Jezioro Żywy

Jezioro Żywy jest nie tylko otoczone polami, lasami i innymi malowniczymi jeziorami, ale również otoczone jest legendami. Jakimi? O nich i o tym, dlaczego warto wybrać się nad ten akwen dowiesz się z naszego artykułu.

Położenie i Charakterystyka

Jezioro Żywy znajduje się w województwie Warmińsko-Mazurskim, w powiecie Giżyckim, w gminie Kruklanki. Leży na Pojezierzu Ełckim, w mezoregionie Wielkich Jezior Mazurskich. To tyle z geografii.

Jest objęte strefą ciszy i otoczone przez Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Oznacza to, że jest to miejsce, gdzie cisza i spokój są priorytetem, a hałas jest ograniczony do minimum. Akwen jest położony około 18 km na wschód od Giżycka. W okolicach jeziora Żywy znajdują się urokliwe miejscowości: Żywy, Kamienna Struga i Borki.

Jezioro Żywy to akwen o rozwiniętej linii brzegowej. Jest to zbiornik wodny, w którym występuje wyraźny podział na część wschodnią i zachodnią.

Przy południowym brzegu jeziora znajduje się malutka wysepka o powierzchni 0,2 ha. Brzegi akwenu są wysokie, a gdzieniegdzie strome. Jezioro otoczone jest polami uprawnymi i łąkami, a na północ leży Puszcza Borecka. Woda jeziora Żywy jest czysta, a dno kamieniste i twarde.

Jezioro Żywy należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Wymiary i Morfologia

Jezioro Żywy ma powierzchnię wynoszącą 118,8 ha, z czego 0,2 ha stanowi powierzchnia wyspy. Średnia głębokość zbiornika wodnego to 6,0 m, a maksymalna głębokość sięga imponujących 24,5 m. Linia brzegowa jeziora ma długość 7 600 m, a objętość wód wynosi 7 130,4 tys. m³. Lustro wody znajduje się na wysokości 134,4 m n.p.m. Jezioro Żywy ma również długość – 1 920 m oraz szerokość – 1 330 m.

  • Dno: Kamieniste
  • Objętość jeziora: 7 130,4 tys. m3
  • Powierzchnia jeziora: 118,8 ha
  • Głębokość maksymalna: 24,5
  • Głębokość średnia: 6 m
  • Maksymalna długość jeziora: 1920 m
  • Maksymalna szerokość jeziora: 1330 m
  • Linia brzegowa: 7 600 m

Akwen znajduje się w zlewni rzeki Węgorapa. Woda z jeziora uchodzi do Sapiny (w pobliżu wsi Żywy znajduje się ujście), a jego wody zasila ciek wodny o nazwie „Dopływ z Puszczy Boreckiej”.

Jezioro leży w Województwie Warmińsko-Mazurskim ma rozwiniętą linię brzegową

Fauna i Flora

Jezioro Żywy jest rajem dla miłośników wędkarstwa. W jego wodach można spotkać różnorodne gatunki ryb, takie jak sandacz, szczupak, węgorz, leszcz, płoć i okoń. To idealne miejsce dla wędkarzy, którzy pragną złowić okazałe okazy i cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej przyrody.

Roślinność przybrzeżna jeziora Żywy nie jest zbyt rozwinięta, jednak można znaleźć skupiska roślinności głównie. Te okupują na północ i południowy-wschód akwenu. To zapewnia piękne kontrasty i malownicze widoki dla odwiedzających.

W jeziorze znajdziemy pojedyncze kępy roślinności podwodnej.

Wody zasila ciek wodny o nazwie „Dopływ z Puszczy Boreckiej”.

Atrakcje i Aktywności

Jezioro Żywy to miejsce, które oferuje wiele atrakcji i możliwości aktywnego wypoczynku. Oto kilka propozycji, które warto rozważyć podczas pobytu nad jeziorem Żywy:

1. Wędkowanie

Jak wspomnieliśmy dla miłośników wędkarstwa jezioro Żywy to miejsce idealne. Można tu złowić najsmaczniejsze mazurskie gatunki ryb. Dobrym łowiskiem są okolice wyspy położonej w południowo zachodniej części jeziora.

Innym znanym i dobrym miejscem jest wypłycenie tzw. podwodny cypel w północnej części jeziora.

2. Spływy kajakowe

Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek na wodzie, to spływy kajakowe po jeziorze Żywy będą dla Ciebie idealne. Możesz podziwiać piękno przyrody, cieszyć się ciszą i spokojem, a jednocześnie spędzić czas aktywnie.

Akwen znajduje się na Kajakarskim szlaku Sapiny.

3. Wypożyczalnia rowerów

Jezioro Żywy i jego okolice to doskonałe miejsce do jazdy rowerem. Możesz wynająć rower i odkrywać urokliwe miejsca wokół jeziora, takie jak malownicze wioski czy piękne pola uprawne.

Wybierając rower. Możesz udać się na szlak rowerowy Legend Mazurskich, o których wspominamy poniżej.

4. Kulig z ogniskiem

Jeżeli odwiedzasz jezioro Żywy zimą, to kulig z ogniskiem będzie doskonałym sposobem na spędzenie wieczoru. Możesz cieszyć się romantyczną atmosferą, podziwiać gwiazdy na niebie i delektować się ciepłem ogniska.

5. Plaża

Jezioro Żywy to idealne miejsce na wypad nad wodę. Na terenie jeziora znajduje się plaża gminna w Jurkowie. A w okolicy zabaw, gdzie najmłodsi mogą się bawić i spędzać czas na świeżym powietrzu.

6. Wiaty grillowe

Jeśli lubisz grillować i spędzać czas na świeżym powietrzu, to jezioro Żywy ma w okolicy wiele wiat grillowych, gdzie możesz delektować się smakiem grillowanych potraw i miłą atmosferą. Jedną z nich znajdziesz na plaży w Jurkowie.

Jezioro na skraju puszczy Boreckiej

Zbiornik wodny otoczony legendami

Wokół jeziora znajdują się dwa miejsca związane z Legendami Mazurskimi.

Na wschodnim brzegu akwenu odnajdziemy rzeźbę przypominającą nam o Legendzie nt. Zemsty Mieszkanki znad Żywego. Legenda związana stricte z jeziorem.

Ale w pobliżu wsi żywy znajduje się również Dąb Napoleona. Kilka kilometrów na północ, również na szlaku legend Mazurskich.

Jezioro leży w Województwie Warmińsko-Mazurskim
Okolice jeziora – w puszczy Boreckiej
Jezioro leży w Województwie Warmińsko-Mazurskim
W okolicach brzegów położone jest kilka miejscowości – Żywy
Wielkie Jeziora Mazurskie znajdują się niedaleko stąd
W okolicach brzegów położone jest kilka miejscowości – Borki, Żywy
Jezioro leży na szlaku kajakowym rzeki Sapiny
Do jeziora uchodzi ciek o nazwie Dopływ z Puszczy Boreckiej, a także wpada Sapina
Akwen znajduje się w powiecie giżyckim w gminie Kruklanki – Występuje wyraźny podział na część wschodnią i zachodnią

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz