Zagroda żubrów w Wolisku

Wolisko nieopodal Kruklanek to jedno z niewielu miejsc, w którym możesz stanąć oko w oko z Królem Puszczy. Żadne zdjęcie nie oddaje potęgi i niezwykłości tych zwierząt, trzeba je zobaczyć na żywo! W Polsce wolno żyjące żubry występują między innymi w Puszczy Boreckiej oraz Puszczy Białowieskiej. Zagroda żubrów w Wolisku da Ci natomiast wgląd do życia żubra. Poznaj ich historię i fascynujące fakty!

Historia żubra na Mazurach

Żubry od wieków były obecne na obszarze dzisiejszych Mazur. Kiedyś ich stada przemierzały wielkie lasy, a wraz z nimi podróżowały drapieżniki takie jak wilki i niedźwiedzie. Niestety, zmieniająca się rzeczywistość przyrodnicza spowodowała, że żubry stały się zagrożonym gatunkiem.

Dzięki wysiłkom polskich specjalistów od ochrony środowiska, udało się jednak odbudować populację żubrów. Zagroda żubrów w Wolisku to jedno z miejsc, w których możemy podziwiać te imponujące zwierzęta.

Żubr w Wolisku

Reintrodukcja żubrów do środowiska naturalnego

Po pierwszej wojnie światowej populacja żubrów europejskich prawie całkowicie wyginęła. Dzięki wieloletnim wysiłkom specjalistów od ochrony przyrody, żubry zostały odtworzone w hodowli i reintrodukowane do środowiska naturalnego.

Zagroda żubrów w Wolisku odegrała ważną rolę w procesie reintrodukcji żubrów. Dzięki temu sukcesowi dzisiaj możemy podziwiać te imponujące zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Sprawdź również inne wpisy na temat żubrów. O ich historii przeczytasz w tym artykule.

Żubry w pokazowej zagrodzie

Zagroda znajduje się w miejscowości Wolisko, na skraju Puszczy Boreckiej, w powiecie giżyckim, w gminie Kruklanki. Położona jest nad jeziorem o tej samej nazwie.

W Ośrodku Hodowli żubrów możesz obcować ze zwierzętami na żywo. To niezwykłe doświadczenie, które pozwoli Ci poznać życie i zachowania tych imponujących zwierząt. Zwiedzanie zagrody odbywa się pod opieką przewodnika, który odpowiada na wszystkie pytania.

Zwiedzanie

W Wolisku zagroda żubrów otwarta jest dla zwiedzających. Żubry w zagrodzie chodzą swobodnie po dużym terenie. Zwiedzanie odbywa się dwa razy dziennie, w porze karmienia stada żubrów. Osobniki w tym momencie można oglądać z bliska.

Zagroda żubrów w Wolisku jest otwarta dla zwiedzających od początku czerwca do 15 września. W tym okresie można odwiedzać zagrodę w godzinach 9:00-11:00 oraz 16:00-18:00.

Żubra możesz podejrzeć także z dalszej odległości, zagrodę pokazową żubrów dopełnia taras widokowy.

Żubr w Wolisku

Ośrodek hodowli – okolica

Najbliższa okolica zagrody również warta jest uwagi. Polecamy wybrać się na spacer po Puszczy Boreckiej, wybrać się na przejażdżkę rowerową (przez miejscowość przebiega znakowany szlak rowerowy przez Puszczę Borecką).

Obok zagrody znajduje się malownicze jezioro Wolisko.

Około 14 km od Woliska położona jest miejscowość Kruklanki. A w niej punkty gastronomiczne oraz mało znana atrakcja, ruiny mostu kolejowego.

ABC Żubra

Żubr to największy ssak Europy, którego ciężar może przekroczyć 1 tonę. Żyją około 45 lat i są jednym z symboli polskiej przyrody. Ich imponujące rozmiary i potężna sylwetka wzbudzają respekt i zachwyt.

Żubry żyją w stadach, a ich terytorium obejmuje rozległe obszary lasów. Zagroda żubrów w Wolisku to doskonałe miejsce, aby zobaczyć ten piękny gatunek.

W Polsce obecnie żyje 2316 żubrów, ich populacja powoli rośnie. Miejsca ich występowania to Bieszczady, Puszcza Augustowska, Puszcza Białowieska, Puszcza Borecka, Puszczy Knyszyńska oraz zachodnia część Polski.

Żubry bywają także mieszkańcami ogrodów zoologicznych. W naszym kraju zobaczysz je na przykład we wrocławskim zoo.

Wolisko przy Puszczy Boreckiej

Puszcza Borecka

Szczęśliwcy mogą zobaczyć ten gatunek na wolności, również na Mazurach. W Puszczy Boreckiej żyje obecnie około 90 osobników.

Puszcza Borecka zajmuje powierzchnię 189,63 km², a żubr z natury unika ludzi. Stąd spotkania z tymi zwierzętami są bardzo rzadkie. Zwierzaki te możesz jednak podziwiać w zagrodach i ogrodach zoologicznych.

Podsumowanie

Zagroda żubrów to miejsce, które pozwala nam z bliska przyjrzeć się jednemu z największych ssaków Europy. To unikalna okazja, aby poznać bogatą historię i życie żubrów oraz odkryć piękno przyrody Mazur. Planując swoją wizytę, możesz być pewny, że czeka Cię niezapomniane doświadczenie i mnóstwo wrażeń. Przygotuj się na spotkanie z żubrami i wyrusz w fascynującą podróż do ich świata!

Wolisko, nadleśnictwo Borki
Zagroda wraz z pomostem widokowym
Wolisko przy Puszczy Boreckiej
Puszcza Borecka – trasa dostępna dla pieszych i rowerzystów
Wolisko to mała miejscowość położona niedaleko Kruklanek
Zagrodę można odwiedzać w okresie letnim
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz