Jezioro Ełckie

Jezioro Ełckie położone w malowniczym województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce, mimo to akwen ten nie posiada typowo turystycznego charakteru.

Jakie jest jezioro Ełckie

Jezioro Ełckie jest ósmym co do głębokości jeziorem w Polsce. Brzegi akwenu są niskie i bezleśne, zbiornik otaczają także liczne pola uprawne. Linia brzegowa akwenu jest bardzo dobrze rozwinięta, a duży półwysep dzieli je na dwie części. Na terenie zbiornika można również łowić ryby, mimo to jezioro Ełckie nie jest szczególnie lubiane przez wędkarzy. Zwłaszcza że na Pojezierzu Ełckim znaleźć można inne zbiorniki, które są bardziej zasobne w ryby.

Jezioro Ełckie w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Ełckiego, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 382 ha,
  • średnia głębokość – 15 m,
  • maksymalna głębokość –  55,80 m,
  • szerokość maksymalna – 1,50 km,
  • długość maksymalna 6,50 km,
  • długość linii brzegowej – 18,65 km.

Żegluga na jeziorze Ełckim

Od zachodu jezioro połączone jest ze zbiornikiem Sunowo, natomiast od południa z jeziorem Szarek. Przez akwen przepływa rzeka Ełk, która wpada do jego środkowej części i wypływa z południowego końca. Pamiętać jednak należy, że jezioro nie ma charakteru turystycznego, wynika to z faktu, że miejska zabudowa Ełku dochodzi do samego brzegu akwenu.

Zamek krzyżacki w Ełku

W okolicach Ełku znajdują się ruiny zamku krzyżackiego. Został on zbudowany z inicjatywy Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulryka von Jungingena w latach 1398-1406. Do czasów obecnych zachował się most, dawniej zwodzony, prowadzący do twierdzy. Po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku wojska polskie zniszczyły zamek, został on jednak odbudowany pod koniec XV wieku. W 1833 roku na zamku wybuchł pożar, ocalały jedynie mury. Po kolejnej odbudowie, do 1970 roku, w budynku funkcjonowało więzienie. Od tego czasu twierdza popada w ruinę.

Promenada w Ełku

Będąc w Ełku, warto odwiedzić promenadę. Rozciąga się ona przez większość miejskiego odcinka jeziora i zachęca do rodzinnych spacerów. Jest to typowa promenada turystyczna, przy której znajduje się wiele restauracji i barów z widokiem na akwen. W Ełku turyści nie będą mieli także problemu z wynajęciem pokoju w pobliżu jeziora.

Ełk – co warto zobaczyć?

Na terenie miasta Ełk na turystów czeka sporo atrakcji. Poza wspominaną już promenadą i zamkiem krzyżackim, na uwagę zasługuje także katedra św. Wojciecha czy przejażdżka koleją wąskotorową. Bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Kropli Wody mieszczące się w dawnej wieży ciśnień. Można tu obejrzeć stare maszyny, dzięki którym zaopatrywana niegdyś miasto w wodę. Kolejną atrakcją dostępną w Ełku jest skansen pszczelarski. Znajdują się tam unikalne eksponaty dotyczące pracy pszczelarza, m.in. stare ule i narzędzia pszczelarskie. Dzieci na pewno docenią wizytę w parku wodnym. Nie jest to szczególnie rozbudowany kompleks, ale bez wątpienia, może zapewnić kilkugodzinną rozrywkę.

Wybierając się nad jezioro Ełckie, warto pamiętać, że w tej lokalizacji najwięcej atrakcji dla turystów czeka w samym Ełku.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz