Warchały

Warchały – tę miejscowość otaczają malownicze lasy. Jednak główną atrakcją tego miejsca jest oczywiście jezioro Warchały. W miejscowości Warchały mieszka niecałe 50 osób, co przekłada się na 1% liczby ludności całej gminy Jedwabno, Mimo że jest to mała miejscowość, bez wątpienia wraz z okolicami można ją zaliczyć to perełek turystycznych znajdujących się w województwie Warmińsko-Mazurskim.

Biorąc pod uwagę, że powierzchnia urokliwej miejscowości Warchały nie należy do największych, podczas pobytu w tym miejscu warto również zwiedzić pobliskie miejscowości, które skrywają w sobie wiele atrakcji. Wszelkie szczegóły poznasz w tym artykule.

Puszcza Napiwodzko-Ramucka

Warchały stanowią niewielką część obszaru Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, w której znajduje się m.in wielu gatunków rzadko spotykanych roślin i zwierząt. Omawiana miejscowość mimo niewielkiej powierzchni jest domem dla 8 form ochrony przyrody.

Nad jeziorem Warchały

Tak, jak wspominaliśmy na początku, opisywana w tym artykule mazurska wieś, położona jest nad akwenem o tej samej nazwie, czyli nad jeziorem Warchały.

Jezioro Warchały to podłużny akwen łączący się z jeziorem Łaźnica. Jest to gatunek jeziora leszczowego, o czym m.in. świadczą jego brzegi porośnięte przez bujne lasy i szuwary, które są strome i wysokie. Takie zagospodarowanie terenu sprawia, że na skraju lasu wokół jeziora zlokalizowanych jest wiele ciekawych ścieżek, którymi warto uczęszczać na spacery o świcie w celu zobaczenie pięknego wschodu słońca. Polecamy też spacer o zmroku, dzięki któremu będziesz miał okazję podziwiać romantyczny krajobraz zachodu słońca, które wręcz zanurza się w jeziorze.

Roślinność w jeziorze Warchały

Dno akwenu porośnięte jest przede wszystkim przez rogatki, moczarki oraz ramienice. Z kolei bezpośrednio nad brzegiem jeziora porasta pas olch. Z rzadka niektóre tereny zajmują łozowiska. Wokół brzegów można zobaczyć dość szeroki pas roślinności szuwarowej, w której dominuje trzcina i turzyc.

Ryby w jeziorze Warchały

Nad brzegiem omawianego naturalnego zbiornika nie brakuje pomostów, z których chętnie korzystają miłośnicy łowienia ryb. Występują tu głównie takie gatunki ryb jak: leszcz, płoć, szczupak, węgorz, wzdręga, lin, krąp, czy karaś.

Polecamy przeczytać: Wędkowanie na mazurach. Wszystko co musisz wiedzieć

Jezioro Warchały – nurkowanie

Z racji, że jezioro Warchały należy do jednych z najczystszych jezior w całej Polsce, na jego terenie możliwe jest nurkowanie.

Jezioro Warchały w liczbach

 • Powierzchnia wody – waha się od 43 do 45 ha
 • Średnia głębokość zbiornika – 6 metrów
 • Głębokość jeziora Warchały w najgłębszych partiach – około 15 metrów.
 • Wysokość zwierciadła wody j. Warchały – 132,6 m n.p.m.

Atrakcje w gminie Jedwabno

Tak jak wspominaliśmy w pierwszym akapicie tego artykułu, z miejscowości Warchały będziesz miał blisko nie tylko do słynnego jeziora i dzikiej przyrody dostępnej w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Teren, w którym zamierzasz odpocząć otoczony jest także pobliskimi, ciekawymi obszarami do których dostaniesz się szybko i bez problemu.

Poniżej znajdziesz szereg atrakcji zlokalizowanych w całej gminie Jedwabno.

Chata Mazurska (Szczytno)

To XIX wieczna drewniana budowla, zbudowana przez mazurskiego rolnika. Chata Mazurska jest jedynym zachowanym elementem drewnianej zabudowy starodawnej wsi Bartna Strona.

Aktualnie chata jest obiektem zabytkowym, gdzie odbywają imprezy kulturalne, odczyty, prelekcje, wystawy, plenery malarskie, czy przedstawienia teatralne.

Rezerwat Koniuszanka II

Koniuszanka II to rezerwat leśny, który w swojej przestrzeni zawiera stare drzewostany, pomnikowe dęby i niezwykle bogate runo leśne. Bez mała 50% całego obszaru (pow. rezerwatu – 64,6 ha) porastają ponad 100-letnie drzewa. Na terenie rezerwatu nie brakuje też dzikich zwierząt. To miejsce szczególnie upodobały sobie bobry.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się znajdująca się tam prawie 2 km ścieżka dydaktyczna. Przemieszczając się po niej, będziesz miał okazję zobaczyć przepiękne krajobrazy i wspomniane stare drzewa.

Natomiast dzieci będą miały do dyspozycji dydaktyczny plac zabaw. Znajduje się tam specjalne stanowisko, na którym pokazywane są pnie drzew wraz z opisem. Bez wątpienia to miejsce sprzyja nauce związanej z gatunkami drzew.

Mikro destylarnia

Manufaktura zlokalizowana jest nad jeziorem Omulew w malowniczej wsi Jabłonka, która znajduje się niedaleko innej pięknej miejscowości, czyli Nidzicy. Mikro destylarnia „Kozuba i Synowie” jest jedyną w Polsce manufakturą, w której najznamienitsze trunki powstają w oryginalnych miedzianych kotłach.

Wyciąg Narciarski Kartasiówka

W miejscowości Ruś koło Olsztyna znajdzie się także coś dla miłośników zimowych szaleństw. Wyciąg narciarski Kartasiówka to między innymi trzy, 280-metrowe sztucznie naśnieżane trasy. Atutem wyciągu na pewno jest znajdujące się na nim oświetlenie, co sprawia, że ludzie szusują tutaj nawet w późnych godzinach wieczornych.

Decydując się na zjazdy na nartach w Rusi, warto znaleźć czas na odwiedzenie znajdujących się w pobliżu takich miejsc jak: mała elektrownia wodna, zapora, młyn wodny czy rezerwat zlokalizowany w Lesie Warmińskim.

Warchały – pozostałe jeziora w okolicy

Jeśli jesteś miłośnikiem poznawania jezior, przebywając w Warchałach będziesz miał doskonałą bazę wypadową do poznawania wielu innych akwenów, do których należą:

 • Jezioro Brajnickie
 • Jezioro Świętajno
 • Jezioro Sasek Mały
 • Jezioro Skonieczne
 • Jezioro Głęboczek
 • Jezioro Rekowe
 • Jezioro Konik
 • Jezioro Burdąg
 • Jezioro Kalwa
 • Jezioro Omulew.

Domek letniskowy – Warchały i okolice

Wynajęcie domku letniskowego w Warchałach blisko jeziora to rewelacyjny pomysł, żeby zatracić się w naturze i odpocząć od przytłaczającej cywilizacji. Oto kilka miejscówek godnych polecenia, gdzie niemal każdy pokój dzienny jest z własnym aneksem kuchennym, a wnętrza wykończone są w wysokim standardzie.

Domki letniskowe w Warchałach

Wynajem pokoi w pensjonacie położonym bezpośrednio nad jeziorem Warchały? Oczywiście, że są takie możliwości. Oto kilka propozycji dla Ciebie:

 • „Sosnowa Ostoja” – obiekt położony pomiędzy trzema jeziorami: Świętajno, Brajnickie i jeziorem Warchały.
 • „Dom w sosnach” – całoroczny dom, w którym znajduje się 14 miejsc do spania
 • „Domki letniskowe” – każdy domek położony jest około 100 m od jeziora Warchały
 • „Dom” – okolica bardzo zalesiona, ponad 1000 metrów kwadratowych.

Domek letniskowy w miejscowości Brajniki

Urlop w ogrodzonej działce, a w jej centrum piękny dom letniskowy? W miejscowości Brajniki takich luksusów nie brakuje. Poniżej wymieniamy dwa godne polecenia miejsca w tym obszarze.

 • „Kwatery nad jeziorem” – spokojny i przytulny zakątek znajdujący się 100 metrów od j. Brajnickiego.
 • „Domek letniskowy” – blisko jeziora Brajnickiego i j. Świętajno. Na działce do dyspozycji gości jest m.in. miejsce na grill oraz zadaszona altanka.

Całoroczne domy w miejscowości Narty

Masz również możliwość spędzenia wolnego czasu w domku letniskowym położonym nad malowniczym jeziorem Narty. Miejscowość zlokalizowana jest przy trasie na Szczytno.

 • „Lawendowy Dom” – wynajem całego domu, gdzie do dyspozycji jest również ogrodzona działka.
 • „Dom przy alei róż” – dom położony nad jeziorem Świętajno. Przestrzeń w pełni i komfortowo wyposażona (dom m.in. posiada w pełni wyposażony aneks kuchenny). Domek przygotowany jest na każdą ewentualność, nawet niekomfortowej pogody, dlatego na terenie posesji znajdziesz m.in. zadaszony taras, gdzie znajdują się meble ogrodowe. Dla dyspozycji dzieci jest plac zabaw: huśtawki i piaskownica.
 • „Domek letniskowy” – domek zlokalizowany jest zaledwie 200 metrów od najbliższego kąpieliska. Warto także dodać, że działka położona jest blisko lasu.

Gdzie jeszcze można wynająć domek w pobliżu wsi Warchały?

Domek letniskowy, pokój dzienny, lub cały apartament można wynająć także w innych pobliskich miejscowościach. Aktywny wypoczynek, leniwy czas dla całej rodziny, czy spacery nad jeziorem Sasek Wielki – wymienione poniżej miejscowości zlokalizowane niedaleko wsi Warchały również mogą przypaść Ci do gustu.

 • Szczytno
 • Jedwabno
 • Orzyny
 • Nowa Kaletka
 • Jęcznik
 • Kot
 • Piece
 • Dłużek
 • Michałki

Warchały – lokalizacja

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz