Jezioro Pozezdrze

W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a jednak na uboczu. Położone w dolinie, jest wspaniałą ozdobą wszystkich tych, którzy jadą z Węgorzewa do Kruklanek… i w drugą stronę. Jezioro Pozezdrze to jedno z tych miejsc, nad którym warto zatrzymać się na chwilę i kontemplować przepiękną panoramę jeziora. I nie ma tu krzty przesady. Zobaczcie naszą galerię!

Małe jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro to leży w gminie Pozezdrze, w powiecie Węgorzewskim i oczywiście w Województwie Warmińsko-Mazurskim. Akwen leży w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Pozezdrze.

Jezioro Pozezdrze nie należy do akwenów dużych rozmiarów. Jego długość to 2,2 kilometra, a maksymalna szerokość 0,8 km. Powierzchnia Jeziora Pozezdrze to zaledwie 1,3 kilometra kwadratowego (122,5 ha). W najgłębszym miejscu mierzy zaledwie 5,5 metra głębokości.

Do jeziora w jego południowo-wschodniej części wpływa rzeka Sapina, zasilana wodami z Jeziora Brżąs – odnogi Jeziora Wilkus. Woda z Jeziora Pozezdrze odprowadzana jest do Jeziora Stręgiel, również rzeką Sapiną.

Jezioro Pozezdrze

Jezioro Pozezdrze… małe, ale piękne

W sąsiedztwie jeziora znajdują się lasy, pastwiska i łąki. Akwen położony jest w malowniczej dolinie.

Jezioro objęto strefą ciszy. W niedalekiej odległości znajdują się lasy Puszczy Boreckiej, a przez wody akwenu prowadzi jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych, Szlak Rzeki Sapina.

Nie dziwi też zatem, że w okolicy jeziora powstają liczne domy jednorodzinne w tym dachem dwuspadowym krytym dachówką.

Jezioro Pozezdrze

Wędkarstwo

Jako, że jezioro graniczy z miejscowością Pozezdrze mieszkańcy często korzystają z możliwości połowu ryb. Ryby występujące w tym jeziorze to przede wszystkim jaź, leszcz, lin, okoń, płoć, sandacz, szczupak, węgorz.

Jezioro Pozezdrze

Szlak rzeki Sapina

Przez jezioro przepływa Szlak Kajakowy Rzeki Sapiny, który jest niezwykle często uczęszczany przez turystów. Brzegi jeziora nie są strome, dzięki czemu mogą posłużyć za miejsce odpoczynku dla strudzonych kajakarzy. A i krajobraz sprzyja, aby na chwilę się tu zatrzymać.

Szlak rzeką Sapiną to jeden z najciekawszych szlaków kajakowych na mazurach więcej o nim dowiesz się z naszego artykułu: Szlak Kajakowy Rzeki Sapiny.

Jezioro Pozezdrze
Plaża – Jezioro Pozezdrze
Jezioro Pozezdrze
Plaża – Jezioro Pozezdrze
Jezioro Pozezdrze
Plaża – Jezioro Pozezdrze
Jezioro Pozezdrze
Pomost
Jezioro Pozezdrze
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz