Republika Ściborska

Istnieją na Mazurach miejsca niezwykłe, jednym z nich jest Republika Ściborska. Tu spotyka się człowiek, pies, pierwotna natura i życie w zgodzie z przyrodą, która sama wyznacza zasady. A w tym wszystkim świetnie odnalazł się Biegnący Wilk- Dariusz Morsztyn – maszer i twórca tej niezwykłej osady.

Republika Ściborska – jak dojechać

Republikę Ściborską odnajdziesz wśród pól i lasów gminy Banie Mazurskie, w niewielkiej wsi Ściborki. Wieś oddalona jest o 6 km od Bań Mazurskich, 25 kilometrów od Gołdapi oraz 30 km od Węgorzewa. Przyjeżdżając do Republiki, ma się jednak wrażenie, jakby wjeżdżało się do zupełnie innego świata. Świata Inuitów, północy, psich zaprzęgów i ekologii w każdym znaczeniu tego słowa.

Chaty Traperskie na Mazurach

Co czeka na Ciebie na terenie Republiki Ściborskiej? Na przykład repliki tradycyjnych chat traperskich, w których możesz zamieszkać i poczuć zew przygody. Nie ma w nich dostępu do prądu ani internetu. Znajdziesz za to bezpieczny azyl jakby zlany w jedność z okoliczną przyrodą. Obiad przygotujesz na ognisku, a wodę zaczerpniesz z pobliskiej studni. Wśród tych niezwykłych obiektów znajdują się budynki inspirowane filmami oraz replika chaty z Puszczy Boreckiej.

Psie zaprzęgi

Psy to ważny element Republiki Ściborskiej. Kontakt z nimi to piękne przeżycie dla najmłodszych. Z psami można po prostu być, ale również zabrać na wspólny bieg (canicross). Odwiedzający otrzymują także wyjątkową możliwość zostania maszerem psiego zaprzęgu. Kierowanie zaprzęgiem odbywa się niezależnie od pory roku. W śnieżną zimę korzysta się z oczywiście z sań maszerskich, lecz gdy śniegu nie ma, do zaprzęgów przygotowano specjalne wózki.

Obozy dla całych rodzin

Obozy pełne przygód oferowane są nie tylko dla dzieci. Właściciele obiektu przygotowali plan biwaków rodzinnych lub obozów ojców z synami. To interesujące wydarzenie pozwala zrozumieć, że radość można czerpać z najprostszych rzeczy. Wystarczy ciepły azyl, jedzenie upieczone na ogniu i wspólny czas spędzony z rodziną. Wśród przykładowego programu organizatorzy zaplanowali traperski nocleg w lesie, autorski tor przeszkód, zajęcia z psami zaprzęgowymi, wyprawy terenowe czy zajęcia survivalowe.

Biegun Zimna

Zimą, gdy temperatury spadają, rozpoczynają się zapisy na niepowtarzalne wydarzenie dla tych, którzy chcą na własnej skórze poczuć, jak wygląda życie na północy i zasmakować się w zimowym obozie. Noce na biwaku spędza się w namiotach lub chatach traperskich. W ciągu dnia nie brakuje atrakcji. Organizowane są spotkania autorskie, wystawy i warsztaty.

Ciekawe muzealia

Republika Ściborska to również wystawy i muzeum. Na miejscu zapoznać się możesz z tradycjami i życiem Indian i Inuitów. Dostępne muzealia to między innymi przepiękne, zdobione stroje czy instrumenty. Obecnie w ośrodku powstaje także muzeum turystyki pieszej.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz