Ratusz w Pasymiu
Wzniesiony w miejscu dawnego średniowiecznego ratusza neogotycki budynek jest czymś wyjątkowym na skalę województwa. I choć Pasym, nie jest miejscem najbardziej turystycznym, to Ratusz w Pasymiu naprawdę robi wrażenie i wygląda jak przeniesiony z malowniczego Szwajcarskiego miasteczka.
Pasym i jego historia
Zanim opowiemy o samym ratuszu, warto dwa zdania napisać o Pasymiu. Wczesne początki Pasymia sięgają XIII wieku, kiedy to biskupstwo warmińskie założyło wieś kościelną Henrykowo.
W 1350 roku rozpoczęto budowę kościoła i zamku, a osada rozwijała się prężnie.
Natomiast prawa miejskie uzyskał już w roku 1368, a przywilej lokacyjny otrzymał od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Konrada Zollnera. Ten nadał nazwę miejscowości od nazwiska komtura elbląskiego Zygfryda Walpota von Passenheima. Pasym zaczął się dynamicznie rozwijać, powstawały warsztaty rzemieślnicze, browar, młyn i gorzelnia.
Historia ratusza w Pasymiu
Pierwszy ratusz w Pasymiu powstał na początku XV wieku i pełnił funkcję magazynu dla kupców oraz siedziby władz miejskich. Niestety w 1583 roku miasto strawił wielki pożar, który zniszczył większość zabudowy, w tym również ratusz.
W 1615 roku władze miejskie odkupiły zamek od Hohenzollernów i przeznaczyły go na rozbiórkę. Uzyskane w ten sposób cegły przeznaczono na wybudowany później ratusz.
To właśnie na miejscu dawnego, wspomnianego wyżej ratusza stoi ten obecny. Jego budowę zaczęto i ukończono w XIX wieku, a dokładnie jest budynkiem wzniesionym w latach 1854 – 1855.
Architektura
Zarówno pierwszy ratusz w Pasymiu, jak i ten obecny przed długi czas były otoczone z każdej strony ciasnymi uliczkami i gęstą zabudową. Dziś ratusz otoczony jest bardzo dużym placem. Sam budynek znajduje się w północnej części rynku i stanowi jego ukoronowanie.
Ratusz został zaprojektowany przez Karla Junlera. Projektant wzorował obiekt, na zamku w Babelsbergu.
Swoim stylem nawiązuje do stylu neogotyckiego. Główna wieża z zegarem zbudowana na planie kwadratu różni się nieco, ponieważ stylem przypomina bardziej budowle renesansowe.
Zbudowany na rzucie prostokąta, posiada dwuosiowy ryzalit, przechodzący w niskie czworoboczne wieże. Całość zwieńczona została krenelażem z małymi wieżyczkami we wszystkich narożnikach.
Budynek posiada dwie kondygnacje i jest posadowiony na wysokich piwnicach.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.