Pałac w Okowiźnie
Dzięki remontom Pałac w Okowiźnie ma szansę stać się kolejną perłą architektury na Mazurach. Ma szansę, ponieważ prace wciąż w nim trwają, a do ich ukończenia długa droga. Niemniej neobarokowy pałac już dziś jest wart zwiedzenia! Wybraliśmy się tam z aparatem.
Pałac w Okowiźnie-historia
Karty historii o Okowiźnie wspominają po raz pierwszy w 1558 roku, kiedy to dwa łany ziemi otrzymał tu nadzorca rybacki z Angeburskiego zamku Jan Kotek. Kilka lat później (1564), jego majątek został rozszerzony o kolejne dwa łany nad Jeziorem Lemięt. Warto zaznaczyć, że już wtedy istniał tutaj majątek ziemski rodziny Hohendorffschen.
W międzyczasie nadano tu kolejne trzy łany innemu nadzorcy rybackiemu z Angerburga-Klemensowi Komornikowi. A dobra o łącznej ilości siedmiu łanów zaczęły funkcjonować pod nazwą Numeiten (lub też Numejken, Nomaiten).
Po około 300 latach, a dokładnie w końcówce XIX wieku majątek trafił w ręce rodziny Ziehe, a następnie na początku XX wieku został sprzedany rodzinie Hagen, do której należał w latach 1912 – 1938. Rodzina ta włączyła go do dóbr ziemskich w Harszu.
W 1938 roku pałac przejął Paul von Mrozek i to od jego nazwiska bardzo często nazywany jest ten obiekt.
Na początku I Wojny Światowej majątek spłonął. Ówcześnie była to parterowa budowla. Prace przy odbudowie Pałacu, ale już większych rozmiarów, rozpoczęto w 1915 roku, a stojącą do dziś konstrukcję, którą postanowiono wkomponować w piękny park, ukończono w 1921.
Pałac w Okowiźnie otoczony był prężnie rozwijającym się gospodarstwem rolnym, hodowlą koni i bydła oraz cegielnią. Całość stanowiło 600 ha.
W trakcie II Wojny Światowej posiadłość służyła jako kwatera Ministerstwu Spraw Zagranicznych III Rzeszy.
Pałac w Okowiźnie po II Wojnie Światowej
Po II Wojnie Światowej Pałac w Okowiźnie przeszedł w ręce państwowe. I podzielił los wielu innych okolicznych pałaców i majątków ziemskich, utworzony w nim został PGR. Pałacowe pomieszczenia przeistoczono w biura i mieszkania pracownicze. Już w czasach Polskiej Republiki Ludowej był coraz bardziej zaniedbany, jednak po jego upadku popadł w ruinę.
W roku 1979 obiekt (pałac wraz z parkiem) wpisany został do rejestru zabytków.
Pałac w Okowiźnie-Atrakcja turystyczna Gminy Węgorzewo
Jednokondygnacyjny, neobarokowy pałac posiada wysokie podpiwniczenie i użytkowe poddasze. Wybudowano go na planie prostokąta, a podmurówkę wykonano z kamienia polnego, co nadaje mu niezwykle interesującego charakteru.
Mansardowy dach idealnie komponuje się z elewacjami, w których umieszczono dwukondygnacyjne ryzality. Te przykryto dachami z dodającymi uroku lukarnami powiekowymi. Dopięknych drewnianych drzwi prowadzą kamienne schody.
Budynek znajduje się w otoczeniu parku ze starodrzewem, zabudowaniami gospodarczymi i cmentarzem rodowym.
Renowacja Pałacu w Okowiźnie
Obecnie Pałac w Okowiźnie jest w rękach prywatnych. Właściciel prowadzi powolne prace renowacyjne. Wymieniony został dach w celu zabezpieczenia pałacu przed dalszą degradacją. Wstawiono nowe okna i uporządkowano wnętrza.
Prace jednak postępują bardzo powoli i nie są znane dokładne plany obecnych właścicieli względem tego pałacu.
Pałac w Okowiźnie-Położenie
Pałac zlokalizowany jest we wsi Okowizna, nieopodal Harszu. Zaledwie 10 km dalej znajduje się Sztynort, z pięknym portem oraz pałacem. W odległości 7,5 km leży Pozezdrze i Hochwald, kwatera Himmlera. Niedaleko jest także Węgorzewo, a w nim Zamek Krzyżacki, Park Etnograficzny oraz Port Keja.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.