Dwór w Gierłoży

Dwór w Gierłoży sąsiadował z kwaterą główną Adolfa Hitlera. Znany jest jednak przede wszystkim z plotki, jakoby w dworze miała zamieszkiwać Eva Braun. Niezależnie od prawdziwości tej informacji, warto poznać historię obiektu i zobaczyć wyremontowany dwór na własne oczy.

Wieś Gierłoż

Gierłoż to niewielka osada położona w powiecie kętrzyńskim w gminie Kętrzyn. Znajduje się nieopodal trasy z Giżycka do Kętrzyna. Jej nazwa pochodzi od nazwiska krzyżackiego prokuratora Hansa von Görlitz, który w 1353 r. wybudował niewielki zameczek myśliwski. Dzięki niemu mieszkańcy zamku w Kętrzynie byli zaopatrywani w dziczyznę. Zamek został zniszczony jeszcze tego samego roku przez armię Księcia Kiejstuta. Po odbudowaniu strażnica służyła prokuratorom kętrzyńskim aż do 1426 roku. Zamek z czasem przekształcono w osobny majątek ziemski.

Dwór w Gierłoży – historia

W pierwszej połowie XX wieku majątek o powierzchni 174 ha był pod opieką Juliusa von Normann, członka loży masońskiej. Właściciel szybko się jednak zmienił i w 1913 roku majątek przeszedł w ręce barona Dodo zu Knyphausen, rodem z Westfalii (starosta powiatu Rastenburg). Nowy właściciel wybudował w latach 1913-1915 w Gierłoży dwór, który ostatecznie wzniesiono bliżej jeziora Siercze, czyli około 1 km od poprzedniego zameczku.

Parterowy budynek w stylu neobarkowym z poddaszem posiada dwukondygnacyjne ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami. Od strony ogrodu stworzono werandę. Frontowe wejście ozdabiają szerokie schody.

Właściciel mieszkał w dworze do roku 1945, choć okoliczne tereny były już własnością III Rzeszy.

Wilczy Szaniec

W latach 1941-1944 w lesie koło Gierłoży wybudowano kwaterę Główną Adolfa Hitlera. Kwatera składała się z 80 żelbetonowych bunkrów.

W Gierłoży 20 maja 1944 przeprowadzono zamach na Hitlera.

Wilczy Szaniec wysadzono, dwór w Gierłoży przetrwał. Po wojnie stał się ośrodkiem wczasowym Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Z czasem majątek sprzedano. Nowy właściciel wyremontował zabytek, w którym otworzył hotel pod nazwą „Księżycowy Dworek”.

Legenda o Ewie Braun

O Dworze w Gierłoży mówi się często przez pryzmat legendy o Evie Braun, która spotykała się z Adolfem Hitlerem. Pojawiają się głosy, że kobieta zamieszkiwała dwór, gdy Hitler przebywał w oddalonym 1,5 km Wilczym Szańcu. Nie ma jednak na to żadnych dowodów, a rodzina ówczesnych właścicieli dworu zaprzecza, żeby taka sytuacja miała miejsce. W dworku przez jakiś czas mieszkał za to generał Walter Warlimont

Obecnie dwór otwarty jest na gości, w budynku funkcjonuje hotel oraz restauracja. Na terenie obiektu dobudowano domki bungalow.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz