Jeśli jesteś miłośnikiem przygód i tajemnic, a jednocześnie uwielbiasz jeździć na rowerze, to Szlak Mazurskich Legend i Opowieści jest idealnym wyzwaniem dla Ciebie. To niezwykła trasa o długości blisko 100 kilometrów, prowadząca przez malownicze tereny północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz Puszczę Borecką. Podczas podróży rowerowej napotkasz wiele drewnianych rzeźb, związanych z lokalnymi legendami i historią. To nie tylko świetna okazja do aktywnego wypoczynku, ale również do poznania bogatej kultury i dziedzictwa Mazur.

Mazurskie opowieści – historia szlaku

Szlak powstał dzięki Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego „Puszcza Borecka” w Kruklankach. Natomiast inspiracją do wytoczenia trasy były mazurskie legendy spisane w książce „Mazurskie opowieści” autorstwa Jadwigi Tressenberg, mieszkanki Kut.

Autorka zebranych podań skupiła się na miejscowej kulturze i historii Mazur. Jej praca stała się podstawą do utworzenia szlaku, która wiedzie przez miejsca związane z tymi legendami. Przystanki na trasie są związane z tytułami legend zawartych w książce.

Każdy przystanek związany jest z lokalną historią

Przebieg szlaku Mazurskie legendy

Szlak Mazurskich Legend i Opowieści stanowi pętlę o długości 99 kilometrów. Trasa nie ma początku ani końca, więc można rozpocząć ją z praktycznie dowolnego miejsca. Trasa prowadzi przez piękne lasy, jeziora oraz pola i łąki, oferując niezapomniane widoki i niepowtarzalne doznania.

Kruklanki

Miejscowości na szlaku

Szlak wiedzie między innymi przez Kruklanki, Pozezdrze, Gębalka, Piłaki Wielkie, Grodzisko, Wolisko, Jurkowo, Sołtmany, Boćwinka, Możdżany, Kuty, Stręgielek, Jeziorowskie

Wolisko

Legendy na trasie

Mazurskie legendy spisane na tablicach to między innymi Dąb Napoleono, Książę z Kut, Ślad diabelskiej łapy, zimowa noc Naderki. Czarny pies z Regułówki, Kokosze i pałac, Wilhelma i jej diabelskie ziele, Francuski strach z Gawlickiego Lasu.

Oznakowanie i zagospodarowanie szlaku

Szlak Mazurskich Legend i Opowieści jest odpowiednio oznakowany, co ułatwia podróżowanie i orientację. Na trasie znajdują się kwadratowe tabliczki z napisem „LEGENDY”, które wskazują kierunek jazdy.

W punktach przystankowych, gdzie zlokalizowane są rzeźby i inne atrakcje, znajdują się informacyjne tabliczki z opisami legend i mapkami.

Ścieżka rowerowa ma również odpowiednią infrastrukturę. Rowerzyści mogą skorzystać z miejsc do odpoczynku i punktów gastronomicznych w miejscowości Kruklanki.

Kruklanki

Walory przyrodnicze i kulturowe szlaku

Szlak Mazurskich Legend i Opowieści oferuje nie tylko niezwykłe widoki, ale również liczne walory przyrodnicze i kulturowe. Podczas podróży rowerowej będziesz miał okazję odkryć piękno mazurskiej przyrody. Dzięki tej trasie będziesz mógł podziwiać lasy, mokradła oraz malownicze jeziora mazurskie.

Jezioro Pozezdrze

Puszcza Borecka

Szczególnie wart uwagi jest obszar Puszczy Boreckiej, gdzie znajduje się zagroda pokazowa żubrów. To unikalne miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży szlakiem.

Ponadto, trasa prowadzi przez wiele miejscowości, gdzie obejrzysz liczne zabytki budownictwa wiejskiego.

Wierzenia mazurskie – atrakcje

Jadąc Szlakiem Mazurskich Legend i Opowieści odkryjesz wiele ciekawych miejsc. Punkty przystankowe to także wyjątkowe rzeźby, związane z lokalnymi legendami i opowieściami. Każda rzeźba ma swoją własną historię i opowieść, która jest opisana na tabliczkach informacyjnych.

Pozostałe atrakcje

Trasa to także wiele atrakcji dodatkowych. Zobaczyć możesz diabelski kamień, Śluzę Przerwanki, wysadzony most w Kruklankach i wiele innych. Ciekawa jest również wyspa pożeracza serc.

Szlakiem Mazurskich Legend

Propozycja stworzona przez stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Puszcza Borecka to dość trudny szlak rowerowy, który dla wprawionego rowerzysty zajmie około 10 godzin. Punkty przystankowe są jednocześnie tytułami legend zawartych. A historie opowiedziane na tablicach wynagradzają trudy podróży. Szlakiem Mazurskich Legend i Opowieści mogą się wybrać również początkujący rowerzyści, korzystać z wybranych fragmentów trasy.

szlakiem mazurskich legend i opowieści
Sołtmany
ścieżka rowerowa
Rzeźby