Jezioro Lemięt

Niewielkie jezioro Lemięt w połowie otulone jest lasem, a w połowie otoczone polami. Latem nad jego brzegiem można rozbić namiot, a zimą skorzystać z lodowych kąpieli. I choć nie leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, to połączone jest z jeziorem Święcajty!

Położenie – wśród jezior Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro Lemięt leży w województwie warmińsko-mazurski, w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Należy do mezoregionu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i jak wspomnieliśmy, znajduje się niemalże na Szlaku WJM.

Nad brzeg jeziora dotrzeć można na dwa sposoby. Pierwsza droga prowadzi przez las, zjechać należy z drogi numer 63 pomiędzy miejscowościami Ogonki, a Pozezdrze. Dojechać tu można także, skręcając w Okowiźnie w pierwszy zjazd w lewo za pałacem w Okowiźnie.

Jezioro Lemięt

Jakie jest jezioro Lemięt?

Jezioro Lemięt kształtem przypomina nieco patelnię lub lusterko samochodowe. Jego długość maksymalna wynosi około 1,4 km, szerokość dochodzi do 760 metrów. Linia brzegowa jeziora rozciąga się na przestrzeni niemal 3,8 km.

Linia brzegowa nie jest mocno rozwinięta, a brzeg jest raczej trudno dostępny ze względu na otaczający las i mokradła. Najłatwiejszy dostęp jest na polu biwakowym, które znajduje się na w gęstym lesie na wschodnim brzegu. Większa część brzegów niska, gdzieniegdzie podmokła, z wyjątkiem części północno-wschodniej.

Jak na tak małe jezioro jest ono dość głębokie – jego maksymalna głębokość wynosi 18,3 m, a średnia to około 5,9 m. Warto zauważyć, że dno jeziora jest słabo urozmaicone, z głębokimi osadami dennymi i dwoma zagłębieniami.

Lustro wody znajduje się na wysokości 116,8 m.

  • Powierzchnia – 78,8 ha
  • Maksymalna głębokość – 18,3 m
  • Średnia głębokość – 5,9 m
  • Maksymalna długość – 1,4 km
  • Maksymalna szerokość – 760 m
  • Długość linii brzegowej – 3770 m
Jezioro Lemięt – brzeg północny

Przyroda

Jezioro Lemięt stanowi raj dla miłośników przyrody. Jego bezpośrednie otoczenie to bujne lasy, malownicze łąki i urokliwe nieużytki. To idealne miejsce do obserwowania ptaków i zwierząt, a także delektowania się ciszą i spokojem natury. Woda jeziora jest dobrze nagrzana i natleniona. Przezroczystość wody mierzona widzialnością krążka Secchiego, wynosi około 0,8 m.

Na dnie jeziora Lemięt można spotkać różnorodną roślinność wodną. Wynurzone rośliny zajmują około 15% powierzchni dna i obejmują takie gatunki, jak trzcina pospolita i pałka wąskolistna. Roślinność zanurzona, występująca na około 17,7% powierzchni dna, obejmuje gatunki: wywłócznik, ramienice, rogatek, moczarka i rdestnica przeszyta. Ta różnorodność roślin tworzy unikalne środowisko dla fauny jeziora Lemięt.

Zalesiony brzeg Jeziora Lemięt

Fauna

Jezioro Lemięt jest domem dla wielu gatunków ryb, zatem jest też idealnym miejscem dla pasjonatów wędkarstwa. Wśród najczęściej spotykanych gatunków można wymienić szczupaka, węgorza, lina, karasia, okonia, leszcza, płoci, karpia i sandacza. Wędkarstwo na jeziorze Lemięt to niezapomniane doświadczenie, które pozwoli Ci złapać wymarzoną rybę i cieszyć się spokojem i pięknem natury.

Jezioro Lemięt

Atrakcje turystyczne

Samo Jezioro Lemięt, oferuje możliwość skorzystania z pola biwakowego, czy niewielkiej plaży. Jednak w okolicy najciekawszą atrakcją zdecydowanie jest Pałac Paula von Mrozek z roku 1921, znajdujący się w niedalekiej Okowiźnie.

Również w Okowiźnie znajduje się cmentarz majątku Numeiten (obecnie Okowizna).

W Pozezdrzu warto odwiedzić byłą kwaterę Himmlera.

W okolicy jeziora jest całkiem sporo możliwości noclegu. Poza wspomnianym polem biwakowym, pobliska Okowizna oferuje prywatne kwatery. W Harszu znajduje się pensjonat „Stara Szkoła”, liczne domki letniskowe i agroturystyki. W Ogonkach, nad jeziorem Święcajty położony jest trzygwiazdkowy hotel „Ognisty Ptak”.

Pałac w Okowiźnie
Jezioro Lemięt
Pole biwakowe – jezioro Lemięt
Jezioro Lemięt
Kąpielisko – Jezioro Lemięt
Jezioro Lemięt
Las otaczający jezioro
Jezioro Lemięt
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz