Jezioro Siercze

Nieduże jezioro Siercze cieszy się sporą popularnością. Odwiedzających przyciągają piękne krajobrazy, leśne ścieżki wiodące przy brzegu jeziora oraz atrakcje w okolicy. Akwen ten sąsiaduje bowiem z Wilczym Szańcem, dworem z XX wieku oraz lotniskiem Wilmowo, na którym organizowane są pokazy lotnicze. Co jeszcze czeka Cię nad tym urokliwym jeziorkiem?

Jezioro Siercze – położenie i charakterystyka

Jezioro znajduje się w gminie Kętrzyn, w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Od Kętrzyna dzieli je około 8 km. Zbiornik ma powierzchnię 61,95 ha i jest położony na wysokości 120 m n.p.m. Stanowi część dorzecza rzeki Guber. Jezioro ma długość około 1,5 km i największą szerokość 0,8 km.

Dno stosunkowo równe, częściowo piaszczyste, w pozostałej części muliste. Na jego powierzchni, od strony północnej znajduje się jedna wyspa. Kształt akwenu jest dość nietypowy, północ z węższą częścią, południe szerokie.

Do jeziora Siercze dopływa woda z jeziora Mój podziemnym rurociągiem pod drogą Czerniki – Gierłoż.

  • Powierzchnia – 61,95 ha
  • Maksymalna głębokość – 2,2 m
  • Maksymalna długość – 1,5 km
  • Maksymalna szerokość – 0,8 km
  • Powierzchnia tafli wody wyniesiona jest 120 m n.p.m.
Jezioro Siercze

Przyroda i atrakcje

Jezioro położone jest przy malowniczym gierłoskim lesie, który tworzy piękne tło dla tafli wody. Od północy sąsiaduje z polami i zabudowaniami miejscowości Gierłoż. Wschód i południe otulone lasem.

Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się popularna plaża, dostępna dla wszystkich miłośników kąpieli i plażowania. Tuż obok położony jest Księżycowy Dworek, zabytek z XX wieku, w którym funkcjonuje restauracja i hotel.

Ptaki wodne, takie jak łabędzie i kormorany, są częstymi gośćmi na jeziorze Siercze. Obserwowanie ich jest niezwykłym doświadczeniem dla miłośników przyrody. Na brzegach jeziora można także zauważyć ślady działalności bobrów, które z pewnością przyciągają uwagę.

Akwen pochwalić się może sporą ilością roślinności wodnej. Na jego powierzchni występują: lilia, wywłócznik, osoka aloesowa moczarka kanadyjska i rogatek sztywny.

Plaża nad jeziorem Siercze

Rekreacja i turystyka

Jezioro Siercze to raj dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Przy wschodnim brzegu jeziora oraz na południu wyznaczono Leśną Trasę Turystyczną Gierłoż.

Dla osób preferujących spokojniejsze formy relaksu, jezioro oferuje możliwość wędkowania. Występujące tam ryby, takie jak okoń, szczupak, karaś złoty, lin, leszcz i płoć, przyciągają wędkarzy swoją różnorodnością.

Okolice jeziora

Jezioro Siercze leży w bliskiej odległości od innych atrakcyjnych jezior Mazur. Jezioro Mój, o powierzchni 116,3 ha i głębokości 4,1 m, znajduje się na wschód od Kętrzyna i stanowi kolejne miejsce warte odwiedzenia. Wokół jeziora jest także sporo atrakcji, są to między innymi Księżycowy Dworek, Wilczy Szaniec, Lotnisko Wilmowo, dawny dworzec kolejowy w Gierłoży, czy zabytkowy kościół w Czernikach. 4 km od akwenu znajduje się Park Miniatur Mazurolandia

Infrastruktura turystyczna

Okolice jeziora Siercze są dobrze przygotowane pod kątem turystycznym. Od strony wschodniej jeziora położony jest dwór oferujący miejsca noclegowe. W okolicy nie brakuje także prywatnych kwater i domków letniskowych.

Jezioro Siercze

Otoczenie jeziora i piękno akwenu co roku przyciągają wielu turystów. Piękna okolica zachwyca bujną roślinnością i dostarcza wielu atrakcji. Akwen otoczony lasem jest idealnym miejscem na dłuższy wypoczynek. A ogólnodostępna plaża i infrastruktura turystyczna w okolicy zapewnia komfortowy pobyt i możliwości aktywnego wypoczynku. Jezioro Siercze może być również punktem do obserwacji ptaków. Na terenie akwenu spotkasz między innymi łabędzie, na wyspie kormorany.

Wyspa – Jezioro Siercze
Jezioro z węższą częścią północną zarośniętą szuwarami
Plaża nad jeziorem Siercze
Jezioro z węższą częścią północną zarośniętą szuwarami
Plaża nad jeziorem Siercze
Z ptaków wodnych występujących na terenie wyspy wyróżnić można kormorany

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz