Śluza Leśniewo Górne
Śluza w Leśniewie Górnym miała być elementem Kanału Mazurskiego, który w zamyśle miał łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Morzem Bałtyckim. Choć obiektu nigdy nie dokończono, warto zobaczyć go na własne oczy. Imponujące wymiary i prosty, monumentalny charakter robią wrażenie nie tylko na miłośnikach historii.
Kanał Mazurski
Projekt na budowę Kanału Mazurskiego stworzono w 1907 roku, a cztery lata później rozpoczęto jego budowę. Po raz pierwszy prace przerwała I Wojna Światowa. Do realizacji planów powrócono w 1934 roku. Budowa trwała do roku 1940, kiedy prze przedsięwzięcie również przerwała wojna, tym razem II Wojna Światowa. Po jej zakończeniu władze PRL uznały, że plany niewarte są kontynuacji. Do budowy kanału już nigdy nie powrócono.
Śluza w Leśniewie – Historia
Kanał Mazurski zaczął nabierać swoich obecnych kształtów od roku 1911. Docelowo miały powstać na nim 2 jazy oraz 10 śluz. Pięć z nich przewidziano na terenie Polski. Ich zadaniem było wyrównanie różnicy poziomów wody pomiędzy jeziorem Mamry a rzeką Łyną. Różnica ta wynosiła aż 111,2 metrów. Rola kanału była niezwykle istotna, przede wszystkim miał on pełnić funkcję transportową.
Z tego powodu szybko po rozpoczęciu budowy kanału, zabrano się za stworzenie śluz. Śluza w Leśniewie Górnym jest pierwszą śluzą od strony jeziora Mamry. Jej budowy nigdy nie ukończono, brakuje urządzeń technicznych, nie zdążono także doprowadzić do niej kanału.
Wykonawcom udało się jednak postawić główną konstrukcję. Obiekt ma 45,5 metrów długości, 7,5 metra szerokości oraz 17 metrów wysokości. Głębokość komory ocenia się na 21 metrów. Całość wykonana jest z betonu. Na frontowej ścianie prezentuje się wgłębienie po godle III Rzeczy.
W odległości niecałego kilometra zlokalizowana jest śluza Leśnie II w Leśniewie Dolnym. Jej budowę przerwano jednak na wcześniejszym etapie.
Zwiedzanie śluzy
Śluza w Leśniewie udostępniona jest do zwiedzania. Wejście na koronę obiektu jest niemożliwe, jednak swobodnie można się poruszać po jej wnętrzu.
Na terenie śluzy utworzono park linowy. Dla miłośników dodatkowych wrażeń, dla których przejście po parku linowym to za mało, stworzono ciekawe wydarzenie o nazwie „Skok w mrok”. Cykliczna impreza zachęca do korzystania z parku w nocy, przy efektach świetlnych i tajemniczej muzyce.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.