Jezioro Gawlik

Mało znane Jezioro Gawlik razem z jego dziesięcioma wyspami jest ostoją licznych gatunków ptaków i objęte jest strefą ciszy. A dzięki rozwiniętej linii brzegowej i świetnym warunkom do życia jest to również wyjątkowo rybne jezioro. Spędzisz tu miły czas w ciszy, spokoju, z wędką w dłoniach!

Jakie jest jezioro Gawlik

Jezioro Gawlik – średnia głębokość zbiornika wodnego to tylko 6 m

Jezioro wielu wysp leżące na trasie Kruklanki-Olecko oraz Wydminy-Olecko, to jeden z mniej znanych akwenów na Mazurach. Położone jest w powiecie Giżyckim, w gminie Wydminy. Miejscowość Wydminy oddalona jest od zbiornika o około 9 km, Kruklanki o ok. 22 km, a Olecko o 31 km.

Zbiornik o wyjątkowym kształcie przypominającym koło na swojej powierzchni ma aż 10 wysp, takich jak Wyspa Wierzbowa, Wyspa Łabędzia Duża, Mewa Mała, Mewa Duża, Wyspa Kormoranów, Wyspa Kacza czy Wyspa Duża. Ich łączna powierzchnia wynosi 7 ha.

Wyspa Kormoranów, Wyspa Kacza oraz Wyspa Wierzbowa znajdują się w północnej części jeziora. Wyspa Duża, Wyspa Łabędzia oraz Duża i Mała Mewa na południu jeziora Gawlik.

Jezioro Gawlik połączone jest od wschodniej strony z niewielkim jeziorem Sowa, które dalej łączy zbiornik wodny z jeziorem Łękuk. Na południowym zachodzie znajduje się natomiast odpływ do jeziora Jędzelewo.

Do jeziora od północny wpływa bezimienny ciek wodny określany dopływem z lasu. Ze zbiornika wypływa także rzeka Gawlik, która płynie przez jezioro Ułówki do jeziora Lemiady.

Linia brzegowa

Akwen otoczony jest licznymi polami, lasem oraz niewielkimi miejscowościami. W północnej części znajduje się miejscowość Grądzkie, na południowym zachodzie Gawliki Wielkie, a na wschodzie Szczybały Orłowskie.

Jezioro Gawlik charakteryzują gęste łąki podwodne. Na całej linii brzegowej występuje roślinność zanurzona. Linia brzegowa jeziora Gawlik jest dobrze rozwinięta, z wyspami i zatokami. W północnej części znajduje się duży półwysep o nazwie Grądzki Ostrów. Brzegi są zróżnicowane, w dużej części niskie, jednak w niektórych miejscach wysokie, a długość linii brzegowej wynosi 13550 m.

Jezioro Gawlik to akwen o wysokim stężeniu wapnia, z dużym wpływem zlewni. Badanie stanu jakości wody z 1991 oraz 2008 roku zaklasyfikowało akwen w II klasie czystości.

Jezioro Gawlik w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 416,8 ha
  • średnia głębokość zbiornika wodnego– 6,0 m
  • maksymalna głębokość jeziora – 12,6 m
  • szerokość maksymalna – 2300 m
  • długość maksymalna – 2800 m
  • długość linii brzegowej – 13550 m

Wędkowanie na jeziorze Gawlik

Urozmaicona linia brzegowa, strefa ciszy, regularne zarybianie oraz dobra jakość wody stwarzają dobre warunki do życia ryb. W akwenie złowisz wiele gatunków drapieżnych, takich jak szczupak, okoń, sandacz czy węgorz. Inne gatunki, które można spotkać w jeziorze to lin, leszcz, płoć i wzdręga.

Spływy kajakowe

Jezioro Gawlik to nie wyłącznie ostoja spokoju, gdzie odpoczniesz od zgiełku codzienności. Okolica sprzyja aktywnej turystyce. Jezioro Gawlik położone jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego.

Jedną z propozycji może być spływ kajakowy z miejscowości Gawliki Małe w kierunku Ełku. Na Szlaku jest rzeka Gawlik, jezioro Jędzelewo oraz miejscowość Stare Juchy.

Część trasy pokonasz rowerem. Jednośladem należy przejechać ok. 25 km z miejscowości Stare Juchy do Ełku. Na szlaku znajdują się rezerwaty bobrów oraz bociana czarnego i czapli siwej.

Jezioro Gawlik – atrakcje w okolicy

Choć nad jezioro Gawlik przyjeżdża się, aby odpocząć, warto również zwiedzić pobliskie zabytki i miejscowości. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, w które trzeba się udać, będąc w okolicy:

Wysadzony most w Kruklankach

Polecamy odwiedzić niewielką, urokliwą miejscowość Kruklanki. To świetne miejsce na nocleg oraz posiłek, funkcjonują tu takie lokale jak Moto Gospoda czy Restauracja pod Żubrem.

W Grądach Kruklaneckich koło Kruklanek znajdują się ponadto ruiny mostu kolejowego z 1924 roku.

Oprócz ruin wysadzonego mostu, wielu pozytywnych wrażeń dostarcza malownicza okolica. Ścieżka wzdłuż nasypu kolejowego stanowi świetny punkt widokowy na niewielkie jezioro Patelnia oraz może być wyśmienitym miejscem do obserwacji ptaków.

Wiewiórcza ścieżka w Olecku

Trasa spaceorwo-rowerowa wokół jeziora Oleckiego Wielkiego to 12,5 km pięknych widoków oraz ciekawych informacji zawartych na tablicach. Oprócz walorów wizualnych dostarcza wiedzy o roślinach i zwierzętach zamieszkujących okolice jeziora.

Trasę wzbogacono o miejsca odpoczynku. Ta edukacyjna trasa rozpoczyna się przy drewnianym moście nad rzeką Legą i przez całą jej długość biegnie wzdłuż brzegu jeziora.

Miasto Giżycko

Około 25 km na zachód od jeziora Gawlik znajduje się żeglarska stolica Polski, czyli Giżycko. Miasto to warto odwiedzić ze względu na liczne zabytki, takie jak Twierdza Boyen, wieża ciśnień, zamek krzyżacki czy most obrotowy.

Warte uwagi są także Wzgórze Świętego Brunona, promenada z molo i plażą oraz Kanał Łuczański.

Pozostałe atrakcje

Jezioro Gawlik, na jego powierzchni znajduje się duży półwysep o nazwie Grądzki Ostrów
Nad brzegiem znajdują się niewielkie miejscowości
Jezioro Gawlik, cala powierzhnia jeziora ma 416,8 ha
Wyspa Wierzbowa, Wyspa Łabędzia, Duża mewa to tylko niektóre wyspy jeziora Gawlik
Jezioro Gawlik – nad brzegiem znajdują się pola, łąki i las
Linia brzegowa rozwinięta, liczne wyspy m.in. Łabędzia, Duża Mewa, Mała Mewa
Jezioro Gawlik – półwysep w północnej części akwenu
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz