Klasztor Staroobrzędowców w Wojnowie
Wojnowo to miejsce, w którym czas zwalnia… czasem ma się nawet wrażenie, że jakaś magiczna siła cofa tu wskazówki zegara. Jeśli taka siła istnieje, to całą swą moc skupia w murach Klasztoru Staroobrzędowców w Wojnowie.
Klasztor w Wojnowie – Opis
Znajdujący się w Wojnowie Klasztor Staroobrzędowców to miejsce sprzyjające medytacji.
Na zespół klasztorny składają się budynki zakonne, dom modlitwy. Ponadto nad Jeziorem Duś znajduje się cmentarz. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą wjazdową, po jej lewej stronie mieści się parking dla gości. Wokół podwórza ciągną się płoty, na których wywieszone są zdjęcia z Wojnowa.
We wnętrzu klasztoru panuje niesamowita atmosfera. W przedsionku eksponowane są stare zdjęcia przedwojennego Wojnowa. W głównej sali wisi olbrzymi srebrny żyrandol z 1910 roku oraz liczne ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.
Na terenie klasztoru gra cicha i kojąca muzyka.
Dawny żeński klasztor starowierców – Historia
Klasztor Staroobrzędowców w Wojnowie swoją historię zaczyna w 1836 roku, kiedy to fillipon – bo tak zwani byli właśnie starowiercy – Ławrientuj Rastropin, zakłada nad jeziorem Duś małą pustelnię, którą w 1847 roku przekształcono w zakon.
W drugiej połowie XIX wieku zakon jednak podupada, bo wielu wiernych w tym sam przeor przechodzi na prawosławie. Na odrodzenie trendu przyjdzie czekać do 1885 roku, kiedy z Moskwy przybywa zakonnica Eupraksja i osadza tu swoje mniszki.
Unia kościołów prawosławnego i staroobrzędowskiego z 1914 roku sprawiła, że zaczęło ubywać wiernych i mniszek. Ich liczba systematycznie spadała i w 1972 roku zmarła ostatnia przeorysza.
Klasztor Starowierców przeszedł w ręce prywatne osób wcześniej związanych z klasztorem.
Wojnowo – Inne miejsce na ziemi
Historia wsi nierozerwalnie związana jest ze Starowiercami i jest ich centrum religijnym. Założyli oni wieś w 1832 roku, a już niewiele później Klasztor Staroobrzędowców w Wojnowie.
Pierwszymi osadnikami byli Jefima Borysowa oraz Sidor Borysow. A nazwa pochodzi od miejscowości znajdującej się w Rosji, w której ten drugi się urodził.
Około 1900 roku we wsi mieszkało ponad 600 osób, w tym połowa z nich to byli Mazury, a połowa Staroobrzędowcy.
W 1935 roku niemieckie władze zmieniły nazwę na Eckersdorf.
Klasztor w trakcie i po wojnie
W trakcie II Wojny Światowej we wsi znajdował się niemiecki obóz pracy przymusowej dla jeńców wojennych.
Obecnie w Wojnowie mieszka 230 osób. W miejscowości znajduje się również cerkiew prawosławna oraz zabytkowa molenna co sprawia, że Wojnowo jest centrum kultury staroobrzędowców na Mazurach.
Klasztor udostępniony jest do zwiedzania, a zgromadzone zbiory są niezwykle interesujące.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.