Jezioro Tałtowisko

Niewielkie jezioro Tałtowisko, choć mało znane, może być idealną bazą wypadową na żagle. Połączone jest bowiem z jeziorem Tałty oraz Kotek i stanowi jeden z elementów Szlaków Wielkich Jezior Mazurskich. Okolice jeziora będą doskonałym wyborem dla osób szukających spokoju. Zabudowania znajdują się wyłącznie po zachodniej stronie zbiornika. Reszta linii brzegowej pozostaje dzika.

Jakie jest jezioro Tałtowisko

Jezioro Tałtowisko leży w gminie Ryn. Przy jego zachodnim brzegu zlokalizowana jest wieś Skorupki. Poprzez Kanał Tałcki łączy się z jeziorem Tałty. Natomiast przez Kanał Grunwaldzki (inaczej Lelecki) dopłynąć można do jeziora Kotek. Tałtowisko jest jeziorem rynnowym o III klasie czystości.

Jezioro Tałtowisko w liczbach

Tałtowisko jest typowym jeziorem rynnowym. Długim, wąskim, stosunkowo głębokim, o nieregularnej i stromej linii brzegowej.

  • powierzchnia całkowita – 310,0–326,9 ha
  • średnia głębokość – 14 m
  • maksymalna głębokość – 39,5 m
  • szerokość maksymalna – 1,6 km
  • długość maksymalna – 4,4 km

Żegluga na jeziorze Tałtowisko

Tałtowisko leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na odcinku Giżycko-Mikołajki. Długość szlaku na jeziorze wynosi 1,5 km. Na wody zbiornika wpływa się od zachodu przez Kanał Tałcki lub od wschodu przez Kanał Grunwaldzki. Jezioro jest spokojne, ruch turystyczny odbywa się przede wszystkim przy zachodnim brzegu, w miejscowości Skorupki. Tam znajdziemy położoną na wysokim zboczu, gościnną przystań Zanzibar. W tamtejszej tawernie serwują z pieca opalanego drewnem, jedną z najlepszych pizz na Mazurach.

We wsi znajduje się także Ośrodek Akademii Żeglarskiej i Motorowodnej. Linia brzegowa na pozostałej części jeziora jest dzika. Dookoła znajdują się pola rolne, lasy i łąki.

Nocleg w okolicy

Z uwagi na niskie zaludnienie okolic jeziora, baza noclegowa nie jest duża. We wsi skorupki znajduje się kilka prywatnych kwater oraz przystanie. Jedną z ciekawszych propozycji jest MAZURYchillout. To wyjątkowe domy z bali umiejscowione w środku niewielkiego lasu brzozowego. Atrakcyjne położenie, w pobliżu portu i plaży, oraz malownicze otoczenie sprawiają, iż obiekt jest idealnym miejscem na odpoczynek od zgiełku i tłumów. MAZURYchillout znajdują się zaledwie 7,5 km od Rynu, 9 km od Mikołajek oraz 28 km od Giżycka, dzięki czemu miejsce staje się świetną bazą wypadową na dalsze wycieczki.

Domki urządzono w komfortowym i przytulnym stylu, są również w pełni wyposażone. Na działce znajduje się miejsce na ognisko oraz tor do gry w bule. W chłodniejsze dni, po wcześniejszym umówieniu, na sąsiedniej działce tuż na brzegiem jeziora, goście mają możliwość skorzystania z cieplutkiej bani ruskiej i sauny.

Wędkowanie na jeziorze Tałtowisko

Zbiornik cieszy się zainteresowaniem wśród wędkarzy. Ryby występujące w łowisku to sandacz, ukleja, płoć, krąp, leszcz i węgorz. Łowiąc z brzegu na południu zbiornika, na wyremontowanym kanale Tałckim, wędkarze mogą natrafić na szczupaki oraz okonie.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz