Jezioro Dobellus Mały

W sąsiedztwie Puszczy Rominckiej, na skraju Mazur i Suwalszczyzny znajduje się niewielkie jezioro o nazwie Dobellus Mały. To malownicze miejsce kryje w sobie fascynującą historię. Niektórzy nazywają ten zbiornik „wybuchowym jeziorem”, a to ze względu na niezwykłe zjawisko, które miało miejsce w przeszłości.

Lokalizacja i geneza

Jezioro znajduje się w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, niedaleko sławnych mostów w Stańczykach. Dobellus Mały leży na pograniczu Mazur i Suwalszczyzny, w pobliżu Puszczy Rominckiej. Jezioro ma powierzchnię około 0,0058 km² i maksymalną głębokość wynoszącą 13,6 metra.

Tuż obok położone jest również jezioro Dobellus Duży. Oba jeziora oddzielone są kilkudziesięciometrowym pasem ziemi. Akweny mają odmienną genezę geologiczną. Dobellus Duży jest typowym jeziorem rynnowym, które powstało w wyniku działalności lodowca polodowcowego. Natomiast mniejsze jezioro jest jeziorem wytopiskowym, które powstało po wytopieniu pojedynczych brył lodu pozostawionych przez lodowiec. Te dwie odmienne genezy sprawiają, że oba jeziora są unikalne.

  • Powierzchnia – 0,58 ha
  • Maksymalna głębokość – 13,6 m
  • Maksymalna długość – 6,1 km
  • Maksymalna szerokość – 75 m
  • Długość linii brzegowej – 285 m

Tajemnicza eksplozja

Najbardziej fascynującym zjawiskiem związanym z jeziorem Dobellus Mały jest tajemnicza eksplozja, która miała miejsce 30 czerwca 1926 roku. Tego dnia, po gwałtownej burzy, jezioro dosłownie wybuchło i pokryło się grubą warstwą błota. Potężna eksplozja rozrzuciła olbrzymie bryły ziemi i błota.

Na powierzchni jeziora widać było błoto, które następnie stopniowo opadało. Przez to mieszkańcy nazwali akwen „przewróconym jeziorem”.

Przyczyny tej tajemniczej eksplozji nie są do końca znane, ale badacze sugerują, że mogło to być spowodowane wyładowaniami elektrycznymi burzy i silnym spadkiem ciśnienia, które wywołały wybuch gazu błotnego. Gaz ten mógł wytworzyć się pod dnem jeziora z rozkładu roślin. Jednakże dokładne przyczyny wybuchu do dziś pozostają tajemnicą.

Jeziora wytopiskowe – Dobellus Mały

Badania i hipotezy

Po eksplozji jeziora Dobellus Mały przeprowadzono badania w celu ustalenia przyczyn tego niezwykłego zjawiska. Ich hipoteza sugeruje, że doszło do wyładowania elektrycznego po burzy, które spowodowało zapłon zgromadzonego w jeziorze metanu. Metan, będący głównym składnikiem gazu błotnego, mógł wytworzyć się w dnie jeziora z rozkładu organicznego materiału roślinnego.

Choć ta hipoteza wydaje się prawdopodobna, nie jest to potwierdzona teoria. Badacze zgodnie podkreślają, że jest to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn wybuchu. Niezależnie od przyczyn, eksplozja jeziora Dobellus Mały pozostaje niezwykłym zjawiskiem, które wciąż budzi zainteresowanie naukowców i turystów.

Odkryj piękno jeziora Dobellus Mały

Jezioro Dobellus Mały to nie tylko miejsce tajemniczej eksplozji, ale również malowniczy zakątek natury, który warto odwiedzić. Otoczone lasami i polami, jezioro oferuje spokój i ciszę, idealne warunki do relaksu i obcowania z naturą. Można tu spacerować po malowniczych brzegach, podziwiać roślinność i ptactwo, a także spróbować swoich sił w wędkarstwie.

Podsumowanie

Akwen przekornie nazywany jest płytkim oczkiem wodnym. Jednak zarówno Dobellus Duży, jak i mniejsze jezioro – Dobellus Mały, to wyjątkowe zbiorniki na mapie Polski. Tajemnicza eksplozja która podniosła nagle wodę i rozrzuciła błoto, wciąż budzi zainteresowanie. Atutem jest również położenie zbiornika. W miejscu jeziora można odpocząć od zgiełku codzienności, wdrapać się na wieżę widokową oraz zwiedzić zabytkowe mosty w Stańczykach.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz