Jezioro Ełckie

Jezioro Ełckie położone na malowniczym Pojezierzu Ełckim jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. Niestety nie znajduje się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jednak z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów.

Jezioro Ełckie

Jakie jest jezioro Ełckie

Wyspa zamkowa i Jezioro Ełckie

Jezioro Ełckie jest jednym z najgłębszych jezioro w Polsce, a konkretnie jest ósmym co do głębokości jeziorem w naszym kraju. Brzegi akwenu są niskie i bezleśne, zbiornik otaczają także liczne pola uprawne. Linia brzegowa akwenu jest bardzo dobrze rozwinięta, a duży półwysep dzieli je na dwie części. Na terenie zbiornika można również łowić ryby, mimo to jezioro Ełckie nie jest szczególnie lubiane przez wędkarzy. Zwłaszcza, że na Pojezierzu Ełckim znaleźć można inne zbiorniki, które są bardziej zasobne w ryby.

Jezioro Ełckie nie należy jednak do najczystszych. Sąsiedztwo pól uprawnych oraz zurbanizowanej przestrzeni miejskiej jakim jest Miasto Ełk zlokalizowane wzdłuż wschodniego brzegu jeziora sprawia, że jest ono dość mocno zanieczyszczone.

Od zachodu wpada krótka struga z jeziora Sunowo. Z południowej strony do jeziora wpada strumień z pobliskiego jeziora Jezioro Szarek. Przewężenie rozdziela jezioro na dwie części: północną (Małe Ełckie) i południową (Duże Ełckie).

Od południowej strony strumień jakim jest rzeka Ełk zasila wody jeziora.

Jezioro Ełckie dlaczego warto?

Jezioro to posiada za to inne zalety. Przede wszystkim od wschodu jest otoczone zabudową miasta Ełk. Na całej długości linii brzegowej rozciąga się promenada z licznymi restauracjami, apartamentami czy hotelami. Malowniczości krajobrazu dopełnia fakt, że w środkowej części jeziora leży wyspa, na której znajduje się zamek krzyżacki.

Na dzień dzisiejszy nie jest on odrestaurowany i nie cieszy oka, jednak pobudza wyobraźnię co ciekawszego turysty. Widać jednak pierwsze prace związane z restauracją zamku i są szanse, na przywrócenie mu dawnego blasku.

Otoczone zabudową miasta Ełk jezioro, jest też dziś o wiele ciekawszą atrakcją niż niegdyś. Przede wszystkim znajdują się tu wspomniane restauracja, ale jest to również królestwo sportów wodnych SUPów, skuterów czy kajaków.

Jezioro Ełckie w liczbach

Z lotu ptaka – Jezioro Ełckie

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Ełckiego, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 382 ha,
  • średnia głębokość – 15 m,
  • maksymalna głębokość –  55,80 m,
  • szerokość maksymalna – 1,50 km,
  • długość maksymalna 6,50 km,
  • długość linii brzegowej – 18,65 km.

Żegluga na jeziorze Ełckim

Jezioro Ełckie

Od zachodu jezioro połączone jest ze zbiornikiem Sunowo, natomiast od południa z jeziorem Szarek. Przez jezioro przepływa rzeka Ełk, która wpada do jego środkowej części i wypływa z południowego końca. 

Jezioro Ełckie nie znajduje się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i żeglarstwo nie jest tu popularne. Popularne są natomiast inne sporty wodne.

Swego czasu na jeziorze Ełckim odbywały się mistrzostwa skuterów wodnych. Popularne są SUPy, a samo jezioro leży na szlaku kajakowym Rzeki Ełk.

Zamek krzyżacki w Ełku

Jezioro Ełckie

W okolicach Ełku znajdują się ruiny zamku krzyżackiego. Został on zbudowany z inicjatywy Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulryka von Jungingena w latach 1398-1406. Do czasów obecnych zachował się most, dawniej zwodzony, prowadzący do twierdzy. Po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku wojska polskie zniszczyły zamek, został on jednak odbudowany pod koniec XV wieku. W 1833 roku na zamku wybuchł pożar, ocalały jedynie mury. Po kolejnej odbudowie, do 1970 roku, w budynku funkcjonowało więzienie. Od tego czasu twierdza popada w ruinę.

Promenada w Ełku

Jezioro Ełckie

Będąc w Ełku, warto odwiedzić promenadę. Rozciąga się ona przez większość miejskiego odcinka jeziora i zachęca do rodzinnych spacerów. Jest to typowa promenada turystyczna, przy której znajduje się wiele restauracji i barów z widokiem na akwen. W Ełku turyści nie będą mieli także problemu z wynajęciem pokoju w pobliżu jeziora.

Ełk – co warto zobaczyć?

Jezioro Ełckie

Na terenie miasta Ełk na turystów czeka sporo atrakcji. Poza wspominaną już promenadą i zamkiem krzyżackim, na uwagę zasługuje także katedra św. Wojciecha czy przejażdżka koleją wąskotorową. Bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Kropli Wody mieszczące się w dawnej wieży ciśnień. Można tu obejrzeć stare maszyny, dzięki którym zaopatrywana niegdyś miasto w wodę. Kolejną atrakcją dostępną w Ełku jest skansen pszczelarski. Znajdują się tam unikalne eksponaty dotyczące pracy pszczelarza, m.in. stare ule i narzędzia pszczelarskie. Dzieci na pewno docenią wizytę w parku wodnym. Nie jest to szczególnie rozbudowany kompleks, ale bez wątpienia, może zapewnić kilkugodzinną rozrywkę.

Wybierając się nad jezioro Ełckie, warto pamiętać, że w tej lokalizacji najwięcej atrakcji dla turystów czeka w samym Ełku.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz