Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Frombork, malowniczo położony nad Zalewem Wiślanym, jest miejscem związanym z życiem, śmiercią i dziedzictwem Mikołaja Kopernika – jednej z najważniejszych postaci okresu renesansu. W samym sercu miasta, na Wzgórzu Katedralnym, znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika, które od ponad 70 lat gromadzi eksponaty związane z życiem i dziełem tego wielkiego astronoma. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku to punkt obowiązkowy na Szlaku Kopernikowskim na Warmii i Mazurach.

Historia Muzeum

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku założono w 1948 roku z inicjatywy Związku Historyków Sztuki i Kultury. Początkowo mieściło się w kanoniach wewnętrznych na Wzgórzu Katedralnym. Jednak kulminacją rozwoju placówki była odbudowa Pałacu Biskupiego, który stał się głównym budynkiem muzeum. W 1973 roku, z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zyskało nową, rozbudowaną siedzibę.

Muzeum Mikołaja Kopernika – dawny Pałac Biskupi – fot. muzeumkopernika.pl

Ekspozycje muzealne

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku łączy w sobie kilka obiektów. Pierwszy punkt podróży to Brama Południowa na Wzgórzu Katedralnym, w której znajduje się kasa biletowa. Główna wystawa mieści się również na Wzgórzu Katedralnym (Pałac Biskupi). Podziwiać tu można zarówno wystawy stałe, w tym główną ekspozycję muzeum, czyli wystawę biograficzną „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” jak i wystawy czasowe.

Warto zwrócić uwagę również na budynek poświęcony historii medycyny. Wystawy o tej tematyce umieszczono w zespole poszpitalnym św. Ducha na ulicy Starej 6.

Od maja do września zwiedzić można również wieżę Kopernika, w której uczony przechowywał swoje księgozbiory. Stworzono w nim wystawę ukazującą prywatne życie Mikołaja Kopernika we Fromborku.

W skład budynków muzealnych wchodzi także planetarium oraz park astronomiczny.

Muzeum Mikołaja Kopernika – tu obejrzeć można główną ekspozycję – fot. muzeumkopernika.pl

„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”

Najważniejszą częścią muzeum jest wystawa stała „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” znajdująca się na pierwszym piętrze Pałacu Biskupiego. W ramach tej ekspozycji można poznać nie tylko biografię astronoma, ale również zgłębić jego naukowe osiągnięcia. Ekspozycja przybliża również kontekst historyczny, w którym Kopernik żył i tworzył. Przez interaktywne prezentacje, multimedialne prezentacje i autentyczne artefakty można lepiej zrozumieć jego wkład w rozwój nauki.

Szpital Św. Ducha – Dział Historii Medycyny

Interesującą ekspozycję można obejrzeć w zespole poszpitalnym św. Ducha. Szpital przekształcono w wystawę stałą o tematyce historii medycyny, oraz liczne wystawy czasowe związane z medycyną, śmiercią i ciałem.

Szpital św. Ducha we Fromborku – wystawa stała

Zwiedzanie Wieży Kopernika

Wieża Kopernika, która znajduje się na terenie Wzgórza Katedralnego, to miejsce, w którym słynny astronom mieszkał i pracował przez ponad trzydzieści lat. Wieża, która pierwotnie pełniła funkcję fortyfikacji, została przystosowana do zamieszkania przez Kopernika w 1510 roku. Obecnie można ją zwiedzać i podziwiać wnętrza, w których astronomiczne odkrycia powstawały.

Wieża Kopernika we Fromborku – Muzeum Mikołaja Kopernika – fot. muzeumkopernika.pl

Park Astronomiczny

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku to nie tylko wnętrza muzealne, ale także przestrzeń zewnętrzna. Na Górze Żurawiej, w Parku Astronomicznym, można podziwiać repliki instrumentów astronomicznych używanych przez Kopernika, takie jak astrolabium i kwadrant. Park ten jest nie tylko miejscem edukacji, ale również doskonałą okazją do obserwacji nieba i odkrywania tajemnic kosmosu.

Wystawy czasowe

W Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku prezentowane są także ciekawe wystawy czasowe. Na zwiedzających czekają muzealia w Gmachu Głównym i w dziale muzeum medycyny. Ten dział w całości przeznaczony jest tematyce medycyny, śmierci i cielesności.

Planetarium we Fromborku – Muzeum Mikołaja Kopernika

Na Wzgórzu Katedralnym, w przyziemiu Wieży Radziejowskiego znajduje się planetarium. Obecnie prezentowane są tam trzy seanse: „Czy jest tam kto?” (o poszukiwaniu życia w kosmosie), „Przygoda na Księżycu” (historia dla najmłodszych widzów), „O obrotach” – (o teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika).

Pokazy są biletowane oddzielnie, bilet normalny kosztuje 13 zł, a ulgowy 9 zł.

Inne zabytki na Wzgórzu Katedralnym

W ramach wizyty w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku warto również odwiedzić inne ważne zabytki na terenie Wzgórza Katedralnego. Przyziemie dawnej dzwonnicy katedralnej mieści planetarium, które jest atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można tu oglądać fascynujące pokazy nieba i zgłębiać tajemnice kosmosu.

Kolejnymi interesującymi obiektami są dwie kanonie wewnętrzne, Kanonia NMP oraz Dom Kustosza, wraz z przylegającą basztą kustosza. W tych wnętrzach znajdują się biblioteka, dział dokumentacji oraz dział sztuki i rzemiosła artystycznego. To miejsce, w którym eksponowane są cenne zbiory związane z historią Fromborka i Warmii.

Muzeum Mikołaja Kopernika – dawny Pałac Biskupi – fot. muzeumkopernika.pl

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku – bilety

Jak wspomnieliśmy, Brama Południowa na Wzgórzu Katedralnym została przekształcona w Kasę Główną. To tu można kupić bilety do poszczególnych budynków muzeum. Bilety zakupić można również w poszczególnych budowlach. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku można odwiedzić codziennie. Godziny otwarcia: 9:00-15:20.

Najważniejsze wystawy umieszczono w Gmachu Głównych (dawny Pałac Biskupi). Bilet normalny kosztuje 13 zł, a bilet ulgowy 9 zł. Takie same ceny obowiązują przy zwiedzaniu Działu Historii Medycyny.

Bilety można kupić także na łączone zwiedzanie. Bilet normalny na zwiedzanie zarówno Gmachu Głównego, jak i Działu Historii Medycyny kosztuje 20 zł, a bilet ulgowy 14 zł.

Zwiedzanie wystawy w Wieży Kopernika możliwe jest od maja do września. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a bilet ulgowy 7 zł.

Osobno płatne jest także wejście do planetarium. Bilet normalny to koszt 13 zł, a bilet ulgowy wynosi 9 zł.

1,5 km od Fromborka, pod adresem Ronin 7 znajduje się Park Astronomiczny. Bilet normalny do tego miejsca kosztuje 13 zł, a bilet ulgowy 9 zł.

Szpital św. Ducha we Fromborku – Muzeum Mikołaja Kopernika – fot. muzeumkopernika.pl

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku to miejsce, w którym można odkrywać dziedzictwo wielkiego astronoma i zgłębiać tajemnice kosmosu. Ekspozycje muzealne, repliki instrumentów astronomicznych, piękne wnętrza Pałacu Biskupiego i malownicze otoczenie Wzgórza Katedralnego tworzą niepowtarzalną atmosferę, zachęcającą do poznawania i odkrywania.

Jeśli jesteś ciekawy życia i dzieła Mikołaja Kopernika, lub po prostu kochasz naukę i fascynujesz się kosmosem, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku jest miejscem, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Przenieś się w czasie i przestrzeni, i dołącz do niezwykłej podróży po historii i naukowych odkryciach tego wielkiego Polaka.

Brama Południowa we Fromborku – Muzeum Mikołaja Kopernika – fot. muzeumkopernika.pl
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz