Kościół św. Andrzeja Boboli w Rydzewie

Ta zabytkowa świątynia, zbudowana w XVI wieku, nie tylko przyciąga uwagę swoją piękną architekturą, ale także stanowi ważną część historii tego regionu. Kościół św. Andrzeja Boboli w Rydzewie jest charakterystycznym punktem miejscowości i skupia wokół siebie życie całej wsi.

Położenie

Świątynia znajduje się w niewielkiej miejscowości Rydzewo w powiecie giżyckim. Wieś ta jest niezwykle malowniczo położona, nad jeziorem Bocznym (odnoga jeziora Niegocin). Sam kościół wzniesiono tuż nad brzegiem jeziora.

Historia

Kościół św. Andrzeja Boboli w Rydzewie ma długą i bogatą historię, sięgającą XVI wieku. Budowę tej świątyni rozpoczęto w 1579 roku z polecenia biskupa ewangelickiego Johannesa Wiganda. Prace budowlane trwały aż do 1591 roku, kiedy to kościół uroczyście poświęcono. Na przestrzeni wieków, świątynia przeszła również kilka przebudów i remontów, które nadały jej unikalny charakter.

Kościół ma cechy gotyku i baroku

Świątynia ewangelicka

Początkowo, do 1945 roku, była to parafia ewangelicka. Jednak po zakończeniu II wojny światowej, kościół przejęli katolicy, którzy odnowili i wyremontowali świątynię. W 1958 roku powołano samodzielną parafię św. Andrzeja Boboli, która nadal istnieje do dziś.

Architektura

Kościół św. Andrzeja Boboli w Rydzewie to imponujący przykład architektury gotyckiej i barokowej. Świątynia orientowana i wzniesiona na planie prostokąta z kamienia polnego, otynkowana. Jej charakterystycznym elementem jest kwadratowa wieża dzwonnicza, usytuowana po stronie zachodniej. Wieża ta ozdobiona jest blendami i zamknięta czterospadowym dachem krytym dachówką. Całość kościoła przykryto dwuspadowym dachem z dachówki.

Zabytkowe wyposażenie w kościele pw. św. Boboli

Wnętrze świątyni

Wnętrze kościoła zdobią wysokie okna witrażowe, które wpuszczają do środka piękne światło. Nawa główna posiada sklepienie kolebkowe, natomiast nawy boczne są przykryte płaskimi stropami. Warto zwrócić uwagę na cenne elementy wyposażenia, które stanowią prawdziwe arcydzieła sztuki.

Wyposażenie

Wnętrze Kościoła św. Andrzeja Boboli w Rydzewie kryje wiele skarbów artystycznych. Jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia jest ołtarz główny, pochodzący z roku 1600. Na ołtarzu znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca św. Annę Samotrzecią, datowana na około 1520 rok. To prawdziwe dzieło sztuki, które zachwyca swoim pięknem i precyzją wykonania.

Ambona barokowa i misa chrzcielna

Kolejnym elementem godnym uwagi jest barokowa ambona z 1630 roku. Ozdobiona korynckimi kolumienkami, główkami aniołków i figurami świętych, stanowi niezwykły przykład rzeźby sakralnej. W kościele znajduje się również mosiężna misa chrzcielna, pochodząca z XVII wieku, oraz ławka kolatorska fundatora świątyni, Mikołaja Bogaczewskiego i jego potomków.

Otoczenie

Kościół św. Andrzeja Boboli w Rydzewie otoczony jest urokliwym krajobrazem, który dodaje mu jeszcze większego uroku. W 2016 roku, jako pamiątka majora Tadeusza Blicharskiego, przy świątyni posadzono Dąb Pamięci. To symboliczne drzewo, które ma przypominać o bohaterstwie i poświęceniu tych, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny.

Warto zwrócić uwagę na barokową wieżę

Ciekawostki

Podczas swojej długiej historii, Kościół św. Andrzeja Boboli w Rydzewie był świadkiem wielu wydarzeń i krył wiele unikalnych przedmiotów. Niegdyś w świątyni znajdował się portret epitafijny rodziny miejscowego pastora ewangelickiego, Jana Sartoriusa, datowany na rok 1710. Obecnie, ten cenny zabytek można podziwiać w Muzeum Mazurskim w Olsztynie.

Innym ciekawym faktem jest dzwon kościelny, który był zawieszono na wieży do 1943 roku. Wtedy to został zdemontowany przez Niemców i przewieziony do Quakenbruck w Niemczech, gdzie wisi do dziś.

Świątynia z końca XVI wieku
Organy i drewniane drzwi
Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą ołtarz główny i ambona
Kościół pw Św. Boboli
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz