Kościół Rzymskokatolicki pw Chrystusa Zbawiciela – Wydminy

Kościół Chrystusa Zbawiciela w Wydminach to mało znane miejsce na turystycznej mapie sakralnej Mazur. Czy słusznie? Zdecydowanie nie. Dlaczego warto odwiedzić tę świątynię, nie tylko wybierając się na msze święte?

Kościół Chrystusa Zbawiciela w Wydminach – Historia

Jak ogromna część świątyń na Mazurach, kościół ten pierwotnie zbudowano jako miejsce modlitwy ewangelików. Obecną budowlę wybudowano w 1701 roku, na dawnych fundamentach świątyni powstałej w II połowie XVI wieku. Pierwsza budowla spłonęła jednak w dużym pożarze Wydmin z 1572 roku.

Pierwsza poważna przebudowa miała miejsce w 1857 roku.

Zniszczenia wojenne

Podczas pierwszej wojny światowej kościół znacząco ucierpiał. Jednak został gruntownie odremontowany w 1925 roku przez parafian. Parafia ewangelicka działała w Wydminach w latach 1558-1945. Po II Wojnie Światowej odprawiane w nim były już msze święte w obrządku rzymskokatolickim. Parafia została erygowana kanonicznie w 1962 roku przez biskupa Tomasza Wilczyńskiego.

Kościół obecnie

Kościół Chrzystusa Zbawiciela w Wydminach

Obecnie nadal służy wiernym w obrządku rzymsko-katolickim, a dzięki kolejnemu gruntownemu remontowi z lat 1961-1962 utrzymany jest w bardzo dobrym stanie i jest centrum życia sakralnego lokalnej społeczności. Parafia pw Chrystusa Zbawiciela.

Wyposażenie kościoła

Kościół Chrzystusa Zbawiciela w Wydminach

Zarówno ołtarz główny, jak i ambona podtrzymywana przez figurę anioła pochodzi z 1719 roku. Ołtarz wykonano w niepolichromowanym drewnie.

Do kruchty prowadzą solidne i pięknie zdobione ornamentami roślinnymi i literami „F.C.III.1700.” drzwi dębowe.

W świątyni znajdują się ołtarze boczne oraz wykonane z rogów jelenia żyrandole datowane na XVII wiek.

Msze święte

Msze św. odprawiane są w dni powszednie, niedziele i święta. Udzielany tu jest sakrament chrztu, śluby, pogrzeby oraz inne sakramenty katolickie.

Kościół Chrzystusa Zbawiciela w Wydminach – Grunwaldzka 41
Organy i żyrandol z głową jelenia – Kościół Chrzystusa Zbawiciela w Wydminach
Kościół Chrzystusa Zbawiciela w Wydminach
Kościół w Wydminach
Grunwaldzka 41 – Kościół Chrzystusa Zbawiciela w Wydminach
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz