Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Stręgiel to jedna z najbardziej malowniczych tras w powiecie Węgorzewskim i w północnej części Wielkich Jezior Mazurskich i choć nie prowadzi bezpośrednio wśród największych jezior, to ma zdecydowanie dużo do zaoferowania! Zatem schodź z pokładu i wsiadaj na dwa kółka!

Przebieg Trasy

Węgorzewo – Kolonia Rybacka – Ogonki – Pozezdrze – Stręgielek – Stręgiel – Kalskie Nowiny – Węgorzewo

Dane o Trasie Rowerowej

Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Miejsce Startu: Ekomarina w Węgorzewie
Miejsce zakończenia: Ekomarina w Węgorzewie
Dystans: ~28,5 km
Trudność: Bardzo łatwy
Czas przejazdu: ok. 3h

Opis trasy – Atrakcje na trasie

Ekomarina – Port w Węgorzewie

Port w Węgorzewie

Przejazd rozpoczynamy od zbiórki w węgorzewskim porcie znajdującym się tuż obok Ekomariny. Ekomarina w Węgorzewie oraz Port Keja to centrum życia tego miasta. Zwłaszcza w pełni sezonu. Trzepoczące żagle, gwarne porty, żeglarskie szanty. Trasa wycieczki kończy się właśnie w tym miejscu, dlatego jeszcze tu wrócimy, aby odpocząć przy szantach i smacznej rybie w porcie Keja!

Muzeum Kultury w Węgorzewie

Park Etnograficzny w Węgorzewie
Muzeum Kultury w Węgorzewie – park etnograficzny

Ruszamy! Do dyspozycji mamy świetnie zadbaną ścieżką rowerową. Po lewej mijamy Park Etnograficzny przy Muzeum Kultury Ludowej. Podziwiamy stare mazurskie budownictwo i sielankową atmosferę. Na trawie wypasają się urocze owce – podopieczne węgorzewskich muzealników. Możemy tu zajrzeć wcześniej lub po powrocie, bilety nie są drogie. A atrakcji bez liku! W tym zwiedzanie, lepienie w glinie, warsztaty rzemieślnicze, baby pruskie.

W sierpniu Muzeum organizuje znany w całej Europie Jarmark Folkloru w Węgorzewie.

Zamek Krzyżacki w Węgorzewie

Kolejny punkt na trasie – Zamek Krzyżacki w Węgorzewie

Dalej droga wiedzie nas do Zamku Krzyżackiego. Majestatyczną budowlę otacza rzeka Węgorapa. Niestety średniowieczny zamek nie jest dziś dostępny do zwiedzania i to, co najlepsze możemy podziwiać właśnie ze ścieżki rowerowej.

Ciekawostką jest fakt, że tuż obok zamku można cumować łodzie, żaglówki i jachty. Węgorzewo jest jedynym miastem w regionie, w którym możemy dopłynąć i zacumować w samym centrum!

Przejazd przez Węgorzewo

Węgorzewo z lotu ptaka

Kolejny odcinek szlaku to przejazd przez samo centrum miasta, jednak można go sobie urozmaicić skręcając do Parku Helwinga. Jadąc bez zbaczania z trasy czeka nas jeden z większych podjazdów na Węgorzewskim Sobinie (przy Lidlu).

Tuż za miastem wjeżdżamy na wygodną ścieżkę rowerową i kierujemy się w stronę Kolonii Rybackiej.

Smażalnia Ryb Sambor w Ogonkach,

Jezioro Stręgiel od Strony Ogonek

W Kolonii Rybackiej i Ogonkach szlak przebiega nasypem kolejowym. Jednak my zatrzymujemy się na chwilę w jednej z najlepszych smażalni ryb „Sambor” w Ogonkach. Piękny widok z tarasu i świeżo złowiona ryba prosto z pobliskiej rybaczówki, to znak firmowy Mazur! Warto zatrzymać się i posilić przed dalszą drogą!

Piękne widoki w Ogonkach

Plaża w Ogonkach

W Ogonkach mijamy okolice ujścia rzeki Sapiny i jedziemy przy plaży nad jeziorem Święcajty. W Ogonkach jest rozwinięta turystyka kajakowa, zatem jeśli mamy ochotę na aktywny wypoczynek w formie kajaków, to możemy skorzystać.

Jeśli wyruszyliśmy później, to wieczorny powrót przy Ogonkach obfituje bajecznymi zachodami słońca. Naprawdę warto postarać się tu być na chwilę przed schyłkiem dnia.

Kwatera polowa dowództwa SS

Bunkry w Pozezdrzu

Dalej jedziemy po dawnym torowisku kolejowym w stronę Pozezdrza. Jedziemy pięknym lasem, którego zapach już na zawsze zostanie w Waszej pamięci. W okolicznych lasach żyją liczne sarny, jelenie, dziki, lisy, leśne ptactwo, dzięki temu kontakt z żywą przyrodą jest niemal nieunikniony.

Na samym końcu lasu, tuż przed Pozezdrzem natrafiamy na bunkry. A konkretnie Kwaterę Polową Dowództwa SS o nazwie „Hochwald”.

Więcej o tym miejscu przeczytasz w naszym artykule: Czarny Szaniec – Pozezdrze

Rzeka Sapina

Rzeka Sapina

W Pozezdrzu skręcamy w lewo w ulicę Młyńską. Kolejny odcinek szlaku prowadzi w stronę Kut, do których jednak nie docieramy. Zaraz za rzeką Sapiną skręcamy w lewo. Tutaj otaczają nas bagienne uroczyska i piękne lasy.

Kierujemy się asfaltową drogą na Stręgielek i już jak nazwa miejscowości wskazuje, że jesteśmy coraz bliżej Jeziora Stręgiel. Najpierw jednak mijamy Jezioro Piecek.

W Stręgielku po lewej mijamy Jezioro Stręgielek wraz z jego malowniczą plażą. A dosłownie chwilę dalej ocieramy koła o pierwszy brzeg na jeziorza Stręgiel.

Jezioro Stręgiel

Jezioro Stręgiel

Punk kulminacyjny naszej rowerowej wycieczki. Jezioro Stręgiel.

Jezioro Stręgiel to akwen typu leszczowo-sandaczowego o łagodnych brzegach i trawiastych plażach. Objęty jest strefą ciszy. Powierzchnia akwenu to 409 ha. Jest jeziorem głębokim, a jego maksymalna głębokość osiąga nawet 14 metrów.

Na jeziorze Stręgiel znajduje się jedna wyspa co czyni go niezwykle malowniczym. Na południowy-wschód od jeziora znajduje się jezioro Stręgielek, z którym akwen się łączy. Jezioro Stręgiel znajduje się na urozmaiconym krajobrazowo terenie, dlatego jest tak malownicze i sama trasa jest warta pokonania.

Powrót do Węgorzewa

Powoli wracamy do punktu startowego, czyli do Ekomariny. Okalamy zatem jezioro Stręgiel, przejeżdżamy przez miejscowość Stręgiel, dalej kierujemy się równie malowniczą trasą na Kalskie Nowiny. Do Węgorzewa wjeżdżamy Aleją Wojska Polskiego.

Jezioro Stręgiel
Sapina i jezioro Stręgiel
Jezioro Stręgiel
Zielone tereny i jezioro Stręgiel