Port Keja Węgorzewo
Północna Brama Mazur – tutaj zaczyna się lub kończy najlepsza żeglarska przygoda. To dlatego, że właśnie w Węgorzewie swój początek ma żeglowny szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Niezależnie czy dopiero rozpoczynasz wodną wędrówkę, czy już planujesz zawinąć do portu, będąc w Węgorzewie, nie przegapisz portu Keja. W tym porcie odetchniesz od zgiełku, posłuchasz wieczornych szant i naładujesz baterie na dalsze żeglowanie. Oto port Keja Węgorzewo.
Port Keja Węgorzewo – lokalizacja
Do portu Keja dotrzeć można z północnej części jeziora Mamry. Tutaj swoje źródło ma rzeka Węgorapa, którą należy przepłynąć, kierując się w stronę Kanału Węgorzewskiego. Tuż po pokonaniu kanału zobaczysz port, zlokalizowany przy ulicy Braci Ejsmontów. Obecnie Kanał Węgorzewski przechodzi modernizację, po której koryto zostanie pogłębione i oczyszczone, dzięki czemu pokonanie odcinka stanie się jeszcze łatwiejsze.
Port Keja Węgorzewo – infrastruktura
Marina oferuje aż 100 miejsc do cumowania, co czyni ją jedną z większych w okolicy. W ofercie znajduje się sporo udogodnień dla żeglarzy, w tym czarter jachtów i houseboat’u. Wypożyczyć możesz również motorówki, kajaki i rowery. Na liście dostępnych jednostek są zarówno jachty żaglowe, jak i łodzie motorowe bez patentu.
Noclegi
W porcie Keja noc spędzisz wyłącznie na łodzi. Jeśli marzy Ci się nocleg w czterech ścianach, tuż przy porcie znajdują się Apartamenty Żeglarskie Vęgoria. Nieco dalej zlokalizowany jest także Pensjonat Restauracja Nautic.
Port Keja Węgorzewo – Udogodnienia
W cenie opłaty portowej otrzymujesz dostęp do prądu i wody na jachcie. Wśród portowych udogodnień skorzystasz z pralki i suszarki, umywalki do mycia naczyń i sanitariatów, za które naliczane są dodatkowe opłaty. Dostępny jest punkt opróżniania ekologicznych WC chemicznych.
W porcie przywita Cię Tawerna Keja, w której zjesz ciepły posiłek i pobawisz się przy wieczornym koncercie. Zagrasz również w gry barowe, takie jak piłkarzyki czy cymbergaj.
Do dyspozycji gości jest serwis żeglarski i sklep spożywczy. Nieopodal znajduje się stacja paliw.
Jedzenie
Tawerna Keja cieszy się uznaniem, jeśli chodzi o strefę gastronomiczną. W menu znajdują się tradycyjne dania kuchni polskiej oraz smażone ryby.
Okolica portu ma do zaproponowania kilka restauracji. W pobliżu odwiedzić możesz Puzzle Smaku2, Portową Ostoję, Smażalnię Ryb. Bliżej centrum miasta warto wstąpić do Karczmy, a na pizzę wybrać się do Prosto z pieca lub Kapryśniego Pieca.
Węgorzewo – atrakcje
Miasto Węgorzewo, choć nieduże, warte jest zwiedzenia. Na wycieczkę po mieście zarezerwować wystarczy jeden dzień.
Kościół św. Piotra i Pawła
Zabytkowy kościół w stylu późnogotyckim z XVII wieku. W środku kościoła umieszczono bogato zdobiony ołtarz z 1652 roku. W świątyni znajdują się także najstarsze organy na Mazurach, pochodzące z 1647 roku. Choć budynek budowany był latach 1605-1611 do jego stworzenia użyto cegieł z kościoła z 1491 roku z Nowej Wsi.
Muzeum Kultury Ludowej z Parkiem Etnograficznym
Naprzeciwko portu, przy bulwarze Loir Et Cher położony jest Park Etnograficzny, należący do Muzeum Kultury Ludowej. Jego najstarsze muzealia pochodzą z lat 60 XX wieku, natomiast budynki skansenu wybudowano w XIX wieku. Muzeum organizuje znane na całych Mazurach targowisko ze sztuką ludową- Międzynarodowy Jarmark Folkloru.
Zamek krzyżacki
Idąc od portu w stronę centrum, napotkasz Zamek Krzyżacki powstały w 1398 roku. Dopłynąć do niego można również rzeką Węgorapą, nie wymaga to składania masztu. Zamek obecnie jest w remoncie i nie jest udostępniany do zwiedzania wewnątrz.
Cmentarz Jagerhohe nad jeziorem Święcajty
Przypływając do Węgorzewa, nie można przegapić Wzgórza Saksońskiego. Stworzono na nim cmentarz, w którym złożono ciała żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej. Cmentarz Jagerhohe to również punkt widokowy z przepiękną panoramą jeziora Święcajty.
Góra Konopki
Owiana legendą góra to ciekawy punkt na mapie Węgorzewa. Obecnie znajduje się na niej cmentarz z okresu II wojny światowej oraz interesujący pomnik projektu Ryszarda Wachowskiego.
Okolice Węgorzewa
Z Węgorzewa można wybrać się na wycieczkę rowerową, na przykład malowniczą trasą wokół jeziora Mamry. W okolicy warte odwiedzenia są:
- Kompleks bunkrów w Mamerkach – 11,5 km
- Czarny Szaniec Hochwald w Pozezdrzu – 10,5 km
- Kanał Mazurski – 10,3 km
- Śluza w Leśniewie – 12,6 km
- Śluza Guja-Piaski – 16,6 km