Dwór w Kałkach
Kałki to maleńka wieś położona nieopodal granicy polsko-rosyjskiej. Okolica, choć rzadko odwiedzana przez turystów, ma w sobie duży potencjał. Znajdziemy tu kilka ciekawych zabytków, między innymi dwory pochodzące z XIX oraz XX wieku.
Wieś Kałki
Osada Kałki położona jest w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Kałki leżą kilometr od Kanału Mazurskiego, około 3 km od granicy z Rosją i 2,5 km od Brzeźnicy, w której również znajduje się dwór, wybudowany w XIX wieku. Do 1824 roku wieś nazywała się Sechserben, co w języku niemieckim oznacza “sześciu dziedziców”. Majątek ziemski należał bowiem do rodu von Schlieben. Następnie przeszedł w ręce Totenhofer. Od 1920 roku właścicielami byli Rudolf Plock z żoną Ilzą z domu Totenhofer. W tym czasie majątek miał powierzchnię około 1000 ha i słynął z hodowli koni sportowych.
Dwór w Kałkach
Dwór w Kałkach wybudowano po wschodniej części majątku, kilka lat po zakończeniu I Wojny Światowej. Jednopoziomowy budynek ze środkowym, piętrowym ryzalitem stworzono na planie prostokąta. Ma cechy stylu klasycystycznego. Oprócz ryzalitu od frontu i od strony parku, wzbogacono go w ryzality boczne z wykuszami okien, pokryte dachem mansardowym. Frontowy ryzalit zakończony trójkątem. Od frontu stworzono ganek, a od ogrodu werandę z czterema kolumnami, nad którą znajduje się balkon.
W pobliżu dworu znajdują się zabudowania gospodarcze oraz duży park ze starodrzewem i stawami.
Po II Wojnie Światowej w majątku utworzono PGR, a sam dwór stopniowo niszczał. Ostatecznie przeszedł w ręce prywatne i został wyremontowany. Obiekt znajduje się na ogrodzonej posesji i nie jest udostępniony do zwiedzania.
Kałki, co zobaczyć w okolicy?
Okolice miejscowości Kałki to przede wszystkim rozległe pola i lasy. 12 km od wsi leży Srokowo, w którym znaleźć można kilka zabytków, na przykład XVII wieczny ratusz oraz XV wieczny Kościół Świętego Krzyża.
Rezerwat Kałeckie Błota
Około 700 m od majątku znajduje się Rezerwat Przyrody Kałeckie Błota. Jest to rezerwat faunistyczny i stworzono go w celu ochrony siedliska bobrów oraz miejsc lęgowych ptaków. Wśród gatunków, które zamieszkują obszar, można wyróżnić strumieniówkę, brodźca samotnego, orlika, bąka oraz żurawia. Na terenie rezerwatu występują także liczne ssaki, między innymi wydry, łosie i wilki.
Cmentarz wojenny
W lesie w Kałkach, około 3 km do majątku (w kierunku granicy), znajduje się cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej. Pochowano na nim żołnierzy armii niemieckiej i armii rosyjskiej. Na miejscu można znaleźć pamiątkowe tablicę oraz dane jednego z pochowanych żołnierzy.
Dwór w Brzeźnicy
W pobliskiej miejscowości Brzeźnica, również podziwiać można XIX wieczny dwór oraz cmentarz rodowy właścicieli majątku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.