncerty, ale również ciekawe zabytki. Główną atrakcją Mikołajek jest kościół ewangelicki z XIX wieku. Tuż obok znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej, które w swoich zbiorach posiada unikatowe przykłady piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach. W Mikołajkach koniecznie trzeba wybrać się też na rynek, którego centralnym punktem jest pomnik Króla Sielaw.
Dokładna Trasa Szlaku Żeglownego Giżycko – Mikołajki
0,00 km – Stranda w Giżycku nad jeziorem Kisajno. Kierujemy się kanałem Łuczańskim na południe w kierunku jeziora Niegocin (alternatywne trasa to kanał Niegociński). Płynąc kanałem Łuczańskim trzeba pamiętać o godzinach otwarcia mostu obrotowego w Giżycku.
8,80 km – Z jeziora Niegocin wpływamy na Jezioro Boczne przez cieśninę. Na wschodnim brzegu zlokalizowana jest wieś Rydzewo, a na zachodnim wieś Bogaczewo.
11,2 6km – Z jeziora Bocznego przez kanał Kula wpływamy na Jezioro Jagodne.
19,10 km – 21,46 km – Przepływamy przez kanał Szymoński, który łączy część jeziora Jagodne z Jeziorem Szymon. Nad kanałem znajduje się most drogowy na trasie samochodowej Giżycko – Mikołajki (S4).
22,86 km –22,86 km – Przez kanał Mioduński wpływamy na jezioro Kotek Wielki.
25,66 km – 26,13 km – Przez kanał Grunwaldzki (Lelecki) wpływamy na jezioro Tałtowisko.
27,63 km – 29,23 km – Płyniemy przez kanał Tałcki w kierunku jeziora Tałty.
29,70 km – Na jeziorze Tałty spotykamy rozwidlenie szlaków wodnych. W prawo trasa prowadzi do Rynu. Natomiast obierając kurs w lewo, dopłyniemy do Mikołajek.
36,95 km – Koniec jeziora Tałty i początek jeziora Mikołajskiego.
37,20 km – Jesteśmy w Mikołajkach.