Jezioro Ułówki

Z dala od popularnych szlaków, ciche, ale czy nudne? Niekoniecznie. Ułówki to zachodnia odnoga jeziora Łaśmiady i choć nie znajduje się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a na Pojezierzu Ełckim, to jest to ciekawa opcja dla tych, którzy lubią wędkowanie i wypoczynek z dala od dużego miasta, a jednocześnie chcą korzystać z uroków nieodległego Ełku.

Położenie i charakterystyka jeziora

Jezioro Ułówki położone jest na szerokości geograficznej 53°58,0′ i długości geograficznej 22°09,0′, w regionie Pojezierza Ełckiego.

Jezioro znajduje się na terenie gminy Stare Juchy, niedaleko wsi Gorło, Łaśmiady i Jeziorowskie. Jest też położone ok 12 km na północny-zachód od stolicy regionu, Ełku.

Akwen o silnie rozwiniętej linii brzegowej i zróżnicowanym dnie. Brzegi przeważnie urwiste średnio i dość wysokie. Zbiornik ma kształt wydłużony i należy do największych jezior w okolicy.

Całkowita powierzchnia jeziora to 261 ha. Maksymalna głębokość sięga 25,5 m, a średnia 9,1. Jezioro charakteryzuje się mocno zróżnicowanym dnem, które składa się głównie z piasku i żwiru.

Woda w jeziorze Ułówki jest umiarkowanie ciepła i dobrze natleniona. Występuje uwarstwienie termiczno-tlenowe, gdzie ciepły i natleniony epilimnion sięga do około 6 m głębokości. Poniżej występuje metalimnion, który stopniowo przechodzi w ciepły i całkowicie odtleniony hypolimnion. Przezroczystość wody, mierzona widzialnością krążka Secchiego, wynosi około 1,5 m.

  • Powierzchnia – 261 ha
  • Maksymalna głębokość – 13,3 m
  • Średnia głębokość – 9,1
  • Maksymalna długość – 25,5
  • Maksymalna szerokość – 1,15 km
  • Długość linii brzegowej – 13975 m
Jezioro Ułówki

Ukształtowanie i wyspy jeziora Ułówki

Na jeziorze znajduje się wyspa o powierzchni 0,7 ha położona w jego wschodniej części. Jezioro Ułówki połączone jest z dwoma jeziorami. Tuż obok wspomnianej wyspy (przy wsiach Gorło i Łaśmiady) znajduje się połączenie z jeziorem Łaśmiady. Z kolei w zachodniej części łączy się z jeziorem Rekąty.

Jezioro Ułówki połączone jest tunelem z jeziorem Szóstak.

Jezioro Ułówki oferuje sporo możliwości rekreacyjnych i turystycznych dla odwiedzających. Na brzegach Na terenie jeziora znajduje się Stanica Wędkarska w Klusach, gdzie można wypożyczyć sprzęt wędkarski i skorzystać z profesjonalnej porady wędkarskiej. Dla osób poszukujących noclegu, dostępne są również domki letniskowe, a w Lawendowie Siedlisko Morena. Liczne noclegi można znaleźć w Starych Juchach czy nieco bardziej oddalonym Ełku.

Jezioro Ułówki

Czystość wody i ochrona przyrody

Jezioro znajduje się na liście akwenów o III klasie jakości. To efekt długotrwałego zanieczyszczania w przeszłości.

Gmina Stare Juchy oraz akweny w jej granicach objęte są ochroną. Jezioro położone jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego. Obszar ten obejmuje także inne gminy w powiecie ełckim: Kalinowo, Prostki, Ełk i miasta Ełk. Położony jest również w powiecie giżyckim na terenie gmin: Wydminy, Giżycko, w powiecie oleckim na terenie gmin: Świętajno, Olecko.

Jezioro Ułówki
Akwen widoczny z Siedliska Morena
Jezioro Ułówki

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz