Tężnie Gołdap

Status uzdrowiska Gołdap uzyskała w 2000 roku. Tężnie solankowe zostały otwarte w roku 2013 i dziś są jedną z głównych atrakcji Gołdapi. Wraz z Pijalnią Wód Mineralnych i Leczniczych, Parkiem Zdrojowym, Sanatorium i innymi licznymi atrakcjami przyciągają rzesze turystów w ten piękny zakątek Mazur Garbatych.

Gołdap

Tężnie Gołdap

Gołdap leży nie tylko niemal przy aktualnej granicy polsko-rosyjskiej, ale również na pograniczu trzech krain historycznych: Galindii, Jaćwieży, Nadrowii. Etnograficznie leży zarówno na Mazurach i Małej Litwie. Fizycznogeograficznie leży na pograniczu trzech mezoregionów: Puszczy Rominckiej, Wzgórz Szeskich i Krainy Węgorapy.

Gdzie zatem znaleźć lepsze miejsce na uzdrowisko niż na styku tych wszystkich krain?

Miasto ma status uzdrowiska o profilu klimatyczno-borowinowym.

Mazurskie Tężnie Solankowe

Solankowe Tężnie Gołdap

Tężnie znajdują się w północnej części miasta nad jeziorem Gołdap. Są to czwarte w Polsce tężnie solankowe. Ich długość wynosi 220 metrów, a wysokości 8 metrów.

Woda lecznicza doprowadzana do nich, pobierana jest z głębokości 636 metrów. Spływając po gałązkach tarniny, tworzy specjalny prozdrowotny mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

Mikroklimat wokół tężni charakteryzuje się wysokimi właściwościami leczniczymi.

Tężnie solankowe – jak wpływają na zdrowie

Tężnie w Gołdapi charakteryzują się szczególnymi walorami zdrowotnymi, a jej właściwości lecznicze doceniają liczni goście zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Przede wszystkim pozytywnie wpływają na błony śluzowe układu oddechowego, ogólne wyczerpanie organizmu. Inhalacja stymulująco wpływa na wzrost odporności organizmu, a także układ nerwowy.

Poza tym odwiedzenie tężni zalecane jest przy chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i nadciśnieniu.

Zupełnie inną kwestią jest spokój i wyciszenie jakie możemy uzyskać, przechadzając się ścieżkami wewnątrz i wokół gołdapskiej tężni.

Wody tężni solankowej

Woda lecznicza – 0,6 % chlorkowo – sodowa, fluorkowa. Woda jest czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646,0 m odwiertem Gołdap Zdrój 1. Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5970,97 mg/dm3. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej. Wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia.*

Woda mineralna – 1226,45 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych, ze znaczną zawartością sodu i chlorków oraz fluorków. Czerpana jest z utworów kredy górnej z głębokości 426,0 m odwiertem Gołdap Zdrój 2.*

Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych

Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych

Obok tężni znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych. To właśnie tutaj znajduje się grota solna oraz mini tężnia.

Celem gołdapskiej groty solnej jest odtworzenie klimatu nadmorskiego, który nie od dziś słynie z prozdrowotnych właściwości. Inhalacja wspiera leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, schorzeń dermatologicznych, niedoczynności tarczycy, a nawet zmniejsza ryzyko otyłości i chrapania podczas snu.

W przypadku mini tężni jej właściwości są podobne do właściwości tężni głównych, jednak można z nich korzystać w okresie zimowym.

Atrakcje w okolicy

Odwiedzający na promenadzie zdrojowej

Minigolf i plac zabaw

Obok promenady znajdujemy liczne pola do minigolfa udostępnione dla odwiedzających tężnie. Kije można pobrać w budynku Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych.

Pomost

W okresie letnim jednym z punktów, które należy odwiedzić tuż przy tężniach, jest pomost na jeziorze Gołdap. Z pomostu odpływa turystyczny katamaran, z którego chętnie korzystają odwiedzający.

Woda jurajska, słońce i powiew wiatru wytwarzają wokół tężni mikroklimat z dużą zawartością jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu.
Minigolf
Tężnie Gołdap
Pomost przy tężniach
Tężnie Gołdap
Czwarte w Polsce tężnie solankowe
Tężnie Gołdap
Powietrze wokół tężni charakteryzuje się szczególnymi walorami zdrowotnymi
Tężnie Gołdap

*Źródło: https://uzdrowiskogoldap.pl/

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz