Jezioro Harsz
Jezioro Harsz objęte jest strefą ciszy i znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen jest niezwykle malowniczo położony w dorzeczu rzek Węgorapa–Pregoła.
Jakie jest jezioro Harsz
Akwen podzielony jest na dwie części różnej wielkości. Większa nosi nazwę Duży Harsz lub Wielki Harsz i obejmuje południowy wschód zbiornika. Mniejsza zlokalizowana bardziej na północy określana jest jako Harsz Mały lub Mały Harsz. Przesmyk Szyja pomiędzy obiema częściami jest szeroki na ok. 100 metrów. Akwen otoczony jest głównie przez pola i łąki, na północy zaś lasy. Brzegi jeziora są lekko wzniesione, ale niezbyt strome. Dno akwenu pokryte jest głównie piaskiem oraz mułem. W wodach zbiornika stwierdzono wysoką zawartość wapnia.
Jezioro Harsz w liczbach
Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Harsz, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.
- powierzchnia całkowita – 216,20 ha,
- średnia głębokość – 11,40 m,
- maksymalna głębokość – 47,00 m,
- szerokość maksymalna – 1,02 km,
- długość maksymalna – 2,80 km,
- długość linii brzegowej – 10,45 km.
Żegluga na jeziorze Harsz
Jezioro Harsz otoczone jest przez duże akweny, takie jak: Dargin i Święcajty, natomiast od północnego zachodu łączy się wąską strugą z jeziorem Mamry. Teren zbiornika objęty został strefą ciszy, oznacza to, że wprowadzono zakaz korzystania z łodzi motorowych na całym akwenie. Po jeziorze Harsz pływać można jedynie na kajakach, łodziach wiosłowych lub żeglować.
Harsz dla wędkarzy
Wody akwenu są domem dla licznych gatunków ryb, takich jak: leszcze, szczupaki, sielawy, okonie oraz płocie. Ich obfitość sprawia, że jezioro Harsz jest bardzo atrakcyjną przystanią dla wędkarzy.
Okolica jeziora Harsz
Wokół jeziora znajduje się wiele miejscowości turystycznych oraz gospodarstw agroturystycznych. Na południowym brzegu jeziora zlokalizowana jest wieś Harsz, od strony północnej zaś przysiółek Róg. Na terenie obu miejscowości natknąć się można na oryginalne budynki gospodarcze wykonane z kamieni zatopionych w betonowej zaprawie.
Wieś Harsz leży na szlaku rowerowym prowadzącym do Giżycka. Trasa obejmuje takie miejscowości jak: Pieczarki i Świdry. Można także skorzystać z alternatywnego szlaku rowerowego do Giżycka, który prowadzi przez Pozezdrze i Spytkowo.
Stara Szkoła
Za najciekawszą atrakcję w okolicach jeziora Harsz uważana jest Stara Szkoła. Obecnie w budynku mieści się pensjonat, jest to także miejsce, w którym lokalni twórcy wystawiają swoje prace. W Starej Szkole turyści mogą zakupić oryginalne rękodzieło, głównie ceramikę, patchworki i obrazy.
Nad brzegami jeziora Harsz na turystów czeka spokojny wypoczynek i lokalne atrakcje. Jest to także wymarzone miejsce na urlop dla wędkarzy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.