Wieża ciśnień w Ełku – Muzeum Kropli Wody

Budując w 1895 roku wieżę ciśnień w Ełku, nie zdawano sobie sprawy, że stanie się ona jedną z najlepiej zachowanych atrakcji Mazur i domem dla Muzeum Kropli Wody w Ełku. Jej historia, mocno wizerunkowe położenie na wjeździe do miasta i niezmienna służba do lat 70 uczyniły ją nie tylko zabytkiem przyciągającym tłumy turystów, ale również symbolem Ełku.

Dziś wieża ciśnień w Ełku jest nie tylko świadkiem historii (z wieży korzystano 80 lat!), ale również inspiruje będąc siedzibą Muzeum Kropli Wody. Dodatkowo zapiera dech w piersiach będąc jednocześnie świetnie zlokalizowanym punktem widokowym.

Historia wieży

Wzniesiona w 1895 roku wieża ciśnień w Ełku szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta, zasilając w wodę aż 80% ełckich mieszkań. Z tego względu jej znaczenie dla lokalnej społeczności było niepodważalne. Woda z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie była zbierana w zbiorniku retencyjnym, a następnie pompowana przez siedmiokilometrowy rurociąg do wieży, co stanowiło inżynieryjny wyczyn tamtych czasów.

źródło zdjęcia: powiat.elk.pl

Kalendarium:

  • 1895: Budowa wieży ciśnień.
  • Lata 70. XX wieku: Zakończenie użytkowania wieży w tradycyjnej roli zasilania miasta w wodę.
  • 1999: Renowacja zewnętrzna wieży dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Obecnie jest to jedna z najlepiej zachowanych wież ciśnień w kraju. Wieża będąca własnością Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku, pełni funkcję Muzeum Kropli Wody, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów zainteresowanych jej historią oraz rolą w życiu miasta. Jest to nie tylko świadectwo przeszłości, ale i miejsce edukacji o znaczeniu wody w naszym życiu.

Architektura i Renowacja

Podczas gdy wieża ciśnień w Ełku dumnie góruje nad miastem, jej architektura i historia renowacji przemawiają do wyobraźni każdego, kto ma okazję ją odwiedzić. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących jej konstrukcji i odnowy:

  • Architektura:
    • Wysokość: 33 metry, 5 pięter.
    • Styl: neogotycki z ośmiokątną podstawą.
    • Wyjątkowe cechy: kopuła z lukarnami i latarnią, pierwsze i drugie piętro z masywnymi, schodkowymi portalami.
    • Materiały: pierwsze i drugie piętro z kamienia, trzecie, czwarte i piąte piętro z cegły.
  • Renowacja:
    • 1999: Zewnętrzna renowacja fasady dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    • 2015-2016: Miasto Ełk przeznaczyło ponad 600,000 zł na prace konserwatorskie i renowacyjne, obejmujące również wieżę.

Dzięki staraniom konserwatorskim zachowała swój niemal oryginalny wygląd.

Muzeum Kropli Wody

Wewnątrz wieży ciśnień w Ełku, znajduje się teraz fascynujące Muzeum Kropli Wody. To miejsce w którym można obejrzeć eksponaty związane z wodą, życiem codziennym, narzędziami, strojami historycznymi oraz fotografiami Ełku z przełomu XIX i XX wieku.

  • Ekspozycje Muzealne:
    • Stroje historyczne, narzędzia, naczynia, piece, przedmioty domowe, maszyny do pompowania wody
    • Meble, porcelana, tekstylia lniane, odzież, szkło, unikalna skrzynia z 1729 roku
    • Galeria fotografii historycznych Ełku, kolekcja malarstwa, biblioteka z literaturą niemiecką

Muzeum Kropli Wody, mieszczące się w historycznej wieży ciśnień, jest świadectwem nie tylko historii miasta, ale również roli wody w życiu ludzi. Zbiory muzealne, w tym stare maszyny do pompowania i artefakty związane z wodą, takie jak stare pompy strażackie, węże, gąsiory, butelki na wodę, ukazują ewolucję technologii i codzienności. Przed budynkiem wieży stoją pompy i inne historyczne urządzenia przeciwpożarowe.

Dostęp do muzeum jest możliwy dzięki niewielkiej darowiźnie na rzecz Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku. Dzięki temu miejsce jeszcze bardziej wyjątkowe. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 po sezonie. W sezonie turystycznym codziennie, co daje możliwość zapoznania się z jego bogatymi zbiorami szerokiemu gronu zwiedzających.

Wieża jako Punkt Widokowy

Oprócz swojej historycznej i edukacyjnej roli, wieża ciśnień w Ełku pełni także funkcję praktyczną i turystyczną. Jest to nie tylko muzeum wody, ale również miejsce widokowe! Dzięki swojej wysokości, wieża oferuje taras widokowy z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Jest to najwyższy punkt w Ełku, co czyni go idealnym miejscem do podziwiania miasta z góry zwłaszcza o zachodzie słońca.

Dostępna dla zwiedzających we wtorki i piątki od 10:00 do 12:00 oraz codziennie w sezonie turystycznym od 10:00 do 16:00. Wieża to must-see dla każdego odwiedzającego Ełk.

Wieża ciśnień nie tylko dominuje nad miastem, ale z biegiem lat stała się także symbolem Ełku.

Odkryj urok zabytkowej wieży ciśnień

Podsumowując, wieża ciśnień w Ełku to nie tylko znaczący punkt na mapie miasta. To również świadek historii, edukacji i technologii związanej z wodą. Świetnie zachowana architektura oraz bogate zasoby Muzeum Kropli Wody pozwalają na niezwykłą podróż w czasie, podkreślającą rolę, jaką woda odegrała w rozwoju cywilizacyjnym. Renowacja i utrzymanie obiektu w doskonałym stanie zapewniają, że przyszłe pokolenia również będą mogły czerpać wiedzę i inspirację.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz