Ratusz w Piszu

Choć Pisz nie kojarzy się z zabytkami, to miejski ratusz jest jednym z najpiękniejszych obiektów zabytkowych na Mazurach i najbliższej okolicy. Poznaj to niezwykłe miejsce, jego historię i dowiedz się, dlaczego warto go zobaczyć.

Historia ratusza w Piszu

Ratusz w Piszu – Ratusz w Piszu istniał już w 1684 roku

Stary Ratusz w Piszu

Zanim powstał obecny budynek ratusza, w tym miejscu stał stary ratusz. Został on wybudowany już w 1684 roku i prawdopodobnie zamykał południową pierzeję rynku.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to właśnie ten budynek przetrwał do roku 1898 roku, kiedy to zdecydowano o jego wyburzeniu.

Nowy Ratusz w Piszu

Nowy obiekt wybudowano do 1900 roku, a w roku kolejnym oddano go do użytku. Ratusz liczy zatem sobie łącznie 123 lata.

Ratusz w Piszu został wybudowany za pieniądze pochodzące z kontrybucji wojennej uzyskanej przez Prusy po ich zwycięstwie w wojnie francusko – pruskiej z lat 1870 – 1871. Wysokość tej kontrybucji określa się na 200 000 marek i była bezpośrednią konsekwencją bitwy wygranej przez Prusy z Francuzami, która rozegrała się pod Sedanem.

Obiekt budował mistrz budowlany Reese pochodzący z Mrągowa.

Obecnie mieści się tutaj Starostwo Powiatowe, Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Ziemi Piskiej.

Ratusz w Piszu – Architektura

Ratusz w Piszu

Budynek ratusza to neogotycka budowla o unikalnym dla regionu charakterze.

Ratusz w Piszu to dwukondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem i poddaszem. Zdobiony jest ryzalitem z wysokim schodkowym szczytem nad wejściem. Dach doświetlają lukarny oraz wieńczy niewielka wieżyczka (sygnaturka) zwieńczona wiatrowskazem z datą budowy magistratu.

Nad drzwiami wejściowymi znajdują się ostrokołowe okna oraz zegar. Na budynku można zobaczyć również herb miasta w postaci głowy Jana Chrzciciela.

Z kolei przed budynkiem ratusza stoi tzw. „Baba Pruska”.

Ratusz w Piszu oraz zabytkowa wieża ciśnień w Piszu to jedne z najciekawszych zabytków miasta.

Muzeum Ziemi Piskiej

W budynku mieści się Muzeum Ziemi Piskiej

Jednym z istotnych punktów odwiedzin w piskim ratuszu jest zwiedzanie Muzeum Ziemi Piskiej.

Muzeum powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej, a więc najbardziej wpływowych mieszkańców gminy. To dzięki wysiłkom tej grupy społeczników powołano do życia placówkę. Muzeum inaugurację miało 21 lipca 1969 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 25-lecia PRL.

Odwiedzając muzeum, poznamy historie ziemi piskiej od czasu Galindów, historię piśmiennictwa na Mazurach czy losy starowierców.

Ciekawostki

Najstarszą znaną fotografię Pisza jest ta przedstawiającą stary ratusz przed jego rozbiórką.

Niegdyś w budynku znajdowała się piwiarnia – w miejscu obecnego Muzeum – Ratskeller. Jej gościem był pisarz Melchior Wańkowicz – odwiedził ją podczas wyprawy kajakowej „Tropami Smętka”.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz