Śluza Przerwanki

Śluza Przerwanki To miejsce pełne charakterystycznego dla Mazur uroku. Powstało w czasie budowy Kanału Mazurskiego w 1910 roku w celu regulacji poziomów wody w ciągu wodnym, na którym się znajduje. Leży na rzece Sapinie, w pobliżu jeziora Gołdapiwo i odgrywa ważną rolę w żegludze na tym obszarze. Ciekawostką jest fakt, że śluza jest jedyną w Polsce, znajdująca się na rzece, która nie posiada statusu drogi wodnej.

Historia i Powstanie

Śluzę Przerwanki zbudowana w 1910 roku w ramach planów budowy Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzekami Łyną, Pregołą i Morzem Bałtyckim. Śluza miałs zapewnić regulację poziomu wody na rzece Sapinie oraz dostęp do jeziora Gołdapiwo. Jest to jednokomorowa śluza o długości 25 metrów i szerokości 4 metrów, z drewnianymi wrotami otwieranymi ręcznie. Różnica poziomów wody wynosi około 1 metra.

Unikalne Cechy śluzy

Śluza Przerwanki to wyjątkowe miejsce, które jednak ze względu na położenie na uboczu szlaku nie przyciąga wielu żeglarzy. Głównym powodem jest fakt, że szlak żeglowny kończy się powyżej, na jeziorze Gołdopiwo. Sama rzeka Sapina jest urokliwym szlakiem kajakowym i jednocześnie strefą ciszy. Zabronione jest pływanie na niej na silniku, co znacznie wydłuża podróż, ale jednocześnie sprawia, że miejsce jest oazą ciszy i spokoju.

Dotarcie do jeziora Gołdapiwo ze szlaku Wielkich Jezior zajmuje cały dzień, zwłaszcza większym jachtem.

Żeglarze mogą pokonywać śluzę jachtami o zanurzeniu do 0,5 metra.

Co ciekawe, jest to jedyna śluza w Polsce działająca na rzece, która nie jest uznawana za drogę wodną. Rzeka Sapina jest jedynie szlakiem żeglarskim.

Okolica i Atrakcje Turystyczne

Okolice śluzy to ciekawe miejsce turystyczne. Okolica pełna urokliwych miejsc i atrakcji turystycznych. Na przykład w rejonie wsi Jasieńczyk, niedaleko Przerwanek, znajdują się tereny wpisane do centralnego rejestru terenów uzdrowiskowych Polski ze względu na lecznicze walory powietrza.

Inną atrakcją są fortyfikacje z II Wojny Światowej, które można podziwiać podczas śluzowania.

Szlak Kajakowy na Rzece Sapinie

Rzeka Sapina to jeden z najciekawszych szlaków kajakowych na Warmii i Mazurach. Ma on prawie 37 kilometrów długości.

Spływ kajakowy rozpoczyna się w miejscowości Kruklin, nad jeziorem o tej samej nazwie i trwa około dwóch dni. Szlak prowadzi przez rzekę i jeziora, oferując piękne krajobrazy i niezapomniane widoki. Jest to idealna okazja, aby odkryć naturę Mazur z perspektywy kajaka i doświadczyć piękna tych okolic w sposób bliższy naturze.

Godziny Otwarcia i Cennik

Śluza Przerwanki to śluza funkcjonująca jedynie w sezonie. W miesiącach maj-październik obiekt jest czynny codziennie w godzinach 9:00-16:00 lub 17:00, w zależności od miesiąca.

Ceny za korzystanie ze śluzy są uzależnione od rodzaju łodzi i godziny korzystania. Dla kajaków i łodzi wiosłowych, opłata wynosi 4,20 zł w godzinach 7:00-19:00 i 8,20 zł w godzinach 19:00-7:00.

Dla łodzi sportowo-turystycznych o nośności do 15 ton, opłata wynosi 7,30 zł w godzinach 7:00-19:00 i 14,60 zł w godzinach 19:00-7:00.

Natomiast dla statków pasażerskich i technicznych opłata wynosi 15,81 zł w godzinach 7:00-19:00 i 16,59 zł w godzinach 19:00-7:00.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz