Wiewiórcza ścieżka w Olecku

Wiewiórek nigdy za dużo! Zwłaszcza jeśli mamy możliwość spotkać je w ich naturalnym środowisku… i to jakim! W samym sercu Mazur Garbatych, w Olecku… na styku jeziora Olecko Wielkie, Olecka i lasu! Jednak nie tylko przyroda jest tu warta uwagi… elementy stworzone ręką ludzką, takie jak tablice przyrodnicze, duża liczba tarasów widokowych oraz mosty i pomosty idealnie dopełniają walory tego wspaniałego miejsca!

Nie tylko dla spotkania z wiewiórką… dlaczego warto?

Wiewiórcza ścieżka, wyznaczona przy linii brzegowej jeziora Wielkie Olecko, to ścieżka rowerowo-piesza o długości 12,5 kilometra. Na całej jej długości poruszamy się na styku tego, co na Mazurach kocha się najbardziej. A więc pięknego jeziora, lasu oraz typowo mazurskiej miejscowości – Olecka.

Wiewiórcza ścieżka w Olecku

Przejażdżka utwardzoną żwirową ścieżką

Wybierając się na rower, czy spacer tą ścieżką możemy podziwiać liczne rodzime gatunki drzew. Możemy tu znaleźć, sosnę zwyczajną, dąb bezszypułkowy, brzozę. Na stromym stoku jeziora posadzono róże pomarszczoną, tarninę, jałowiec, tawułę.

Warta uwagi jest kosodrzewina. Krzewy te znoszą trudne warunki glebowe i klimatyczne, a do tego wytwarzają rozległe systemy korzeniowe, które skutecznie umacniają skarpę.

Rosnące na drzewach owoce i orzechy stanowią nieograniczoną spiżarnię dla mieszkających tu gatunków ptaków i małych zwierząt.

Wiewiórcza ścieżka w Olecku – widok na jezioro

Ścieżka to nie tylko dzieło przyrody

Wiewiórcza Ścieżka to nie tylko przyroda. W kilkunastu miejscach wyznaczono przystanki z tablicami, na których opisano ciekawe skupiska roślin lub pojedyncze okazy drzew, krzewów i zwierząt.

Niezwykle malowniczy jest tzw. Długi Mostek w zatoce przy Amfiteatrze.

Wiewiórcza ścieżka – Okolice

Zacznijmy jednak od bezpośredniego otoczenia ścieżki. Wiewiórcza ścieżka zaczyna się w okolicy niewielkiej plaży przy ulicy Cisowej, gdzie od razu możemy skorzystać z pierwszej atrakcji – punktu widokowego.

Platformę widokową usytuowano na wzniesieniu z widokiem na wody jeziora. Platforma widokowa wyposażona jest w drewnianą barierkę i wyłożony kostką brukową taras. Bez problemu dostaniemy się tam z rowerem.

Przemierzając ścieżkę, kierujemy się na północ. Tuż za zakrętem przy wypływie rzeki Lega, czekają na nas spore atrakcje, nie tylko przyrodnicze, ale również kulturalne i kulinarne! Naszym oczom ukazuje się Amfiteatr Podzamcze, Długi Mostek, gęste trzcinowisko w zatoczce oraz kończącą swój nurt w malowniczym wąwozie rzekę Legę.

Jeśli mamy ochotę, możemy skorzystać z oferty kulinarnej takich miejsc jak Strefa Samku – Metamorfoza, czy Restauracja Horyzont.

To miejsce, z którego licznie korzystają mieszkańcy Olecka. Znajduje się tu również park, plac zabaw, skatepark, siłownia na świeżym powietrzy oraz liczne miejsca do odpoczynku.

Strome stoki jeziora Olecko Wielkie – Wiewiórcza ścieżka – Rowerzysta na ścieżce

Wiewiórcza ścieżka – przyroda wokół

Podczas wędrówki po linii brzegowej jeziora widzimy liczne i różnorodne gatunki zwierząt i roślin. Nie zaskoczymy Cię, jeśli powiemy, że wybierając się na Wiewiórcza ścieżkę są spore szanse spotkać wiewiórkę!

Innymi zwierzętami jakie możemy spotkać na swojej drodze są przede wszystkim ptaki, wśród nich perkoz dwuczuby, łyski, kaczki krzyżówki, rybitwa zwyczajna. Zadomowił się nad oleckim jeziorem łabędź niemy.

Ciekawostką są liczne gatunki roślin objęte ochroną m.in. grążel żółty, grążel drobny, storczyki – kukułka krwista i kukułka bałtycka oraz gatunki pod ochroną częściową, np. kopytnik pospolity, konwalia majowa i pierwiosnek lekarski.

Trzcina wokół mostku

Wiewiórcza Ścieżka – Drewniany most, jezioro i wiele więcej

Wiewiórcza ścieżka biegnie najpierw ścieżką z kostki brukowej, a następnie dalej na północ utwardzoną żwirową ścieżką.

Za drewnianym moście trasa wiewiórczej ścieżki biegnie obok przystani żeglarskiej LOK i pięknej plaży miejskiej z malowniczym pomostem i platformami widokowymi. Warto się zatrzymać na chwilę i skorzystać z jej uroków.

Dalej na północ znajduje się porośnięta trawą dzika plaża, nieco bardziej spokojna od miejskiej. Jadąc ścieżką, warto zatrzymać się na punkcie obserwacji przyrody, w miejscu gdzie Lega wpada do jeziora Olecko Wielkie.

Wzdłuż traktu spacerowego prowadzącego, rozlokowane są tablice informacyjne, a sama trasa ścieżki została oznakowana poprzez namalowanie na drzewach białych kwadratów przekątnymi.

Wiewiórcza Ścieżka – Możanka Szyjka i dalej Wiewiórczą Ścieżką

Wiewiórcza ścieżka tak naprawdę jest ścieżką dookoła jeziora. Dlatego podążając dalej, opuszczamy centrum miasta i wjeżdżamy na nieco bardziej dziki tereny lasów, pól i łąk.

Możemy wykorzystać okazję i odetchnąć świeżym powietrzem. Jednym z wielu takich miejsce na wschodnim z brzegów jeziora Oleckiego, jest wiata przy mostku na rzece Możanka. Tutaj również możemy zobaczyć liczne okazy drzew i zwierząt występujących na Mazurach garbatych.

Trzcina wokół mostku

Skarpa na południowy kraniec jeziora

Na południowym krańcu jeziora, znajduje się obszar znany jako „Szyjka”. To umocniona i zagospodarowana zielenią rozległa skarpa. Spacerując wzdłuż stoku skarpy, możemy podziwiać piękno przyrody i cieszyć się widokiem na jezioro z kolejnej platformy widokowej.

Roślinność w tym miejscu jest różnorodna, a wśród nasadzeń znajdziemy sosnę zwyczajną, dąb bezszypułkowy czy brzozę brodawkowatą. To także doskonałe miejsce do obserwacji ptaków i ich zachowań.

Na Wiewiórczej Ścieżce – podsumowanie

Wiewiórcza ścieżka w Olecku to trakt rowerowo – spacerowy, gdzie wzdłuż trasy ścieżki natura spotyka się z rekreacją. Podczas tej przygody możemy piękne krajobrazy, obserwować unikalną faunę i florę, a także cieszyć się spokojem i harmonią otaczającej przyrody. Bez względu na to, czy jesteś pieszym czy rowerzystą, ta trasa dostarcza niezapomnianych wrażeń i niezwykłych przygód. Olecko i Wiewiórcza ścieżka czekają na Ciebie!

Wiewiórcza ścieżka
Pomost – Wiewiórcza ścieżka
Wiewiórcza ścieżka
Tablice informacyjne – Wiewiórcza ścieżka
Wiewiórcza ścieżka
Tablice – Wiewiórcza ścieżka
Wiewiórcza ścieżka
Olecko Wielkie Wiewiórcza ścieżka
Wiewiórcza ścieżka
Taras widokowy – Wiewiórcza ścieżka
Wiewiórcza ścieżka
Różne gatunki zwierząt Wiewiórcza ścieżka
Wiewiórcza ścieżka
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz