Wieża Bismarcka w Ostródzie
Ostróda jest miastem pięknym i atrakcyjnym turystycznie i kulturowo. Słynie między innymi z Ostróda Reagge Festival. Kryje także wiele skarbów, dziś o jednym z tych nieoczywistych, jakim jest świetnie zachowana Wieża Bismarcka, znajdująca się na północnym brzegu jeziora Drwęckiego. Nazwana na cześć kanclerza Otto von Bismarcka wieża, to wspomnienie historii i kultury regionu.
Wieża Bismarcka w Ostródzie – Historia
Wieża Bismarcka w Ostródzie została zbudowana w 1902 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 1 kwietnia tegoż roku. Budowa rozpoczęła się jednak już na wiosnę 1901 roku z inicjatywy Zarządu Związku Poległych Bojowników, którzy starania i zbiórkę rozpoczęli już 1899 roku. Na miejsce budowy wybrano przestrzeń pomiędzy jeziorem Drwęckim a Parkiem Collisa.
Głównym wykonawcą wieży była firma Carla Podolla.
Te proste budowle wznoszone na terenie Prus Wschodnich miały za cel wyrażenie dumy narodowej Niemiec. Były to pomniki sławiące potęgę Niemiec oraz upamiętniające postać Ottona von Bismarcka.
Sam Otton von Bismarck odegrał kluczową rolę w procesie zjednoczenia naszych zachodnich sąsiadów w XIX wieku. Wieże służyły również jako punkty widokowe, z których można było podziwiać piękno okolicznej przyrody, w tym wypadku park oraz jezioro.
Obok ostródzkiej Wieży Bismarcka prowadzono restaurację.
Przebudowy
Wieżę Bismarcka w Ostródzie kilkukrotnie przebudowywano i remontowano. Pierwsza przebudowa odbyła się w roku 1923 (według innych źródeł 1925). Wtedy to usunięto hall wejściowy, a na murze fundamentowym zbudowano pergolę. Wyburzono balkony, zlikwidowano wejście od strony zachodniej.
Podczas tych prac blaszane daszki, zastąpiono kamiennymi. Przebudowano wejście oraz dodano misę ogniową. Wymieniono drewniane schody.
W roku 1975 usunięto misę ogniową i płaskorzeźbę Bismarcka.
Kolejny remont miał miejsce w 1993 roku. A ostatni w latach dwudziestych XXI wieku, kiedy to przejął ją prywatny inwestor.
Architektura i lokalizacja
Wieża Bismarcka w Ostródzie została zaprojektowana przez lokalnego architekta Gruhl’a. Wieża została zbudowana z ciosanych kamieni narzutowych, co nadaje jej charakterystyczny wygląd i wpisuje się w krajobraz Mazur.
Jej całkowita wysokość wynosi imponujące 21 metrów, a na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę.
Podstawa (cokół) jest w kształcie płasko zakończonej piramidy o wysokości 4 metrów zbudowanej na planie kwadratu. Z niej wyrasta okrągła wieża z instalacją ogniową o średnicy 4 metrów.
Hall wejściowy przylegał do niej od strony wschodniej. Posiadał szerokie półkoliste otwory.
Na pierwszym piętrze znajdują się wejścia, na drugim balkony od strony południowej i zachodniej. Trzecie pełni funkcję platformy widokowej.
Na trzecim piętrze znajduje się platforma widokowa.
Metrowej wysokości płaskorzeźbę Bismarcka można było podziwiać od strony jeziora. Była to rzeźba z brązu.
Przydatne informacje
Aby dotrzeć do Wieży Bismarcka w Ostródzie wystarczy udać się na Bulwar Europejski i podążać na północ. Wieża znajduje się zaraz za Parkiem Collisa oraz Stadionem Miejskim w Ostródzie.
Ceny i godziny otwarcia
Obecnie wieża Bismarcka w Ostródzie jest otwarta codziennie od godziny 10:00 do 18:00. Koszt biletu wstępu wynosi 10 złotych dla dorosłych i 5 zł bilet ulgowy.
Restauracje i atrakcje w pobliżu
Po zwiedzaniu Wieży Bismarcka warto zatrzymać się na chwilę i skosztować lokalnych specjałów w jednej z okolicznych restauracji.
Obok wieży Bismarcka znajduje się Bar No. 1 gdzie można zjeść, a przechodząc przez kładkę nad strumieniem trafimy na miejską plaże i do Aquaparku Aqua Blue.
Sama wieża znajduje się przy ścieżce rowerowej i bulwarach. Tuż obok znajduje się również stadion miejski z kompleksem sportowym.
Podsumowanie
Wieża Bismarcka w Ostródzie to nie tylko historyczny pomnik, ale także doskonała atrakcja turystyczna, która pozwala odkryć piękno Mazur. Jej imponująca architektura, zapierające dech w piersiach widoki i bliskość natury sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży po Mazurach.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.