Kościół w Łankiejmach

Łankiejmy to niewielka miejscowość położona w powiecie Kętrzyńskim, w gminie Korsze. Dziś zabierzemy Was w podróż przez historię i architekturę pięknego, gotyckiego kościoła św. Jana Chrzciciela. Będziemy odkrywać tajemnice, zanurzymy się w dawne czasy i zgłębimy niezwykłą atmosferę tego sakralnego miejsca.

Początki powstania kościoła w Łankiejmach

Kościół w Łankiejmach

Historia kościoła sięga daleko wstecz, aż do roku 1367, kiedy to wielki mistrz zakonu krzyżackiego, Winrich von Kniprode, założył osadę Łankiejmy. Był to czas intensywnego rozwoju tego regionu, a kościół parafialny w stylu gotyckim z cegły i kamienia powstał dzięki patronatowi rodu Truchsses von Wetzhaussenow w latach 1375-1400. Budowla ta stanowiła ważne centrum religijne dla mieszkańców Łankiejm i okolicznych wsi.

Ewolucja architektury i znaczenie kościoła

Pierwsze wieki istnienia kościoła były okresem dynamicznych zmian. W 1528 roku, w wyniku sekularyzacji zakonu krzyżackiego i przejścia Prus Książęcych na luteranizm, kościół w Łankiejmach stał się luterańską świątynią. Dopiero po II wojnie światowej kościół powrócił pod opiekę Kościoła rzymskokatolickiego.

Podczas swojego istnienia, kościół przeszedł wiele remontów i renowacji. W 1818 roku, w wyniku orkanu, wieża i wschodnia elewacja zostały poważnie uszkodzone, jednak zostały szybko odbudowane. Kolejna renowacja miała miejsce w 1911 roku, kiedy to kościół został odnowiony i odświeżony.

Architektura kościoła

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łankiejmach jest jednonawową budowlą, o prostokątnej bryle. Jego wymiary to 18,3 metra długości i 9,5 metra szerokości. Wnętrze kościoła jest przestronne, a drewniany strop wieszakowy dodaje mu unikalnego uroku. Na wschodniej elewacji znajdują się charakterystyczne blendy arkadkowe, które nadają budowli gotycki charakter. Wieża kościelna, z czterema kondygnacjami, dominuje nad całą okolicą.

Charakterystycznym elementem kościoła jest piękny zegar na wieży. Pierwotnie koło tarczy wykonano z drewna, obecnie jest jednak metalowa. Oryginalny jest natomiast mechanizm zegarowy.

Wnętrze i wyposażenie kościoła

Wnętrze kościoła w Łankiejmach jest równie piękne jak jego architektura zewnętrzna. Po przekroczeniu progu, zostajemy oczarowani bogactwem i elegancją tego sakralnego miejsca. Wewnątrz znajdują się cztery płyty nagrobne, marmurowe, z renesansową ścianą z postaciami zmarłych członków rodu Truchsses von Wetzhaussenow. Te mistyczne nagrobki przypominają o dawnych czasach i łączą nas z historią tego miejsca.

Ołtarz główny pochodzi z 1682 i ufundowała go rodzina Truchsess. Do naszych czasów nie przetrwały jednak figury, które ozdabiały ołtarz.

Ciekawym elementem wyposażenia jest także barokowa ambona z 1687 roku, na której przedstawiono wizerunek czterech ewangelistów oraz herb rodziny von der Groeben.

Teren wokół kościoła

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łankiejmach otoczony jest terenem, który dodaje mu jeszcze większej urody. Wokół świątyni rosną liczne drzewa liściaste, tworząc zieloną oazę spokoju. Przy wejściu do kościoła znajduje się także duży głaz z tablicą pamiątkową poświęconą Filipowi Krasuckiemu, który został rozstrzelany przez NKWD w 1940 roku. Obok głazu posadzono również dąb pamięci w ramach akcji „Katyń… – ocalić od zapomnienia”.

Kościoł św. Jana Chrzciciela w Łankiejmach: Centrum Wiary i Spokoju

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łankiejmach jest nie tylko miejscem kultu, ale także centrum duchowego spokoju i refleksji. Jego architektura, historia i wyjątkowa atmosfera przyciągają zarówno wiernych, jak i turystów.

Jeśli jesteś w okolicy, koniecznie odwiedź ten niezwykły kościół i pozwól się oczarować jego pięknem. To prawdziwy skarb miejscowości Łankiejmy, który warto odkryć i docenić.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz