Kościół Chrystusa Króla w Radziejach
W Radziejach, w niewielkiej wsi w powiecie węgorzewskim natknąć można się na unikatową świątynię, stworzoną na planie ośmioboku. Wyjątkowy Kościół Chrystusa Króla w Radziejach wybudowany został przez Ewangelików, po II wojnie światowej świątynię przejęła wspólnota katolicka. Obiekt ten nieustannie przyciąga zarówno wiernych, jak i miłośników historii.
Rys historyczny
Wieś Radzieje ma swoje korzenie w XV wieku, gdy założono ją na mocy dekretu lokacyjnego z 7 września 1437 roku. Już w tamtych czasach istniał kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który należał do archiprezbiteratu w Reszlu.
Niestety, oryginalny kościół popadł w ruinę, przez co w 1673 roku zbudowano nowy obiekt przy wsparciu finansowym Ahasvera von Lehndorffa. To właśnie on, dzięki przywilejowi Fryderyka Wilhelma z 4 listopada 1683 roku, uzyskał dziedziczne prawo patronackie nad kościołem w Radziejach.
Obecny kościół wzniesiono w 1827. Mówi się, że projektantem kościoła był Fryderyk Wilhelm IV, jeszcze przed wstąpieniem na tron.
Parafia Pw. Chrystusa Króla w Radziejach
Po II wojnie światowej kościół w Radziejach został przekazany katolikom i od tego momentu pełni funkcję rzymskokatolickiej świątyni parafialnej. Parafia Chrystusa Króla w Radziejach została erygowana w 1962 roku przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. Od tamtej pory kościół służy jako miejsce modlitwy i duchowej refleksji dla wiernych z Radziej oraz okolicznych miejscowości.
Architektura i wyposażenie
Świątynia została zbudowana na planie ośmioboku, a każdy bok ma długość 8,5 metra. Charakterystycznym elementem jest ostrosłupowy dach, który jest pokryty dachówką i zwieńczony latarnią. Cała konstrukcja została wykonana z cegły, kamieni polnych oraz materiałów pochodzących z ruin XV-wiecznego kościoła.
Wnętrze kościoła zachwyca swoją prostotą i elegancją. W centralnej części znajduje się figura Chrystusa na krzyżu, wykonana z polichromowanego betonu, o naturalnej wielkości. To niezwykłe dzieło sztuki emanuje duchowością i oddaje hołd Chrystusowi jako Królowi Wszechświata.
Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się również dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej połowy XVII wieku: Pojmanie Chrystusa i Chrystus przed Piłatem. Ponadto, można podziwiać barokowego anioła chrzcielnego, amorek oraz figury ewangelistów, które dodają wnętrzu kościoła wyjątkowego charakteru.
Dzwonnica, plebania i otoczenie
Przy kościele w Radziejach znajduje się również drewniana dzwonnica, która pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Jest to budowla starsza od samej świątyni i stanowi ważny element historycznego krajobrazu.
Murowana plebania, zbudowana w 1907 roku, pełniła funkcję rezydencji dla księży i jest kolejnym historycznym elementem, który można podziwiać w otoczeniu kościoła.
W przeszłości przy kościele istniał cmentarz, z którego zachowały się kamienne nagrobki żołnierzy z I wojny światowej.
Kościół Chrystusa Króla w Radziejach
Świątynia w swoim wnętrzu skrywa naturalnej wielkości figura Chrystusa na krzyżu, która znajduje się w centralnej części kościoła. Sam projekt świątyni stworzył podobno następca tronu Fryderyk Wilhelm IV. To wszystko sprawia, iż kościół to nie tylko zabytek architektury, ale przede wszystkim duchowe centrum, które przyciąga wiernych i turystów swoją historią i wyjątkowym wyposażeniem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.