Muzeum Mazurskie w Szczytnie

W swoich zbiorach Muzeum Mazurskie w Szczytnie skrywa prawdziwe skarby. Obiekt powstał w 1945 roku na bazie ocalałych muzealiów z dawnego Kreisheimatmuseum. Od czasu powstania w muzeum zebrano ponad cztery i pół tysiąca eksponatów głównie z powiatu szczycieńskiego i najbliższej okolicy. Dzięki temu możemy dokładnie poznać dziedzictwo kulturowe tego regionu Mazur.

Muzeum w Szczytnie – historia

Muzeum Mazurskie powstało w 1945 r. na bazie zbiorów dawnego niemieckiego Kreisheimatmuseum, które powstało w 1925 roku. Od tego momentu Muzeum gromadziło zbiory archeologiczne, artystyczno-historyczne, etnograficzne, numizmatyczne i przyrodnicze.

Początkowo kolekcja znajdowała się w Zamku w Szczytnie. W 1948 r. Muzeum przeniosło się do południowego i wschodniego skrzydła ratusza miejskiego, którego dziedziniec otaczały pozostałości twierdzy.

fot. Grzegorz Kumorowicz, szczytno.muzeum.olsztyn.pl

Muzeum Mazurskie w Szczytnie – wystawy stałe

Obiekt regularnie organizuje ciekawe wystawy czasowe. Jednak to zbiory w stałej ekspozycji przyciągają największą uwagę. W Muzeum w Szczytnie zobaczysz następujące lekcje muzealne:

Historia Szczytna i okolic

Bardzo ciekawa wystawa Historia Szczytna i okolic: Od pradziejów do współczesności, przenosi nas w daleką przeszłość. Wystawa podzielona jest na trzy części, a prezentowane obiekty sięgają epok neolitu, brązu, żelaza oraz czasów starorzymskich i wczesnego średniowiecza.

W ramach tej ekspozycji możemy odkryć historię Szczytna od czasów Hołdu Pruskiego do pierwszej połowy XX wieku. Znajdziemy tu również unikalne ryciny z oryginalnego wydania powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza.

Jedna z części ekspozycji prowadzi nas przez okres nowożytny od Prus Książęcych do zakończenia II wojny światowej. Możemy zobaczyć między innymi portrety władców, dokumenty związane z przywilejami miejskimi oraz przedmioty związane z rozwojem gospodarczym miasta.

Ekspozycja ta prezentuje również działalność Mazurskiego Ruchu Ludowego i Mazurskiej Partii Ludowej, które odegrały ważną rolę w społeczności Mazur.

fot. Grzegorz Kumorowicz, szczytno.muzeum.olsztyn.pl

Kultura ludowa Mazurów

Drugą ekspozycję, Kultura ludowa Mazurów, wypełniają przedmioty, które przybliżają nam życie codzienne mieszkańców Mazur. Możemy zobaczyć narzędzia ciesielskie i stolarskie, a także zobaczyć jak niegdyś wyglądała uprawa roli.

Ciekawym elementem ekspozycji są tkaniny mazurskie oraz narzędzia i sprzęty, za pomocą których powstały.

Istotną częścią tej wystawy są mazurskie kafle malowane, które stanowią prawdziwą kronikę życia wsi mazurskiej. Przyglądając się tym malowidłom, możemy przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnej wsi.

Ludowe kafle mazurskie

Ciekawym skarbem Muzeum Mazurskiego są ludowe kafle mazurskie. Ta wyjątkowa kolekcja pochodzi z różnych warsztatów kaflarskich, które działały na Mazurach od końca XVIII do połowy XIX wieku.

Na kaflach możemy podziwiać piękne malowidła, przedstawiające scenki rodzajowe z życia wsi mazurskiej. Są one nie tylko artystycznym dziełem, ale także prawdziwą kroniką codzienności tamtych czasów. Niektóre kafle opatrzone są inskrypcjami w języku polskim, które dodają im uroku i humoru.

fot. Łukasz Kulicki szczytno.muzeum.olsztyn.pl

Meble i tkaniny mazurskie

Osobne wystawy stałe poświęcono meblom i tkaninom mazurskim. Muzeum zgromadziło wyjątkowe przykłady tkactwa. Wśród muzealiów znajdują się dywany, płachty dekoracyjne i inne.

Zbiory to także wyjątkowe, oryginalne meble, pokazujące jak niegdyś wyglądało przykładowe gospodarstwo domowe.

Łowiectwo pasją życia

Kolekcja w Muzeum Mazurskim w Szczytnie prezentuje trofea łowieckie, głównie wieńce jeleni byków strzelonych w obwodach łowieckich nr 87 i 100. Wystawiane były na światowych wystawach łowieckich, a niektóre z nich zdobyły medale. Kolekcję uzupełniają fotografie przedstawiające myśliwych i polowania w Nadniemeńskim Kółku Łowieckim. Wszystkie prezentowane trofea zostały pozyskane przez Józefa Balickiego.

Dodatkowe atrakcje

Oprócz ekspozycji stałych, Muzeum Mazurskie organizuje również liczne wystawy czasowe, poświęcone różnym aspektom życia Mazur. Możemy podziwiać interesujące kolekcje ze zbiorów własnych oraz innych muzeów polskich, a także prywatne kolekcje.

Co roku Muzeum Mazurskie organizuje również Jarmark Mazurski, który przyciąga wielu turystów z całej Polski.

Obiekt ma także rozbudowaną ofertę edukacyjną. Muzeum prowadzi lekcje muzealne oraz warsztaty dla najmłodszych.

fot. Łukasz Kulicki szczytno.muzeum.olsztyn.pl

Bilety i godziny otwarcia

  • Bilet normalny – 14 zł
  • Bilet ulgowy – 9 zł
  • Bilet rodzinny (2+1, 1+2) – 29 zł
  • Bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) – 39 zł

Od czerwca do końca sierpnia do muzem można wejść bezpłatnie w każdą środę.

Po sezonie, czyli od 1 września do 31 maja bezpłatnie zwiedzimy muzeum w każdą niedzielę.

Muzeum można zwiedzić z przewodnikiem. Koszt zwiedzania muzeum z przewodnikiem wynosi 50zł.

Obiekt otwarty jest w godzinach 9-16 przez cały tydzień z wyłączeniem poniedziałków.

Odkryj historię i kulturę Mazur – Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Muzeum Mazurskie w Szczytnie to prawdziwa skarbnica historii i kultury Mazur. Muzeum gromadzi między innymi zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, sztuki. Dzięki ekspozycjom stałym i wystawom czasowym możemy odkrywać fascynujące dzieje regionu oraz poznać życie i tradycje mieszkańców Mazur. To niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić, aby przenieść się w czasie i poznać piękno Mazur. Szczycieńskie muzeum jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Muzeum gromadzi zbiory od 1945 roku, dzięki czemu jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników historii i kultury.

fot. Łukasz Kulicki szczytno.muzeum.olsztyn.pl
fot. Grzegorz Kumorowicz, szczytno.muzeum.olsztyn.pl
fot. Łukasz Kulicki szczytno.muzeum.olsztyn.pl
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz