Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów w Starych Juchach

Kamień Ofiarny Jaćwingów to głaz owiany licznymi legendami. Opowieści te sięgają w swych przekazach czasów przedchrześcijańskich, a od jednej z nich wywodzi się nazwa miejscowości, w której się znajduje. Poznaj historię jednego z najciekawszych głazów w regionie!

Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów

Dawniej głaz zwany był „Kamieniem Ofiarnym” (niem. Opferstein), znajduje się w miejscowości Stare Juchy.

Najczęściej powtarzaną legendą, a zarazem najciekawszą była ta o tym, że głaz był ofiarnym kamieniem staropruskiego plemienia Jaćwingów. Według tej legendy, to właśnie na tym kamieniu członkowie plemienia składali ofiary ze zwierząt swoim bożkom – Perkunasowi (Perkun), Petrimpusowi i Pikilusowi.

Inna, acz mocno powiązana legenda głosi, że głaz będący niegdyś pogańskim ołtarzem ofiarnym był tak często wykorzystywany, a ilość ofiar na nim składanych była tak duża, że to właśnie od spływającej po nim krwi pochodzi nazwa miejscowości Juchy. Języku staropolskim jucha, oznaczała bowiem krew.

Choć w kamieniu wykuto napis, w rzeczywistości nie ma dowodów na to, że kamień rzeczywiście był wykorzystywany jako ołtarz.

Głaz narzutowy to dziś pomnik przyrody.

Głaz Narzutowy – Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów fot. Monika Zembrzuska

Niezwykły głaz narzutowy

Głaz ma imponujące wymiary – 4,5 metra długości, 2,25 metra szerokości i 11,5 metra obwodu.

Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów jest jednym z największych głazów narzutowych na Mazurach. W okresie przedwojennym został uznany za pomnik przyrody ze względu na swoje niezwykłe pochodzenie i historyczne znaczenie.

Legenda o powstaniu kościoła w Juchach

Według innych przekazów ludowych, kościół w Juchach został zbudowany celowo w miejscu, przez które biegła nadrzeczna droga prowadząca do ołtarza ofiarnego. Wierzący w pogańskie obrzędy Jaćwingowie składali ofiary na kamieniu, a chrześcijanie starali się powstrzymać te praktyki, budując świątynię w pobliżu. Według przekazu ludowego, kościół miał zapobiec pielgrzymkom do ołtarza i uchronić mieszkańców przed wpływem pogańskich wierzeń.

Kamień Ofiarny Jaćwingów w Starych Juchach – okolica

Będąc w Starych Juchach warto zwiedzić także pozostałe atrakcje tej miejscowości. Ciekawostką jest Góra Piaskowa nad jeziorem Jędzelewo. Nad tym zbiornikiem znajduje się także wieża widokowa.

W Starych Juchach obejrzeć można również zabytkową lokomotywę oraz Kościół Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach.

Znaczenie dla kultury Mazur

Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów to przypomnienie wieków przedchrześcijańskich i czasów zanim nastała tu państwowość polska czy niemiecka, z tego powodu dla kultury Mazur jest on dość znaczącą pozycją.

To nie tylko miejsce, gdzie mogły odbywać się pradawne rytuały, ale także świadectwo historii. Kamień ten stanowi pamiątkę po dawnych mieszkańcach tych ziem i ich wierzeniach. Dzięki temu miejscu możemy lepiej zrozumieć kulturę Mazur i odkryć tajemnice przeszłości.

Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów – Podsumowanie

Mazury to nie tylko malownicze jeziora i przyroda, lecz także tajemnice dawnych cywilizacji i kultur. Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów jest jednym z tych magicznych miejsc, które przenoszą nas w przeszłość i pozwalają odkryć jej tajemnice. Odwiedzenie tego miejsca to nie tylko podróż w czasie, ale także okazja do zgłębienia historii i kultury Mazur.

Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów fot. Monika Zembrzuska
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz