Wieża Ciśnień w Piszu

Piski „grzybek” to jedna z ciekawszych atrakcji miasta. Zabytkowa wieża ciśnień w Piszu nie przetrwała zawirowań historycznych w najlepszym stanie, jednak 9 lat temu zyskała drugie życie. Obecnie znów tętni w niej życie. Oto krótka historia tego zabytku.

Zabytkowa Wieża Ciśnień w Piszu-historia

Obiekt wybudowano w 1907 roku, a do roku 1992 był w użyciu jako ważny element miejskich wodociągów. Od tego czasu wieżą nikt się nie zajmował i stopniowo niszczała. W 2013 roku podarowano jej drugie życie, poddając ją całkowitej renowacji.

W 2007 roku uzyskała status zabytku. Obok wieży znajduje się kolejny zabytek, stacja pomp i uzdatniania wody. Lokalni mieszkańcy nazywają ją grzybkiem i wcale nie bez powodu. 38-metrowy budynek zyskał to miano ze względu na charakterystyczny dla wież ciśnień w okolicy kształt. Szczyt wieży oparto na wąskim trzonie, co nadaje obiektowi ciekawego wyglądu, przypominającego grzyb.

Zabytkowa Wieża Ciśnień w Piszu-obecnie

Po gruntownym remoncie wieża ciśnień otworzyła się na zwiedzających. Stworzono w niej punkt widokowy oraz otworzono niewielką restaurację „Bistro Wieża”. Z oszklonego tarasu widokowego roztacza się malownicza panorama miasta, puszczy Piskiej oraz okolicznych terenów. W środku obejrzeć można galerię zdjęć wieży, pochodzących sprzed czasów wojny.

Na hełm wieży wjedziesz windą, zabytek dostosowano dla niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami.

Co zwiedzić w okolicy?

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz