Ełcka kolej wąskotorowa
Ełcka kolej wąskotorowa to atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również dla ludzi, którzy pasjonują się zabytkami pochodzącymi z przeszłości. Można powiedzieć, że kolej wąskotorowa zlokalizowana w Ełku to współczesny wehikuł czasu, który przenosi turystów do początku lat XX. W Polsce próżno gdzieś indziej szukać podobnej rozrywki.
Ełcka kolej wąskotorowa – historia zabytku
Ełcka kolej wąskotorowa po raz pierwszy dała poznać się mazurskiej ludności w 1913 roku. W tamtych czasach omawianą w tym artykule kolej wąskotorową wykorzystano przede wszystkim jako środek transportu pozwalający przemieszczać się społeczności po okolicznych mazurskich miejscowościach znajdujących się w pobliżu Ełku.
Ponadto z ełckiej kolei wąskotorowej korzystano w celu transportu poszczególnych towarów.
Ełcka kolej wąskotorowa – kalendarium
- 1905 r.– zaprojektowanie projektu budowy ełckiej kolei wąskotorowej.
- 1912 r. – rozpoczęcie budowy linii kolejowej.
- 1913 r. – otwarcie linii Ełk – Borzymy i Laski Małe – Zawady. Powstał m.in. budynek administracji budowy, magazyn oraz parowozownia.
- 1918 r.– otwarcie ruchu publicznego na wszystkich liniach.
- 1945 r. – powołanie Ełckiej Kolei Wąskotorowej.
- 1951 r. – przebudowa torów z 1000 na 750 mm.
- 1957 r. zmieniono nazwę kolejki na Ełcką Kolej Dojazdową.
- 1975 r.– wprowadzenie trakcji spalinowej.
- 1993 r. – wprowadzenie pociągów turystycznych z trakcją parową (lokomotywy parowe).
- 1991 r. – Ełcka kolej wąskotorowa uznana jako zabytek.
- 2001 r. – PKP podjęło decyzję o likwidacji linii.
- 2002 r. – Ełcka wąskotorówka zostaje przejęta przez Urząd Miasta w Ełku i przekazana Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji pod nazwą Ełcka Kolej Wąskotorowa.
- 1 marzec 2014 r. – początek zarządzania koleją przez Muzeum Historyczne w Ełku.
Od stacji Ełk Wąskotorowy do Sypitek
Koleją wąskotorową możesz przemieszczać się po 30 km trasie, która prowadzi przez jedne z najpiękniejszych terenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Po drodze będziesz mógł zobaczyć m.in. jezioro Regielskie i Selment oraz miejscowości: Mrozy Wielkie, Regielnicę, Kałęczyny, Laski Małe, Sypitki, Turów oraz Zawady-Tworki.
Lokomotywą spalinową lub parowozem
Do dyspozycji gości przejazd linią kolejową, która wiedzie przez powyżej opisaną trasę dostępna jest w dwóch wariantach.
- Przejazd lokomotywą spalinową Lyd1
- Podróż zabytkowym parowozem Px48
Wybór należy do Ciebie. Najlepiej spróbować obydwóch opcji. Dodajmy, że Ełcka kolej wąskotorowa umożliwia nie tylko regularne przejazdy indywidualne, lecz także daje możliwość zamówienia wycieczki lokomotywą lub parowozem dla grup zorganizowanych np. w postaci wycieczki szkolnej.
Dodatkowe atrakcje
Docierając koleją do Sypitek, będziesz miał dla siebie aż 2 godziny czasu wolnego. To doskonała okazja żeby udać się na spacer do pobliskiego lasu oraz zwiedzić wieś, w której granicach mieści się między innymi piękne Jezioro Kuczki wokół którego zazwyczaj panuje błogi spokój.
Oferty specjalne na wyłączność
Oczywiście z kolei wąskotorowej można również korzystać w terminach nieuwzględnionych w tzw. rozkładzie jazdy. Grupy zorganizowane chętnie zgłaszają chęć skorzystania z atrakcji w indywidualnie dostosowanym do nich czasie.
Dodatkowo taka podróż może wiązać się z wykupieniem dodatkowych atrakcji, tj między innymi: organizacja pikników i kuligów. Warto także uczestniczyć w ognisku, które organizowane jest przez uczestników wycieczki i nierzadko ludzi z obsługi pociągów turystycznych. W Sypitkach niedawno powstała specjalnie dostosowana pod turystów infrastruktura rekreacyjna, w której znajdują się miejsce na grilla.
Gdzie kupić bilety?
Wejściówki na opisywaną przez nas atrakcję znajdującą się w Ełku możesz nabyć zarówno przez Internet na stronie internetowej Muzeum historycznego w Ełku oraz w kasie tegoż muzeum, które zlokalizowane jest w odnowionym budynku dworca.
Co jeszcze warto zwiedzić?
Muzeum kolejnictwa
Wybierając się w niezapomnianą i pełną przygód podróż warto przy okazji zwiedzić darmowe muzeum historyczne znajdujące się na stacji Ełk wąskotorowy.
Jeśli choć trochę interesujesz się historią na pewno Twoją uwagę zwróci zabytkowa hala lokomotywowni, skansen pszczelarski oraz pracownia rzeźby.
Budynek stacyjny
Polecamy również zwiedzenie budynku stacyjnego z 1913 roku oraz parowozownię z zapleczem. Nawet jeśli niekoniecznie masz sentyment to pradawnych reliktów, to uwierz, że zdjęcia zrobione w tym miejscu są wyjątkowe.
Park Odkrywców Kolei
Od niedawna Ełcka Kolej Wąskotorowa może poszczycić się miejscem, które bawi, ale jednocześnie uczy historii kolei, miasta Ełk oraz praw fizyki.
W Parku Odkrywców Kolei znajdują się urządzenia, które obrazują wykorzystanie praw fizyki w pracy kolei wąskotorowej. Do wyposażenia dostępnego w nowo powstałej przestrzeni należy zaliczyć przede wszystkim: huśtawkę przegubową, górkę rozrządu oraz tłok pneumatyczny.
Terminy przejazdów kolejki
Kolejka ze względu na swój zabytkowy i historyczny charakter funkcjonuje jedynie w okresie od maja do końca września. Warto jednak bilety rezerwować wcześniej, ponieważ w ubiegłych latach w przeciągu 5 miesięcy z przejażdżki skorzystało ponad 20 tys. pasażerów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.