Jezioro Łaśmiady
Jezioro Łaśmiady jest całkiem dużym jeziorem i znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych jezior mezoregionu. Jest też bardzo malownicze, choć nie leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Jezioro Łaśmiady – Położenie
Choć Ełk nie leży nad jego brzegiem to Jezioro Łaśmiady ma bardzo dużo z Ełkiem wspólnego. Leży niecałe 8 kilometrów na północ od miasta Ełk, przez jezioro przepływa rzeka Ełk a dokładnie górny odcinek rzeki Ełk.
To właśnie rzeka łączy Jezioro Łaśmiady, z Jeziorem Straduńskim, jeziorem Haleckim i jeziorem Ełckim. Z jeziorem Straduńskim łączy się krótkim odcinkiem rzeki Ełk, a z jeziorem Ułówki na zachodzie cieśniną.
Co więcej jezioro położone jest właśnie na pojezierzu Ełckim.
Administracyjnie przynależy do gminy Stare Juchy, a jego wschodni brzeg jest granicą gminy Ełk.
Jezioro Łaśmiady w liczbach
Jezioro Łaśmiady jest jeziorem przepływowym. Jak wspomnieliśmy, przepływa przez niego rzeka Ełk.
- powierzchnia całkowita – od 882,1 ha do 940 ha
- średnia głębokość – 9,6 m
- maksymalna głębokość – 43,7 m
- szerokość maksymalna – 3,8 km
- długość maksymalna – 5,8 km
Wysokość lustra wody to od 124,8 do 125,2 m.n.p.m.
Objętość wynosi 84 607, 8 metrów sześciennych wody.
Jezioro Łaśmiady – Turystyka
Większe ośrodki wypoczynkowe znajdują znajdują się na wschodnim brzegu jeziora. Znajdują się tam między innymi Pensjonat Stara Szkoła Piaski, Dom nad Jeziorem czy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Malinówka.
Samo jezioro zasilane jest wodami rzeki Ełk, która jest znanym i docenianym przez turystów szlakiem kajakowym.
Jezioro Łaśmiady – Wędkarstwo
Jezioro Łaśmiady jest objęte strefą ciszy, co owocuje idealnym środowiskiem dla połowu i wylęgu ryb. Na początku XXI wieku zarybiono je licznymi gatunkami ryb w tym: jaź, karaś pospolity, płoć, sandacz, sieja pospolita, sielawa, szczupak pospolity, sum europejski i węgorz europejski.
Jezioro Łaśmiady – Środowisko
Jezioro Łaśmiady, podobnie jak inne jeziora powiatu ełckiego objęte są strefą ciszy i znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego.
Akwen jest chroniony poprzez zakaz zrzuty ścieków, a większość ścieków z okolicznych wsi trafia do oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej.
Niestety jezioro ulokowane jest w II kategorii podatności na degradacje. A badania czystości wód przeprowadzone w 1994 roku wskazują na III Klasę czystości wody.
Na jeziorze znajdują się wyspy o łącznie powierzchni 3,2 ha, które są siedliskiem licznych ptaków.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.