Jezioro Gołdapiwo

Gołdapiwo położone jest w sąsiedztwie Puszczy Boreckiej – siedzibie dziko żyjących żubrów. W okolicach jeziora znaleźć można kilka pól namiotowych i ośrodków wypoczynkowych z możliwością wypożyczenia łodzi. Przez jezioro przebiega także szlak kajakowy rzeki Sapiny.

Jakie jest jezioro Gołdapiwo

Gołdapiwo leży w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro cechuje się owalnym kształtem i jedynie w północno-wschodniej jego części ulokowana jest zatoka stanowiącą odrębne jezioro o nazwie Żabinki. Brzegi akwenu są wysokie i pagórkowate, dostęp do jeziora możliwy jest jedynie od północy.

Jezioro Gołdapiwo w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Gołdapiwo, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 862,50 ha,
  • średnia głębokość – 11,80 m,
  • maksymalna głębokość –  26,90 m,
  • szerokość maksymalna – 2,70 km,
  • długość maksymalna 4,07 km,
  • długość linii brzegowej – 14,50 km.

Żegluga na jeziorze Gołdapiwo

Na jeziorze znajduje się śluza Przerwanki łącząca Gołdapiwo z kompleksem jezior Mamry. Pamiętać jednak należy, że to jedyna w Polsce funkcjonująca śluza, która nie ma statusu drogi wodnej nawet najniższej klasy. Mogą ją pokonać jedynie jachty o zanurzeniu do 50 cm. Ze względu na bliskość Puszczy Boreckiej na akwenie obowiązuje również zakaz używania silników spalinowych.

Puszcza Borecka

Puszcza Borecka to duży kompleks leśny, który znajduje się na zachód od jeziora Gołdapiwo. Wyjątkową atrakcją puszczy jest stado żubrów żyjących na wolności. Zwierzęta są dzikie i nie podchodzą do ludzi, ale w Wolisku znajduje się zagroda, z której można je bezpiecznie podziwiać.

Jezioro Gołdapiwo – gdzie się zatrzymać?

Na północnym brzegu jeziora znaleźć można ośrodki wypoczynkowe i pola biwakowe ukryte w lesie. Natomiast na wschodnim brzegu na turystów czekają kwatery prywatne i domki na wynajem. Największą miejscowością w okolicy są Kruklanki wieś gminna, w której ulokowanych jest kilka ośrodków wypoczynkowych oraz plaża publiczna.

W wodach akwenu na wędkarzy czekają takie gatunki ryb jak: jaź, leszcz, okoń, płoć, sandacz, sieja, szczupak, węgorz.

Wilhelmina i diabelskie ziele

Z jeziorem związana jest legenda o Wilhelminie żonie Konrada. Kiedy jej mąż został zmuszony do służby w wojsku, Wilhelmina pozostała sama z dziećmi. Aby zapewnić im utrzymanie, zaczęła uprawiać tytoń, który uważany był wówczas za diabelskie ziele. Działając pod wpływem miejscowego pastora, wieśniacy dokonali samosądu i pobili dotkliwie Wilhelminę w dniu, w którym Konrad wrócił z wojska. Niestety kobieta nie przeżyła, a o jej historii przypomina dziś pomnik stojący przy drodze do Kurlanek na zachodnim brzegu jeziora.

Okolice jeziora Gołdapiwo są ciche i przyjazne turystom. Do największych atrakcji w tym miejscu należy możliwość oglądania dziko żyjących żubrów i beztroskiego relaksu na terenie objętym strefą ciszy.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz