Dwór w Stachowiźnie

Wyjątkowym obiektem na mapie Mazur jest XIX wieczny Dwór w Stachowiźnie. W swojej bryle łączy styl neogotycki oraz neorenesansowy. Choć na liście zabytków widnieje od lat, niestety nie doczekał się renowacji. Powoli niszczeje, coraz bardziej tracąc swój niezwykły charakter.

Stachowizna-Historia

Stachwoizna to niewielka osada w powiecie kętrzyńskim, która stanowiła majątek ziemski jeszcze w średniowieczu. Na jej terenie istniały ówcześnie dwa folwarki oraz park. W 1913 roku właścicielem osady był Paul Raschke. Po wojnie, w wyniku kryzysu gospodarczego, wielkość majątku znacznie zmalała. Reszta gruntów została podzielona na mniejsze posiadłości.

Po II Wojnie Światowej majątek całkowicie upadł. Park został zniszczony, a majątek ziemski przekształcono w PGR. Stworzono w nim biura i mieszkania.

Ciekawostką jest, iż w czasach Krzyżackich planowano stworzenie podziemnego tunelu łączącego dwór w Stachowiznie, budynek młyna przy Dajnie oraz zamek w Bezławkach. Tunel jednak nie powstał.

Dwór w Stachowiźnie

Dwór w stylu eklektycznym wybudowano w Stachowiźnie w drugiej połowie XIX wieku. Jednokondygnacyjny budynek stworzono na planie prostokąta, przykryto go dwuspadowym dachem. Zgodnie z definicją eklektyzmu, dwór łączy w sobie elementy różnych stylów. Boczna elewacje nawiązuje do stylu neorenesansowego. Natomiast na osi budynku stworzono ryzalit w stylu neogotyckim. Na froncie zabytku stworzono ganek. Powierzchnia mieszkalna w budynku wynosi 804 metry kwadratowe i składa się na 60 pomieszczeń.

Właścicielem dworu jest obecnie osoba prywatna i nie udostępnia budynku do zwiedzania.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz