Noc Świętojańska na Mazurach
Czy Magiczne Mazurskie noce mogą być jeszcze bardziej magiczne, tajemnicze, wręcz mistyczne? Tak. Taką nocą jest Noc Świętojańska, która stała się jedną z najbardziej barwnych lokalnych tradycji. Przeczytaj i zobacz jak wygląda noc na zdjęciach w galerii.
Skąd wzięła się tradycja nocy Świętojańskiej
Wigilia św. Jana – a więc Noc Świętojańska – w formie obecnej powstała we Włoszech, gdzie nazywana była Sobatiną na cześć rzymskiej bogini Pales. Z kolei u Celtów było to Beltane. Tymczasem u wschodnich Słowian Noc Kupały.
Na Mazurach do dziś funkcjonuje w dwóch wymiarach, rzymskokatolickim (Noc Świętojańska) oraz grekokatolickim (Noc Kupały).
Niezależnie od wiary obrzędy tego święta są próbą połączenia obrzędów chrześcijańskich i pogańskich związanych z letnim przesileniem. Powstało, ponieważ Kościół Katolicki, nawet pomimo deklarowanej przez większość mieszkańców przejścia na wiarę chrześcijańską nie był w stanie pozbyć się obrzędów pogańskich i ludowych. W celu wykorzeniania ich zaadaptował obrzędy ludowe do tradycji katolickiej.
Wigilia św. Jana wypada w nocy z 23 na 24 czerwca i poprzedza święto Narodzenia Jana Chrzciciela. Inną nazwą święta jest Sobótka, od dnia święta Narodzin Jana Chrzciciela, który zazwyczaj w sobotę.
Symbole i obrzędy
Podczas nocy świętojańskiej na Mazurach, odbywają się liczne obrzędy takie jak:
- palenie ognisk
- skoki przez ognisko
- palenie kukły
- tańce wokół ogniska
- puszczanie wianków po wodzie
- wieńczenie zielem
Wydarzenie obfituje w ciekawe, mistyczne obrzędy przyciągające licznych turystów i mieszkańców. W wigilię św. Jana rozpala się ogień, tańczy się wokół niego czy przeprowadza obrzęd święcenia wody.
Wszystkie obrzędy mają za cel walkę ze złymi mocami, w tym celu na drzwiach obory kreślono krzyże lub zatykano za drzwi domu i obór rośliny o magicznych właściwościach.
Niegdyś do tradycji związanej z tym świętem było poszukiwanie kwiatu paproci.
Poza ochroną przed złem to nie jedyny cel licznych obrzędów. Te miały zapewnić szczęście, miłość i powodzenie.
Wigilia Świętego Jana na Mazurach
Jeśli chcesz zobaczyć obrzędy związanie z wigilią św. Jana zapraszamy na Mazury. Wydarzenia i obrzędy można zobaczyć w wielu mazurskich miastach i miejscowościach w tym w Giżycku, Mikołajkach, Krutyni, Mrągowie oraz Węgorzewie.
Na naszych zdjęciach możesz zobaczyć Noc Świętojańską , która odbyła się w 2023 roku w Węgorzewie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.