Wiatrak Holenderski Grądzkie

Zdawałoby się, że los starego wiatraka w miejscowości Grądzkie jest przesądzony. Od lat niszczejąc popadał w ruinę. W 2000 roku los się jednak do niego uśmiechnął i pojawiła się nadzieja na nowe życie. Nowi właściciele rozpoczęli walkę o odrestaurowanie XIX wiecznej budowli. Już teraz wokół wiatraka sporo się dzieje, a być może już za kilka lat obejrzymy go w nowej wersji?

Historia Wiatraka w Grądzkich

Wiatrak w Grądzkich to prawdziwa perełka historyczna. Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku, jest jednym z ostatnich przykładów wiatraków holenderskich na Warmii i Mazurach. Przez wiele lat służył miejscowej ludności do mielenia zboża na mąkę, stanowiąc nieodłączną część codziennego życia wioski.

Dokładna data powstania nie jest znana, jednak prawdopodobnie był to 1872 rok.

Niestety, los wiatraka był okrutny. W 1972 roku wichura uszkodziła jego skrzydła, które nie zostały odbudowane. Od tamtej pory wiatrak pozostawał opuszczony i niszczał.

Nowi właściciele

W 1988 roku, Katarzyna i Zygmunt Waraksa, artyści plastycy i miłośnicy kultury, postanowili przywrócić wiatrakowi dawny blask. To właśnie wtedy narodził się „Wiatrakart” – artystyczne centrum, które od tamtej pory przyciąga miłośników sztuki, muzyki i poezji.

W 2000 roku nowi właściciele wyremontowali w budowli dach. Od 2020 roku istnieje Fundacja Mazurska WIATRAK, której głównym celem jest renowacja wiatraka.

Fot. fundacjamazurskawiatrak.pl

Wiatrak holenderski – jak dotrzeć?

Wiatrakart znajduje się w miejscowości Grądzkie, 10 km od miejscowości Wydminy. około 30 km od Giżycka. Pod budynek można dojechać drogą polną samochodem lub rowerem.

Wiatrakart: Miejsce spotkań artystycznych

Wiatrakart to nie tylko zabytkowy budynek, ale przede wszystkim miejsce spotkań artystycznych i kulturalnych. Katarzyna i Zygmunt Waraksa, wraz z rodziną i przyjaciółmi, stworzyli tu prawdziwie magiczną atmosferę, która przyciąga zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z całego kraju.

Odbywają się tutaj „Wietrzne spotkania z poezją” – wyjątkowe wydarzenia, podczas których artyści i miłośnicy poezji spotykają się, aby podzielić się swoimi twórczymi inspiracjami. Koncerty, wystawy, warsztaty i wieczorki poetyckie tworzą niepowtarzalną atmosferę, która przenosi uczestników do magicznego świata sztuki. Obecnie wydarzenia tworzone są na zewnątrz, na scenie pod wiatrakiem.

Obecnie właściciele zbierają fundusze na remont wiatraka. Docelowo przestrzeń będzie dostępna dla artystów. Na parterze planowana jest scena, a wyższe kondygnacje będą przeznaczone na organizowanie wystaw, prowadzenie zajęć, warsztatów i spotkań.

Fot. fundacjamazurskawiatrak.pl

Odkryj Wiatrakart

Wiatrak holenderski z XIX wieku to jedno, jednak miejsce ma do zaoferowania o wiele więcej:

Zwiedzanie wiatraka

Ze względu na obecny stan wiatraka, zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z zewnątrz. Mimo tego nadal jest to miejsce, które warto zobaczyć.

Udział w „Wietrznych spotkaniach z poezją”

Jeśli jesteś miłośnikiem poezji, nie możesz przegapić „Wietrznych spotkań z poezją”. To niezwykłe wydarzenie, które przyciąga zarówno utalentowanych artystów, jak i pasjonatów poezji. Posłuchaj wierszy, które ożywają w tajemniczej atmosferze wiatraka i doświadcz magii słowa.

Koncerty

Wiatrakart regularnie organizuje koncerty, podczas których możesz posłuchać utalentowanych artystów i podziwiać ich dzieła. To doskonała okazja, aby zanurzyć się w lokalnej kulturze i doświadczyć niezapomnianych emocji. Koncerty odbywają się na scenie pod wiatrakiem.

Spacery przyrodnicze

W 2021 roku Fundacja Mazurska WIATRAK rozpoczęła Leśne Spotkania, czyli spacery przyrodnicze dla rodzin z dziećmi. Leśne podróże nie mają stałego rytmu, odbywają się w różnych miejscach. Zazwyczaj jest to Puszcza Borecka i Las Franciszkowski. Realizowane są przez cały rok. Udział jest bezpłatny.

Spacer po okolicy

Po zwiedzeniu wiatraka, polecam wybrać się na spacer po okolicy. Niedaleko znajduje się malownicze jezioro Gawlik.

Warte odwiedzenia są również pobliskie Wydminy. Znajduje się tam jezioro Wydmińskie, malowniczy most garbaty oraz plaża z kąpieliskiem.

Fot. fundacjamazurskawiatrak.pl

Galeria młyn

Prace Kasi Waraksy można obejrzeć w jej pracowni – Pracownia Młyn usytuowana jest na poddaszu domu artystki, który znajduje się nieopodal wiatraka. Miejsce jest dostępne dla odwiedzających po uprzednim umówieniu się.

Podsumowanie

Wiatrakart w Grądzkich to prawdziwy skarb kultury i sztuki. Być może już za kilka lat będziemy mieć okazję zobaczyć go w odnowionej wersji. Jednak już teraz warto odwiedzić to miejsce i uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach, które odbywają się pod jego murami.

Fot. fundacjamazurskawiatrak.pl
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz